Praktiski
Mājas

Dekoratīvie spilveni: mājīgi un moderni0

Publicitātes foto

Ieraugot veikalos lērumu dažādu dekoratīvo spilvenu, var šķist – kas nu tā par gudrību izvēlēties tādus, kas patīk. Tomēr pareizi izvēlēti spilveni spēj dažu labu telpu padarīt gan mājīgāku, gan modernāku, gan izteiksmīgāku.

Tā kā dekoratīvos spilvenus visbiežāk izvēlas dzīvojamai istabai vai atpūtas telpai, vispirms jātiek skaidrībā par grīdas segumu, galvenajām mēbelēm, paklāju un aizkariem. Varbūt istabā ir kāds antikvārs priekšmets, glezna, grezns dīvāns vai paklājs, ko vēlaties izcelt? Tikai pēc tam var piemeklēt spilvenus, kas interjeru papildinās un atdzīvinās.

Cena, materiāls un izmērs

Pirmais, kas nosaka izvēli, ir cena. Tās amplitūda ir ļoti plaša, sākot no pašiem lētākajiem izstrādājumiem supermārketos (no viena līdz pieciem eiro) līdz pat izsmalcinātiem, pēc pasūtījuma šūtiem spilveniem, kas maksās vismaz 20 eiro gabalā. Uzzinot cenu par vienu spilvenu, vēl jāparēķina, cik spilvenu īsti vajadzēs. Vienam atpūtas krēslam parasti rēķina vienu līdz divus spilvenus, bet dīvānam – 3 līdz 5 (atkarīgs no mēbeles izmēra).

Ja mājās ir bērni vai dzīvnieki, nav jēgas iegādāties spilvenus no izsmalcināta auduma, ko grūti kopt – zīda, samta utt. Lai gan lētāki audumi neizskatās tik grezni, tie ir salīdzinoši izturīgāki un kalpo ilgāk. Noteikti jānoskaidro, vai spilvenus iespējams mazgāt vai arī tikai ķīmiski tīrīt. Ja teikts, ka drīkst mazgāt veļas mašīnā, labāk tomēr to darīt ar rokām vai delikātajā režīmā, tad krāsas ilgāk saglabāsies košas un mazāk iespēju, ka spilvens žūstot nesaglabā formu.

Visbiežāk spilvena izmēri ir 30 – 50 cm vienai malai kvadrātveida spilveniem, bet no 30/40×40/65 cm taisnstūrveida izstrādājumiem. Var iegādāties visus spilvenus vienādus, bet iespējams arī miksēt dažādus izmērus. Mūsdienīgākam interjeram labāk piestāvēs vienāda veida spilveni, bet romantiķi un klasikas cienītāji droši var eksperimentēt ne tikai ar izmēriem, bet arī ar spilvenu formām.

Krāsas un raksts

Spilveni nopērkami visdažādākajās krāsās, toņu gammās un ar ļoti dažādu rakstu – puķaini, svītraini, punktoti, ar zīmējumiem, ar ģeometriskām figūrām utt. Lai būtu vieglāk orientēties, vispirms jāizvēlas viens no nosacīti pieciem variantiem, kas vislabāk piestāvēs konkrētajai telpai: vēsā toņu gamma, siltā toņu gamma, neitrālie toņi, neitrālie toņi ar akcentu un daudzkrāsainie.

Lai saprastu, kāda toņu gamma tuvāka, der palūkoties ne tikai uz telpas apdares materiāliem un mēbeļu krāsu, bet arī ieskatīties savā skapī. Ja lielākā daļa priekšmetu un drēbju ir zaļi, zili, violeti, pelēki, tas norāda, ka cilvēkam patīkamāka ir auksto toņu gamma un tā, visticamāk, dominē arī telpā. Tad vēlams arī spilveniem izvēlēties kaut ko no šiem toņiem, jo krāsas būs līdzīgas un labi harmonēs viena ar otru. Tomēr jāņem vērā, ka, pieturoties pie vienas toņu gammas, izvēle būs ierobežotāka un līdz ar to arī grūtāka. Tas pats sakāms, ja dominējošie ir siltie toņi – sarkanais, dzeltenais, oranžais, brūnais. Vēl viens variants, kā izvēlēties akcentu krāsu – dzīvojošiem aukstā klimatā labāk izmantot silto spektru, lai radītu omulīgāku atmosfēru, bet silto zemju iemītniekiem – auksto, atvēsinošo gammu. Šis princips labi darbojas arī tad, ja spilveni vai to pārvalki tiek mainīti atbilstoši gadalaikam.

Saistītie raksti

Ja tuvs šķiet baltais, melnais, pelēkais vai brūnais, tad vairāk uzmanības jāpievērš ne tik daudz krāsai, cik zīmējumam vai rakstam. Pretējā gadījumā spilveni telpā gandrīz nebūs pamanāmi. Palīdzēt var arī interesanta auduma faktūra, uzkārstas, mīkstas virsmas kombinācijā ar gludām vai spīdīgām. Dažreiz ieteicams pievienot vienu vai divus spilvenus spilgtākā tonī. Pietiks ar vienu vai divām košām krāsām, lai neitrālajos toņos ietērptā telpa atdzīvotos. Turklāt šos akcentējošos spilvenus periodiski var pārģērbt citā košā tonī, tā piešķirot telpai citu noskaņu. Ja netīk rotaļāties ar krāsām, to var darīt, izmantojot rakstu motīvus.

Ja sev apkārt tīk redzēt košus rakstus un spilgtus toņus, var kombinēt arī dažādu toņu spilvenus vienuviet. Tikai jābūt uzmanīgiem, lai iegūtā aina nekļūtu pārāk uzbāzīga vai bezgaumīga. Vislabāk izvēlēties vienu spilgtu, aktīvu krāsu, bet pārējos toņus tam pakārtot, lietojot ne tik spilgtas nokrāsas.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izlietne – vannas istabas vizītkarte? Karstākās tendences ilgtspējīgam dizainam katrā vannas istabā
9 stundas
KB
Kristīna Blaua
Praktiski
12 radošu ideju ledus formiņu izmantošanai. Vairākas tiešām pārsteidzošas!
9 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Jāzina katram latvietim! Postošākās kartupeļu slimības glabāšanas laikā
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Valdība atbalsta ieceri Latvijā izveidot 39 pašvaldības esošo 119 vietā 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Tiesībsarga biroja pagalmā sašauts automašīnas logs
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Dienā līdz +14..+19 grādiem: laika prognoze trešdienai
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Ekspremjeru Kalvīti Saeimā izjautā par OIK nodarīto kaitējumu
50 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Sports
Kaspars Bērziņš uz pusotru mēnesi atgriežas VTB Vienotajā līgā
55 minūtes