Praktiski
Rokdarbi

Dāvana māmiņai – pašdarināts fotoalbums mīļākajiem attēliem0

Mūsu dzīves skaistākie mirkļi lielākoties ir iemūžināti fotogrāfijās, turklāt ne jau visas glabājas datorā. Tādēļ, iespējams, jauka dāvana Mātes dienā – pašu darināts fotoalbums!

Dāvanu izgatavošanā vai to noformēšanā vienmēr liela nozīme ir papīram. Laika gaitā iepazīstam aizvien jaunus, jo radusies pat kreatīvā papīrmāksla jeb scrapbooking. Līdz ar šo hobiju sākam apzināt speciālos darbarīkus – perforatorus dažādu formu stūrīšu vai pat mežģīņu rakstu izgriešanai. Ar dažiem no tiem darbojas pat pirmsskolas audzināšanas iestādēs. Un tad vēl speciālie papīri, kur vienā loksnē atrodami vairāki saskaņotos toņos un rakstos darināti dekori, kas atvieglo noformēšanu! Izvēloties īstos instrumentus un materiālus, iespējams darināt brīnišķīgus papīra darbiņus.

Materiāli

Lai albums nelocītos, pamatam izmanto visbiezāko krāsaino kartonu. Pārējām detaļām izraugās vienkrāsaino aplikāciju papīru. Albuma apdarei un dekorēšanai noderīgi daudzkrāsainie un rakstainie papīri. Hobiju veikalos piedāvā arī speciālos papīrus, kur vienā loksnē ir vairāki saskaņotu krāsu un rakstu fragmenti. Vēl nepieciešamas šaurās atlasa un rakstainās organzas lentītes, dekoratīvas aukliņas, pērlītes. No instrumentiem – šķēres, skavotājs, papīra nazis. Stūrīšu veidošanai noder perforētājs.

Darba gaita

1. Vispirms no plāna kartona albumam gatavo pamatu. To nogriež apmēram 15 cm platu un 45 cm garu.

2. Saloka, lai iznāktu trīs lapas. Katru locījumu vietu nomēra un iezīmē ar asu papīra nazi.

3. Tad pēc izmēra sagriež un pielīmē augšējās dekoratīvās maliņas, kādas paredzētas fotogrāfiju kabatiņām.

4. Pielaiko kabatiņas visām trim lapām, kurās ievietos fotogrāfijas. Interesantākam izskatam ārmalas griež slīpi, bet vidu – ieapaļu.

5. Visas trīs kabatiņas pielīmē katru savai lapai. Vienkrāsainās virsiņās papildina ar dažādām aplikācijām un dekoratīvu rāmīti, kur var uzrakstīt apsveikuma veltījumu māmiņai vai dokumentēt ievietoto fotogrāfiju.

6. Ja laiks atļauj un ir vēlēšanās, kādai kabatiņai izveido sarežģītāku dekoru. Šai vajadzībai izgriež vēl vienu aplikāciju papīru un tam abos galos izdur caurumiņus.

7. Caur tiem izvelk aukliņu, kurai uzvērtas dažas piemērotas krāsas pērlītes. Aukliņas galus nofiksē un izveidoto dekoru pielīmē ar divpusējo līmlenti.

8. Ja vēlas, pērlīšu rotājumu papildina ar lentīti un tai nolīdzina galus.

9. Gatavo aizmugurītes visām trim fotogrāfijām. Katra sastāv no diviem aplikāciju papīriem, turklāt virsējie dekori ir par dažiem milimetriem mazāki nekā apakšējie, un tiem ar perforatoru var noapaļot stūrīšus.

10. Katrai aizmugurītei ar skavotāju iestrādā nelielu lentīti, lai fotogrāfiju vieglāk izņemt.

11. Arī vāku jauki noformē, uzlīmējot papīru, kur uzraksta veltījumu māmiņai.

12. Albumam aplīmē organzas lentīti, lai dāvana būtu glīti sasienama.

INTERESANTI

Ja vēlas izcelt kādu dekoratīvo elementu – aplikāciju vai uzrakstu, noderīgi mazie putuplasta aplīši. Tos pielīmē detaļai no kreisās puses, tā iegūstot 3D efektu.

LA.lv