Praktiski
Rokdarbi

Dāvana vīrietim pašu rokām. Kā darināt šalli un cimdus4

Foto – Anda Krauze

Lai gan nezinām, vai ziema būs barga vai ne, vīram, tēvam, brālim, dēlam vai kolēģim varam noadīt skaistu, siltu tuneļšalli un dūraiņus.

Šalle

Adījuma raksts – divkrāsu tvīds – ir ļoti vienkāršs, bet efektīgs, jo līdzīgs blīvam audumam.

Ada tāpat kā izstrādājumu ar gludu virsmu – labajā pusē labiskos valdziņus, kreisajā pusē kreilisko adījumu. Katrā rindā vienu valdziņu izada, bet otru pārceļ uz labās puses adatas, pavedienu turot darba labajā pusē. Nākamajā rindā veic tādas pašas darbības, tikai šaha lauciņu kārtībā. Pārstaipi labajā pusē būs redzami virs pamatdiega, bet kreisā puse izskatīsies, it kā izšūta ar pērlītēm. Šalli divreiz aptinot ap kaklu, būs redzama gan viena, gan otra puse, un kopā tā veidos interesantu krāsu un rakstu kombināciju.

Izmērs: 35 x 140 cm.

Nepieciešams: 150 g rupjas tumši brūnas merīnvilnas, 50 g bordo sarkanas un 50 g tirkīzzilas merīnvilnas dzijas, adāmadatas Nr. 4,5.

Darba gaita. Uzmet 50 valdziņus + 2 malas valdziņus un sāk adīt ar tumši brūno dziju atbilstīgi rakstam (sk. aprakstu). Kad noadītas 2 rindas, pievieno zilo dziju un ada atbilstīgi rakstam 12 rindas, tad 2 rindas ar brūno dziju un visu atkārto vēl divas reizes. Veidojas trīs krāsu joslas, miksējot brūno un zilo dziju. Tālāk tikai ar brūno dziju noada 12 rindas. Pievieno sarkano dziju un pēc raksta ada 12 rindas kopā ar brūno dziju. Tad – 12 rindas tikai ar brūno dziju un vēl vienu reizi atkārto sarkano un brūno joslu secību. Šādi miksējot visas trīs krāsas, noada paredzētos 140 cm. Darbu nenorauc, bet diegu nogriež tā, lai varētu sašūt. Abas adījuma daļas (gan uz adatas esošo, gan noadīto) liek vienu otrai pretī. Adatu dur vienas daļas pirmajā valdziņā no augšas un izvelk otro valdziņu no apakšas, tālāk tāpat aizķer otrās detaļas pirmajā un otrajā valdziņā.

Cimdi

Nepieciešams: 100 g rupjas tumši brūnas merīnvilnas dzijas. Piecas adāmadatas Nr. 5.

Darba gaita. Uzmet 40 valdziņus, uz katras adatas sadala 10 valdziņus un sāk adīt sviķeļa daļu – 2 valdziņi labiski, 2 – kreiliski. Kad noadīti 9–10 cm, tālāk ada labiskajā adījumā. Pēc noadītiem 8 cm iezīmē īkšķa vietu: labajai rokai uz trešās adāmadatas, kreisajai rokai uz otrās adāmadatas. Īkšķim atstātos valdziņus uzver uz pavediena, bet atstāto valdziņu vietā uzmet jaunus valdziņus un turpina labiski adīt cimda daļu. Noada vēl 10 cm un sāk veidot trīsstūrveida noraukumu.

Īkšķim paredzētos valdziņus uzņem uz trim adāmadatām tā, lai adāmadatu maiņas vietas neatrastos īkšķa sānos. Uzņemot valdziņus, jāatceras, ka abos īkšķa sānos jāuzņem adījuma pārstaipi. Pēc 6 cm noadīšanas veido trīsstūrveida noraukumu. Ievelk diegu galus.

No zilās dzijas ada dekoratīvu ielāpu cimdiņa greznošanai. Uzmet 10 valdziņus un ada tajā pašā divkrāsu tvīda rakstā kā šalli. Kad noadīti 10 cm, norauc un dekoratīvo ielāpu piešuj ar kreiso pusi uz augšu cimdiņa centrā. Apkārt piešūtajai detaļai ar zilo diegu vēl var nošūt raustītu līniju.

Divkrāsu tvīda adīšanas apraksts

Valdziņu skaits dalās ar 2 + 1.

Saistītie raksti

1. rinda (labā puse): A (brūna) dzija – 1 labiskais valdziņš, * dzija atrodas priekšpusē, noceļ 1 kreilisko valdziņu, dzija atrodas aizmugurē, 1 labiskais valdziņš; atkārto no * līdz galam.

2. rinda (kreisā puse): A dzija – 2 kreiliskie valdziņi, * dzija atrodas aizmugurē, noceļ 1 kreilisko valdziņu, dzija atrodas priekšpusē, 1 kreiliskais valdziņš; atkārto no * līdz pēdējam valdziņam; 1 kreiliskais valdziņš.

Abas rindas atkārto ar B (zilo) dziju. Pēc tam atkārto šīs četras rindas.

LA.lv