Daiļdārzs, Dārzs

Dārza darbi maijā: apkopjam siltumnīcu, zemenes, zālienu un vīnogas

4.

4no4
Foto - Zanda Birze

Foto-Shutterstock

Zemenes sargā no salnām

Patlaban uz lauka var stādīt zemenes, plānot mulčēšanu un piesegšanu, skaidro Dārzkopības institūta pētniece Ieva Kalniņa.

Stādīšanai der gan saldētie stādi, gan podiņos nopērkamie, gan tādi, kas ar velēnu izrakti uz lauka. Mazdārziņā, kur katru augu var aprūpēt atsevišķi, arī rīcības brīvība kopšanā un audzēšanā ir lielāka.

Zemenes noteikti jāmulčē, lai saglabātu augsnē mitrumu, ogas būtu tīras un stādījumā mazāk ieviestos nezāles. Laba mulča ir salmi (izņemot miežu, jo tiem ir akoti). Mazdārziņā der pat dažādi sintētiska materiāla paklājamie.

Stādīšanai labs ir speciālais melnais agrotekstils (kā melns pinums, kalpos vairākus gadus, bet padārgs). Ja mazdārziņā nebūs laistīšanas sistēmas, stādāmos caurumus griež lielākus un ūdeni ceriem uzlej no lejkannas.

Nav ieteicams izmantot melno biezo segumu, kas līdzīgs pretsalnu pārklājam. Uz tā vējš sapūtīs smiltis, ogas būs netīras, un nezāles augs tik un tā. Turklāt šim materiālam ir īss kalpošanas laiks.

Jau augošām zemenēm steigšus jānogriež vecās lapas, ja tas vēl nav izdarīts, un jādod papildmēslojums. Derēs kompleksais pavasara mēslojums, ko sevišķi izdevīgi pirkt lielākā iepakojumā, jo der gandrīz visiem dārza augiem. Protams, labs ir speciāli zemenēm paredzētais mēslojums, bet tas ir dārgāks.

Tagad zemenes aprušina, bet mulču liek maija beigās, kad sākas ziedēšana.

Lai pasteidzinātu ogas vai pasargātu ziedus no salnām, der agrotīkls. To vienkārši uzklāj uz zemeņu ceriem (nepiespiežot). Nelielās dobītēs var iedurt zemē kociņus, kas nedaudz augstāki par lapām. Lociņi nav vēlami, jo pētījumi liecina, ka zem tiem zemenes netiek pietiekami labi pasargātas no salnām. Agrotīklu viegli nostiprināt ar akmeņiem. Viena kārta agrotīkla aiztur apmēram -2 °C stipru salnu. Ja sola bargāku salu, var klāt otru slāni.

Neieplēstu agrotīklu var lietot atkārtoti arī nākamajos gados (ja vien nav pretenziju, ka tas dubļos kļuvis neglīti netīrs).

Ja gribas kādu agrāku zemenīti, dobē var izrakt kuplu ceru ar iespējami lielāku sakņu kamolu un pārcelt lielā podā. Novietotas siltumnīcā, zemenes ienāksies agrāk nekā uz lauka. Jārēķinās, ka pats stāds gan cietīs no tik krasām temperatūras maiņām un siltumnīcas karstuma.

 1. Stādus laista apdomīgi
 2. Zāli aerē, piesēj un pļauj
 3. [caption id="attachment_334646" align="alignright" width="300"] Foto - Shutterstock[/caption]

2 Komentāri

 1. ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Pievienot komentāru