Praktiski
Dārzs

Dateļpalma novecojusi, kā to glābt?0

Foto-Fotolia

“Mums mājās ir ļoti veca palma, ko vecāmāte izaudzēja no dateles kauliņa. Agrāk tā bija ļoti kupla un veselīga, bet tagad jau vairākus gadus pati nīkuļo, tomēr no čiekura diedzē it kā veselīgus bērnus. Ko darīt, lai palma būtu veselīga un bez bērniem, jo tie pēc atdalīšanas pastāvīgi augt negrib?” DAGMĀRA Ventspilī

Atvases nav vainīgas, ja dateļpalma nīkuļo. Visticamāk, augs nav bijis pārstādīts vairākus gadus. Traukā izveidojies biezs sakņu kamols, saknēm pietrūkst telpas, kur izplesties, turklāt augam ir par sausu. Augsnē ir arī izsīcis ierobežotais barības vielu krājums, tādējādi augam to trūkst.

Jaunas dateļpalmas jeb fēnikspalmas parasti pārstāda ik pēc pāris gadiem, bet vecākajām to dara retāk (ik pēc 8–10 gadiem). Palmām vajag smagāku un barības vielām bagātu substrātu. Jo augi vecāki, jo vairāk palielina māla–velēnu trūdzemes saturu. Zemes maisījumu gatavo no vienādām daļām lapu trūdzemes un velēnu trūdzemes, piemaisot mēslotu kūdru un granti vai smilti. Augiem vajadzīga laba drenāža. Palmu sakņu sistēmai piemērotāki šaurāki un dziļāki trauki, jo saknes vairāk tiecas dziļumā nekā plašumā. Visas bojātās saknes pārstādot nogriež. Vecām palmām, ko pārstāda reti, trauka dibenā parasti ir izveidojies biezs sakņu gredzens, to uzmanīgi nogriež, apgriež arī saknes visapkārt kamolam. Dateļpalmas stāda ne dziļāk, kā tās augušas līdz pārstādīšanai. Jo augi lielāki, jo uzmanīgāk jārīkojas, gādājot, lai nepaliktu tukšas vietas starp trauku un sakņu kamolu. Ja lielu palmu pārvelt citā podā nav iespējams, telpaugu speciāliste iesaka pavasarī poda virspusē uzbērt barības vielām bagātu substrātu. Ar barības elementiem tas dateļpalmu nodrošinās tikai mēnesi, tāpēc augs papildus jāmēslo. Palmas patērē daudz ūdens un barības vielu. Mēslo, sākot ar martu, ik pēc 2–3 nedēļām. Pavasarī ieteicami raudzēti govju vai putnu mēsli, tiesa, telpās tos ne vienmēr iespējams izmantot. Pārstādītas palmas mēslo, kad tās pilnīgi iesakņojušās, taču tas notiek gausi. Mēslošanu pārtrauc augustā.

Saistītie raksti

Pretēji augiem ar mīkstām lapām, kas vīst, ja ir pat neliels mitruma deficīts, palmas ar cietajām lapām tik ātri nereaģē uz ūdens trūkumu, un bieži vien to pamana, kad ir jau par vēlu. Ilgstoši trūkstot mitrumam, palmu lapas kļūst pelēcīgas, nespodras, līdz nokalst. Kaitīgs arī pārmērīgs augsnes mitrums.

Ja veco dateļpalmu glābt vairs nevar, to var atkal pavairot ar sēklām. Īstās dateļpalmas (Phoenix dactylifera) augļi – dateles – ir ēdami, satur daudz ogļhidrātu. Ja sēklas tūlīt pēc izņemšanas no augļa mīkstuma izsēj, tās aptuveni pēc mēneša sadīgst. Ziemā palma labi aug vēsā, gaišā telpā. Vasarā, augu pieradinot, var novietot dārzā pilnā saules apgaismojumā. Dateļpalmām atvases gan veidojas reti. Ja tomēr tās izaugušas un grib iegūt stādus, tie jāatdala, kad izauguši vismaz 50 cm gari un izveidojuši saknes.

LA.lv