Praktiski
Dārzs

Dālderīši ziedu pušķiem. Kā tādus var izaudzēt savā dārzā?0

Foto – Shutterstock

Vai naudiņpuķes jāaudzē no stādiem? SANITA RĪGĀ

Vasaras mēnesene (Lunaria annua) jeb dālderpuķe, sudrabgraši ir divgadīgs krustziežu dzimtas lakstaugs. Lai attīstītos, tam nepieciešams aukstuma periods. Pirmās sezonas beigās mēnesene sadīgst un izveido lapu rozeti, bet nākamajā gadā uzzied, ražo sēklas un aiziet bojā. Augs ir apmēram 80 cm garš, ar stāviem, zarotiem ziedkātiem. Pavasarī zied tumši sārtiem ziediem, bet noziedot veido apaļus, zaļus, plakanus pākstenīšus ar 2–4 sēklām. Sauso ziedu kompozīcijām griež pilnīgi nobriedušas augļkopas. Noņemot ārējos apvalkus, atstāj sudrabainās starpsieniņas.

Mēnesenes pavairo ar sēklām, izsējot jūnijā dēstu dobē vai kastītēs. Jaunos stādus septembra sākumā iestāda pastāvīgā vietā (saulainā vai viegli noēnotā vietā, pietiekami mitrā augsnē), lai tie līdz salam paspētu iesakņoties. Starp augiem ieteicams atstāt 30 cm. Nevajag izvēlēties zemas vietas, kur ilgstoši stāv ūdens. Turpmāk šīs puķes iesējas pašas un aug vienuviet gadu no gada.

Mēnesenēm ir selekcionētas vairākas šķirnes, piemēram, ‘Alba Variegata’ ar baltām lapu maliņām un ziediem.

Latvijā savvaļā aug aizsargājamā daudzgadīgā mēnesene (Lunaria rediviva), kas veido kuplu krūmveida ceru. Stublāji ir stāvi, aplapoti, augšdaļā zaroti, lapas – sirdsveida, zaļas. Gaiši violetie ziedi sakopoti skrajos ķekaros, zied jūnijā. Pēc tam veidojas dekoratīvi, gareni, plāni pāksteņi, kuros redzamas dažas sēklas. Arī šo puķi iemīļojuši floristi, bet to nedrīkst izraut ar saknēm un postīt.

Pēc ziemciešu audzētājas Benitas Branaburgas teiktā, daudzgadīgo mēneseni var audzēt dārzā, vien jānodrošina mitra, daļēji noēnota vieta. Var augt vienuviet desmit un vairāk gadu. Aptuveni septiņu gadu vecumā augs sasniedz 1 m.

LA.lv