Daiļdārzs, Dārzs

Dārza darbi maijā: apkopjam siltumnīcu, zemenes, zālienu un vīnogas

3. [caption id="attachment_334646" align="alignright" width="300"] Foto - Shutterstock[/caption]

3no4
Foto - Zanda Birze

Vīnogas stāda un novērtē

Vīnogu audzētājs Gatis Kužums teic, ka var jau sākt stādīt vīnogas, taču stādi jāsargā no salnām.

Parasti gadatirgos vīnogu stādi, audzēti siltumnīcās, jau ir mazliet pasteidzināti, daži pat ar lielām lapām. Tādu augu būtu vēlams piesegt arī no saules stariem – kaut vai apspraudīt ar meijām.

Pērkot stādu, der pajautāt pārdevējam, vai augs jau norūdīts un stādāms ārā. Noteikti jāpajautā pārdevēja kontakti un vīnogas šķirnes nosaukums. Mājās iegūto informāciju ieraksta atsevišķā grāmatā, lai neaizmir­stas. Vīnogām tas sevišķi svarīgi, jo daudzām šķirnēm ir atšķirīgas audzēšanas un kopšanas prasības, vainaga veidošana, augsnes skābums. Zinot šķirnes nosaukumu, varēs risināt problēmas, ja tādas radīsies.

Lai labāk iegaumētu vīnogas nosaukumu, no skārdenes izgriež plāksnīti un tajā ar pildspalvu (iespiežot) ieraksta šķirnes nosaukumu. Parastās zīmītes, kas augam pieliktas audzētavā, ātri vien izbalēs.

Stādiņam jaunos dzinumus virza horizontāli uz sāniem, no kuriem uz augšu vertikāli dosies vairāki dzinumi. Ja pīckiņu stutē vertikāli, attīstīsies tikai viens galotnes dzinums.

Iestādīto augu aplaista tikai vienu reizi! Stādiem nevajag lieku mitrumu, jo tas rosina slimību attīstību.

Ja vecās vīnogas rudenī nav apgrieztas, tas jādara tagad. Nav jāuztraucas, ja vīnogas raud, skaidro audzētājs. Neviena tādēļ nav bojā aizgājusi. Tas nozīmē, ka saknes ir dzīvas, taču tas vēl neliecina, ka arī pumpuri ir izziemojuši.

Tas, cik daudz griezt, atkarīgs no šķirnes, taču jāapgriež noteikti. Arī vīnogām, ar kurām noaudzētas lapenes, nepieciešams paretināt vainagu, izgriežot dzinumus.

Parasti koptām, dažus gadus augušām vīnogām uz vadošā stumbra atstāj ne vairāk kā astoņus pumpurus. Apgriešana pavasarī aizkavē vīnogu plaukšanu par divām nedēļām, kas ir labi, jo, iespējams, izdosies izvairīties no salnām.

Ja tuvojas salnas, vīnogas vēlams apsegt ar agrotīklu vai uzlikt putuplasta vai kartona kasti.

Kad veras pumpuri, miglo pret īsto miltrasu. Tam izmanto līdzekli Topāzs (tā lietošanai un iegādei vajag apliecību, tādēļ var meklēt kāda dārznieka palīdzību). Ja pērn īstās miltrasas nebija (daudziem gan mitrā laika dēļ bija), var arī nemiglot. Ja miltrasa bija – jāmiglo obligāti. Otrreiz miglo, kad augam parādās lapiņas.

Var izlīdzēties arī ar 2% dzeramās sodas šķīdumu. To īstās miltrasas profilaksei var miglot arī vēlāk, pat uz ogām. Miglošanai pavasarī der arī raudzētas vircas šķaidījums ar ūdeni.

Nevajadzētu aizrauties ar vīnogu mēslošanu, jo augam parasti pietiek ar to, kas ielikts stādīšanas bedrē. Pārmēslojot ar slāpekli, augs veidos nevajadzīgu zaļo masu. Rudenī gan vīnogām jādod kālija hlorīda mēslojums, kas veicina labāku dzinumu nobriešanu.

Ap vīnogām noteikti jātur melna zeme vai jānoklāj melnais agrotīkls, zem kura augsne jūtami labāk iesils un naktī siltumu atdos augam. Ap atsevišķi augošu vīnogulāju veido vismaz 50 cm diametra apdobi.

Ja augs iepriekš ir audzis labi un pēkšņi sāk vīst un kalst, visbiežāk vainojami maijvaboļu kāpuri, kas apēd saknes (tos bieži ievazā ar kompostu un kūtsmēsliem). Tādā gadījumā augu izrok, izlasa kāpurus, bedrē ieber tīru augsni un vīnogu iestāda atpakaļ.

 1. Stādus laista apdomīgi
 2. Zāli aerē, piesēj un pļauj
 3. [caption id="attachment_334646" align="alignright" width="300"] Foto - Shutterstock[/caption]

2 Komentāri

 1. ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Pievienot komentāru