Praktiski
Mājas

Depkina muiža ar Merķeļa garu0

Foto-Anda Krauze

Viena no senākajām Pierīgas muižiņām, saukta par Depkina muižu, ieslēpusies Rāmavā sena parka koku ielokā.

Tās nosaukums radies no kādreizējo īpašnieku uzvārda – 1745. gadā zemes īpašumu ieguva virsmācītājs Depkins, bet pēc viņa to mantoja Rīgas birģermeistars ar tādu pašu uzvārdu. Ar ko šī muižas kungu māja ir īpaša? Ne vien ar to, ka tā ir viena no vecākajām klasicisma stila koka ēkām Baltijā, bet arī tāpēc, ka saistīta ar spilgtām vēsturiskām personībām, kuru mūžā tā bijusi nozīmīga. Muižā līdz pat savai nāvei (1850. g.) dzīvojis ievērojamais vācbaltu rakstnieks Garlībs Merķelis, vēlāk šeit saimniekojis agronoms, viens no Latvijas Universitātes Lauksaimniecības fakultātes izveidotājiem Pauls Lejiņš.

1998. gadā muiža bija pilnībā izdemolēta, tāpēc loģiskāk šķitis to nojaukt, taču tad iesaistījusies Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, kas uzstāja, ka ēka ir jāsaglabā un jārestaurē.

Vēlāk muižai piesaistīti sadarbības partneri no Zviedrijas. Pateicoties viņiem, no 2000. līdz 2003. gadam veikta muižas iekšējo telpu atjaunošana. Nepabeigts palicis vien mansards. Pirms trim gadiem restaurēta arī muižas fasāde. Pašlaik muiža ir Ķekavas novada pašvaldības īpašums.

LA.lv