Interjers, Mājas

Daba ienāk interjerā. Ciemos mākslinieces muižiņā Pūres pagastā

Foto - Valdis Semjonovs

Māksliniece un vizuālās mākslas skolotāja LAILA KELLE teju 20 gadu dzīvo un saimnieko muižiņā, kas atrodas Tukuma novada Pūres pagastā. Būdama simtprocentīga rīdziniece, viņa pievērsās lauku dzīvesveidam un, pats galvenais, atjaunoja 500 gadu vecu ēku. Tik daudz līdzekļu, lai muižiņu varētu ātri renovēt atbilstīgi tās vēsturiskajam izskatam, māksliniecei nebija. Taču, liekot lietā radošumu, “Ružciema” saimniecei izdevies ar minimāliem līdzekļiem panākt maksimālu rezultātu.

Acis izbijās, rokas – ne

Pirms tam Laila Kelle ar ģimeni dzīvoja savrupmājā Langstiņos, bet diezgan aktīvi meklēja brīvdienu mājas laukos. Nolaistā muižiņa Pūres pagastā iepatikās jau pirmajā reizē. Ēku ieskāva diži koki, bet apkārt bija skaists reljefs ar pakalniem, ieplakām, dīķiem un mežiem. Toreiz pirkšanas–pārdošanas darījums gan nenotika, jo īpašnieka prasīto naudas summu ģimene nebija gatava ieguldīt. Pēc pāris gadiem par lielu prieku sev atklāja, ka muižiņa joprojām nav pārdota, taču par to prasīja daudz mazāk. Tiesa, ēka izskatījās vēl dramatiskāk, jo tajā neviens nedzīvoja, laiks un garnadži bija darījuši savus posta darbus. Jumts caurs, elektrības nebija, grīdas dēļi un griesti izpuvuši, logi izsisti, usnes līdz palodzēm. Viss nolaists līdz kliņķim.

– Vispirms uzlikām papes jumtu, lai ūdens netek mājā iekšā, iestiklojām izsistos logus un nopļāvām usnes. Darāmā bija tik daudz, ka vajadzētu vairākas stundas, lai tagad uzskaitītu paveikto, – saka “Ružciema” saimniece un piebilst, ka milzīgs pluss bijis tas, ka dzīvesbiedram Arnim Jansonam ir zelta rokas. Viņš pieprot dažādus vīru darbus, kā arī meistaro mēbeles. Kaut gan abi jau šķīrušies, uz muižiņu joprojām atceļo pa kādam Arņa darinātam galdam vai solam.

Sākumā saveda kārtībā nelielu istabu dzīvošanai, tad pamazām sakopa pārējās telpas un ēkas apkārtni. Laila sastādīja kokus, košumkrūmus un puķes (stādus pirkusi kokaudzētavā “Baltezers” un turpat Pūrē), ierīkoja ābeļdārzu, kā arī aprūpēja muižkungu laikos stādītās kļavas, ozolus un liepas. Lai nopļautu zālienu trīs hektāru platībā, viņa izmanto traktoriņu, bet trīs kilometrus garo dabas taku, kur tas nepieciešams, izpļauj ar trimmeri.

Aptuveni 700 kvadrātmetru plašajā divstāvu namā patlaban ir ievilkta elektrība, ūdens un kanalizācija, nesen ierīkota mūsdienīga apkures sistēma. Šī, kā arī pirts, dušas un kamīnzāles izbūve ir apjomīgākie darbi, kas pēdējā laikā veikti “Ružciemā”. Lai tos īstenotu, pārdots īpašums Langstiņos un daļa meža, Laila arī ņēmusi aizdevumu. Lai būtu pastāvīgi ienākumi, māksliniece ilgu laiku strādāja vairākās apkārtnes skolās par vizuālās mākslas skolotāju, bet tagad to vairs nedara, jo nopelnītā pieticis ceļam uz skolu un atpakaļ, turklāt skolotājas darbu bijis grūti apvienot ar viesu nama uzturēšanu. Tas ierīkots, lai muižiņa tiktu apdzīvota un būtu iztikas līdzekļi.

– Daudzi šausminās: ārprāts, kā tu spēj ar visu tikt galā?! Bet es to nekad neesmu uztvērusi kā varonību. Ja patīk vieta, kur dzīvo, un tas, ko dari, pagaidu eksistenciālas grūtības var pieciest, – ir pārliecināta Laila, kurai enerģijas nekad nav trūcis.

Pievienot komentāru