Praktiski
Manas tiesības

Darba devēju ievērībai! Kas jāzina par sezonas laukstrādnieku nodarbināšanu0

Foto: Fotolia

Valsts ieņēmumu dienesta darbinieki atgādina, ka sezonas laukstrādnieku reģistrācijai darba devējiem jāizmanto Lauku atbalsta dienesta Elektroniskā pieteikšanās sistēma. Sezonas laukstrādniekiem savukārt jāzina, kādas nodokļu atlaides viņiem pienākas.

Elektroniskā pieteikšanās sistēma (EPS) lauksaimniekiem un darba devējiem nodrošina iespēju iegūt apkopotā veidā visus mēneša laikā ievadītos datus un aprēķināto nodokļa apmēru, lai tos iesniegtu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) standartizētā formā reizi mēnesī. Tādā gadījumā sezonas laukstrādnieki papildus (VID) nav jāreģistrē, taču EPS jābūt reģistrētai ienākumu gūšanas dienai, noslēgtajai līguma formai un sezonas laukstrādniekiem aprēķinātajai atlīdzībai par darbu.

Lai lauksaimnieks varētu piemērot saviem sezonas darbiniekiem atviegloto nodokļu režīmu, viņam jāatbilst konkrētiem nosacījumiem:

• lauksaimniekam īpašumā, pastāvīgā lietošanā vai nomā ir lauksaimniecībā izmantojama zeme, ko tas izmanto augļukoku, ogulāju vai dārzeņu audzēšanai;

• lauksaimnieks 2019. gadā ir pieteicis zemi vienotajam platības maksājumam, ievērojot kārtību, kādā tiek piešķirts valsts un Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai tiešā atbalsta shēmu ietvaros;

• lauksaimnieks nedrīkst būt mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs.

Savukārt, lai sezonas laukstrādnieka ienākumiem varētu piemērot 15% iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi, jābūt šādiem trim nosacījumiem:

1) lauksaimniecības sezonas darbos var būt nodarbināts ne vairāk kā 65 kalendāra dienas pie viena vai vairākiem lauksaimniekiem kopā;

2) ienākums, kas gūts pie viena vai vairākiem lauksaimniekiem kopā, nepārsniedz 3000 eiro;

3) četru mēnešu periodā pirms lauksaimniecības sezonas darbu uzsākšanas lauksaimnieka labā ar šo pašu lauksaimnieku nav bijušas darba tiesiskās attiecības vai nav bijis noslēgts uzņēmuma līgums.

!!! Ja sezonas laukstrādnieks vienā un tajā pašā zemnieku saimniecībā nodarbināts vairāk nekā 65 kalendārās dienas pēc kārtas un viņa ienākumi mēnesī pārsniedz 3000 eiro, tad viņš jāreģistrē VID kā darbinieks un turpmāk no viņa ienākumiem pilnā apjomā jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis un valsts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas.

UZZIŅA

• Plašāka informācija pieejama LAD mājaslapā (izvēlnē Sezonas laukstrādnieki) un VID mājaslapā, sadaļā Nodokļi/Iedzīvotāju ienākuma nodoklis/Informatīvie un metodiskie materiāli (informatīvajā materiālā Sezonas laukstrādnieku ienākuma nodoklis).

• Ja rodas jautājumi, zvaniet uz VID konsultatīvo tālruni 67120000 vai LAD klientu apkalpošanas tālruni 67095000.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Pensijā – tikai 70 gadu vecumā? Klīst tādas runas…
17 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Biešu salāti ar grauzdētām ķirbja sēklām
18 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Dārzeņus ēdam par maz. Vairākas receptes ēdienkartes dažādošanai
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
Uz aptieku ne tikai pēc zālēm: aptiekās paplašinās pakalpojumu klāstu
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Baldonē atrod mucas ar aizdomīgu vielu. Teritorija norobežota
1 stunda
Uldis Šmits
Pasaulē
Ievēlēta, bet…
8 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: Priekšnieks aizmirsis solījumu? Versijas par JKP reakciju
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Septiņas dienas valdīs vasarīgi silti laika apstākļi: jaunākā prognoze
16 stundas