Praktiski
Dārzs

Dekoratīvais sīpols0

Rudenī iestādīju ziemas ķiploku, kura daiviņa bija apmēram 7 cm diametrā. Pavasarī izauga kā tulpe, vidū – zieda kāts, un ziedēja līdzīgi sīpoliem. Rudenī ienācās sīkas, melnas sēkliņas, bet zemē bija tikai divas daiviņas, atkal apmēram 7 cm diametrā. Kā sauc šo ziemas ķiploku šķirni? Laima Kreicberga Kandavā

Aprakstītais augs, visticamāk, ir kāda sīpolu (Allium) ģints suga. Ar līdzīgām pazīmēm var minēt apmēram 20 sīpolu sugas, no kurām daudzām piemīt ķiplokiem līdzīga smarža, bet dažas veido sēklas. Šis augs noteikti nav neviens no zināmajiem ķiplokiem un to nevajadzētu lietot uzturā, jo sīpolu ģintī ir daudz sugu, kuras nav ēdamas, dažas pat indīgas.

Spriežot pēc sīpola lieluma, izskata un lapām, sīpolpuķu selekcionārs Jānis Rukšāns domā, ka tas varētu būt Aflatunas sīpols (Allium aflatunense), kuru kultivē kā dekoratīvo augu. Šis ir viens no dižākajiem liela auguma sīpoliem ar blīvu, koši violetu lodveida ziedkopu (diametrs pa 10 cm) līdz 1,2 m garā kātā. Lapas lielas, platas. Veido pamatīgus sīpolus, kas labi vairojas veģetatīvi – dalās 2 vai 3 meitsīpolos.

Šī suga ir iecienīta griezto ziedu iegūšanai, izkaltētās ziedkopas ar sēklu pogaļām plaši izmanto floristi. Aflatunas sīpols zied laikā, kad pavasara puķu trakums jau ir pagājis, bet vasaras puķes vēl nav tā īsti sasparojušās (maijā, jūnijā), tā veidojot pāreju no vēla pavasara uz vasaru. Auga smarža piesaista tauriņus.

Apstādījumos dekoratīvos sīpolus var stādīt kopā ar ziemcietēm, izvietot lielās grupās. Audzē saulainā vietā, barības vielām bagātā, nedaudz sārmainā, ūdens caurlaidīgā augsnē. Sīpolus stāda septembrī. Izrok, kad virszemes auga daļas nodzeltējušas.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Pensijā – tikai 70 gadu vecumā? Klīst tādas runas…
17 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Biešu salāti ar grauzdētām ķirbja sēklām
18 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Dārzeņus ēdam par maz. Vairākas receptes ēdienkartes dažādošanai
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
Uz aptieku ne tikai pēc zālēm: aptiekās paplašinās pakalpojumu klāstu
1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
Baldonē atrod mucas ar aizdomīgu vielu. Teritorija norobežota
49 minūtes
Uldis Šmits
Pasaulē
Ievēlēta, bet…
8 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: Priekšnieks aizmirsis solījumu? Versijas par JKP reakciju
1 stunda
LA
LA.LV
Dabā
Septiņas dienas valdīs vasarīgi silti laika apstākļi: jaunākā prognoze
16 stundas