Praktiski
Mājas

Dārgus vai sarežģīti kopjamus apdares materiālus var aizstāt ar līdziniekiem. Uzzini, ar kādiem tieši 0

Foto no Formica group publicitātes materiāliem

Nereti kādā žurnālā vai interneta vietnē pamanām interjera apdares ideju, kas lieliski noderētu mūsu mājoklim. Bet, ak vai – šāds materiāls izmaksā vai nu pārāk dārgi, vai arī to konkrētajā pilsētā nav iespējams iegādāties. Ko darīt? Vai atsacīties no sapņa? Nē, meklējam līdziniekus…

Koka vietā
Masīvkoka dēļi lielākoties izmaksā dārgi, bet tos var aizstāt ar dažu kolekciju trīskāršajiem parketa dēļiem ar fāzīti. Dekoratīvās šuves ir gandrīz nemanāmas.
Parketa dēlīšu pārbaudīts aizstājējs – linolejs. Tomēr ne padomju laiku izpildījumā, bet mūsdienu variantos ar dažādu koka faktūru. Tikai vizuāli – gandrīz neatšķirt. Protams, ja ieskatās vērīgāk un pieskaras – atšķirība ir.
Dekoratīvajam vairogparketam, kas veidots kā panno no atsevišķiem koksnes klucīšiem dažādos toņos un tekstūrās, līdzīgs segums iegūstams, ja grīdu nokrāso ar trafaretu palīdzību. Izmantojot dažādus krāsu pigmentus, lakas un eļļas, iespējams imitēt gan balinātu, gan vecinātu ozolu, kā arī citus koksnes veidus.
Vēl viena alternatīva visiem koka klājumiem – flīzes ar koka rakstu. Mēdz būt arī atsevišķas parketa vai masīvkoka dēļu imitāciju kolekcijas.

Vecinātu sienu efekts
Venēcijas apmetums ļauj radīt vecām sienām ļoti līdzīgu efektu, tomēr tas ir sarežģīti un izmaksā dārgi. Vienkāršāk un lētāk uzlikt apmetumu un neizžāvēt līdz galam, pēc tam likt nākamo kārtu diezgan nevērīgi. Rezultātā veidosies apskrubis apmetums.
Var izmantot arī kraklē laku. Tā jebkuru krāsotu plakni pārklāj ar plaisiņu tīklu. Ja vēlaties lielākas plaisas un raupjāku faktūru, uzklāto laku žāvējam ar fēnu, negaidot, pirms tā nožuvusi.

Ģipsis
Ģipša sienu apmales, griestu rozes un citus dekorus var lieliski aizstāt ar izstrādājumiem no poliuretāna. Tikai jāņem vērā, ka, darbojoties ar poliuretānu, jāstrādā ļoti uzmanīgi, lai visas salaidumvietas un griezumi būtu perfekti. Citādi viltojums būs pamanāms acumirklī.

Audums uz sienām
Audumu var lieliski aizstāt ar vinila tapetēm no kolekcijām, kas imitē auduma rakstus – skotu rūtiņas, zīdam tradicionālo ziediņu rakstu un mežģīņu ornamentus.
Vēl viens variants – sienu aplīmē ar mežģīnēm vai tillu un krāso ar speciālu krāsu, piemēram, no Tikkurilas.
Arī keramikas sienu flīzes nopērkamas ar audumu imitācijām – kā gobelēns, džinsa audums vai lins, kas atšķirībā no dabiska auduma ar laiku nesāks pelēt.
Audumam raksturīgu faktūru uz sienas spēj radīt arī dekoratīvi veidots apmetums. Šim nolūkam uz vēl nenožuvuša apmetuma jāuzklāj un stingri jāpiespiež audums ar reljefu rakstu. Pavedieni izveidos vajadzīgo nospiedumu.

Mozaīka
Alternatīva ir flīzes ar mozaīkas rakstu. Pats materiāls izmaksās vien nedaudz lētāk, bet ieekonomēt varēs uz ieklāšanu.
Var izmantot arī plastmasas paneļus, kas gan izskatīsies lētāk. Plastikas paneļi labi imitēs virsmas no oļiem vai šķeltas keramikas. Turklāt tos būs vieglāk piestiprināt, nebūs arī netīrības. Kaut arī kvalitatīva apdruka uz paneļu virsmas neizmaksās daudz lētāk kā dabiskie materiāli.

Metāls
Ne visi var atļauties noklāt sienu vai virtuves leti ar bronzas plāksnēm vai nerūsējošo tēraudu.
Nepieciešamo efektu var iegūt, izmantojot baloniņu krāsu – metāliku. Tikai būs nepieciešamas iemaņas, lai krāsu vairākas reizes uzklātu bez notecējumiem un tā, lai iepriekšējā kārta nespīdētu cauri.
Vēl viens variants – var lietot flīzes ar metāla virsmas imitāciju.
Arī stiklu iespējams pārklāt ar metallikas laku – tāds risinājums labi derēs virtuves priekšautam, starpsienām u.c. Atšķirībā no īstā metāla šādas plaknes var arī  interesanti izgaismot.

Pavisam jaunas iespējas
Laminētā papīra plastikāts TrueScale (Formica Group) ļauj telpā izveidot plaknes, kas vizuāli nemaz neatšķiras no tādiem dabiskajiem materiāliem kā marmors, koks vai korķis. Šis plastikāts atdarina vissīkākās dabisko materiālu faktūras nianses un rakstus, tajā pašā laikā izslēdzot augstas izmaksas un sarežģītu kopšanu. Atšķirībā no laminātiem, kas pazīstami no agrākiem gadiem, šim plastikātam dekors neatkārtojas visā loksnes platumā, lai zīmējums nekļūtu monotons. Materiāls ir viegls, higiēnisks, izturīgs pret traipiem un viegli kopjams.

Materiāls ir lietojams gan sienu, gan mēbeļu virsmu, gan durvju plakņu apdarei, un tā daudzveidība spēj atrisināt vismodernākās dizaina tendences, kas vērstas uz dabisko materiālu vizualitāti. Virsmas, kas vizuāli atgādina koka, marmora, kvarca, granīta, betona, metāla un krāsotas virsmas, – to visu var nodrošināt arī laminētā papīra plastikāts.

Galerijas nosaukums
LA.lv
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Māja bez pelējuma un puves? Palīdzēs kārtīgs jumts un pareiza ēkas konstrukcija 1
18 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Uzzinām vairāk par bumbieru šķirnēm: populārākās, izturīgākās, ar lielākajiem augļiem 2
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
12 populāras suņu šķirnes, kas nav piemērotas saimniekiem – iesācējiem
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Taksistu konflikts lidostā: policija sāk lietvedību
54 minūtes
LA
LA.lv
Dabā
Svētku priekšvakarā izdemolēta populārā Kaņiera niedrāja laipa Ķemeros
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Krievijai esot piekļuve Lielbritānijas vīzu apstrādei
46 minūtes
LE
LETA
Dabā
Sestdien vietām nedaudz līs
2 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
“Staro Rīga” laikā uz ZM augstceltnes taps lielākais digitālais sveiciens simtgadē
2 stundas