Praktiski
Mājas

Daudzveidīgi lietojami saulessargi un aizsegi 0

Foto-Stock.xhcng

Ilgstoša uzturēšanās saulē kļūst aizvien bīstamāka. Ultravioleto staru radiācijas līmenis nereti sasniedz pat 6 un 7 līmeni, kas tiek uzskatīts par augstu. Kā nodrošināt paēnu, lai baudītu svaigu gaisu dārzā arī pusdienlaikā?


 

Saulessargi

Vienkāršākie ir pludmales saulessargi, ko vienkārši iesprauž zemē vietā, kur paredzēts sēdēt vai gulēt. Šie saulessargi ir viegli un stiprākā vējā ātri apgāžas, turklāt ēnu rada ļoti nelielā platībā ap sevi, tāpēc tādu var izmantot viena cilvēka atpūtai.

Nedaudz lielāki un masīvāki ir saulessargi, ko paredzēts iestiprināt galda virsmā. Tie ir gan apaļi, gan četrstūrveida un rada ēnu virs galda un nedaudz ap to, nenodrošinot ēnu visiem pie galda sēdošajiem, jo saule tikai īsu brīdi spīd tieši virs saulessarga.

Izdevīgāki ir saulessargi, kuriem ir papildu funkcija – tos var noliekt uz vienu vai otru pusi, radot ēnu tieši tur, kur nepieciešams.

Plašāku ēnu rada saulessargi ar pamatni, jo masīvā pamatne (tai izmanto smagu materiālu vai pamatnes korpusu piepilda ar smiltīm vai ūdeni), kas to satur, ir krietni lielāka izmēra. Praktiskākie saulessargi ar pamatni, automātisku izvilkšanu un sānu statīvu (nevis centrā), jo tas daudz ekonomiskāk ļauj izmantot noēnoto teritoriju un netraucē kustību zem saulessarga.

 

Nojumes un aizsegi

Noderīgas ir arī dažādas nojumes no koka vai metāla konstrukcijām un aprīkotas ar sauli aizturošu audumu vai tentu. Ne vienmēr nepieciešams saules aizsegs no augšas, dažreiz vajadzīgs arī noēnojums no sāniem. Šim nolūkam var izmantot tenta auduma vēja aizsegus, ko iespējams iegādāties dažādos izmēros un krāsās.

Ja rosība dārzā nav aktīva un noēnojums nepieciešams vien atsevišķās brīvdienās vai svētku reizēs, var izlīdzēties, ņemot talkā izdomu un prasmīgas rokas.

Pavisam vienkāršu saules aizsegu var izveidot no palaga un četriem asi uzasinātiem koka mietiem – tos iesprauž zemē, veidojot palaga izmēram atbilstošu perimetru, bet palaga stūrus apsien ap mietu galiem.

Tādējādi izveidojas improvizēta telts. Ja jānoēno lielāka teritorija, piemēram, virs svētku galda dārzā, to vēlams iekārtot līdzās kādai ēkas sienai vai kokiem, lai būtu kur piestiprināt noēnojošu audumu vai tentu, ko nostiepj pāri galdam.

Nereti dārzā virs terases vai citas atpūtas vietas ir koka konstrukciju režģis, ko paredzēts apaudzēt ar vīteņaugiem, bet kas vēl īsti nav izdevies. Kļūmi var labot, iekarot koka režģos daudzus rokas lietussargus atvērtā veidā, kas arī radīs ēnu virs attiecīgās platības.

Tie, kam rocība lielāka, var iegādāties arī īpašus dizaina saulessargus – nopērkami modeļi, kas pēc formas atgādina ziedus, mākoņus, lapas, buras, pat medūzas u. tml. Arī materiāli, no kā ražoti šādi saulessargi, ir krietni uzlaboti – tie atgrūž putekļus un mitrumu, tāpēc tos ērti kopt. Ar šādu saules aizsega modeli dārzs iegūst papildu pievienoto vērtību un jaunu dekoru.

 

LA.lv