Praktiski
Mājas

Citrons – noder gan ādas, gan mājas kopšanai0

Citronam piemīt spēja gan atsvaidzināt un mitrināt gaisu, gan balināt veļu, tīrīt traipus un pulēt stikla virsmas. Pievienojot vannas ūdenim šī augļa miziņu, pazūd nogurums, uzlabojas noskaņojums, arī āda kļūst maigāka.

Balina un atsvaidzina veļu. Citronu sula mīkstina cietu ūdeni, tās sastāvā esošās skābes šķīdina ziepju un pulvera putu uzkrājumus drēbēs, veļas un trauku mašīnā. Mazgājot drēbes, skalošanai mīkstinātāja vietā pievieno viena vai divu citronu sulu, ja no kaļķainā ūdens baltie krekli un blūzes kļuvušas pelēcīgas vai lāgā neizmazgājas (piemēram, no sviedriem iedzeltenās paduses). Tas ne vien padara drēbes baltas, mīkstas un smaržojošas, bet arī atsvaidzina veļas mazgājamās mašīnas aromātu. Ja traipi ir ieēdušies vai baltā kokvilnas veļa šķiet pārāk pelēcīga, pusstundu pirms mazgāšanas apģērba gabalus iemērc ūdenī, kam pievieno citrona sulu un drusciņ dzeramās sodas. Var arī minūtes desmit pavārīt ūdenī, kam pieliktas dažas šķēles citrona.

Novērš nepatīkamu aromātu. Lai atsvaidzinātu piesmakušas telpas (vannas istabu, tualeti, pieliekamo vai telpu, kur stāv kaķa tualetes kaste), izmanto svaigu citronu. Sagriež šķēlēs, uzver uz diega un izkar kā telpas dekoru. Ja atkritumu spainis pilns līdz malām, uzmet vēl pāris citrona miziņu – tās aizkavē nepatīkamo smaku izplatīšanos. Ēteriskās eļļas, ko satur miziņas, ātri atsvaidzina gaisu.

Piešķir mirdzumu traukiem. Stikla traukus pēc mazgāšanas skalo ūdenī, kam piemestas dažas citrona šķēlītes vai miziņas. Tās attīra taukus, skābe padara stiklu spožu, bet dabiskās ēteriskās eļļas piešķir svaigu aromātu. Uz pusēm pārgrieztu citronu, kam uzkaisīta soda vai sāls, var izmantot kā sūkli trauku mazgāšanai un virtuves dēlīša beršanai.

Kopj rokas. Svaiga citrona miza labi noder, lai noņemtu dažādus traipus no ādas. Citrona sula balina netīras un sastrādātas rokas, palīdz atbrīvoties no brūnajiem pleķiem pēc dārzeņu un augļu mizošanas. Piemīt spēja mīkstināt raupju ādu.

Mazina nogurumu. Citrona miziņas (svaigas vai kaltētas) ieber auduma maisiņā (vai zeķē), aizsien un iemet karstā vannā. Ēteriskās eļļas mīkstina ādu, noņem nogurumu, uzlabo elpošanu un raisa labu noskaņojumu.

LA.lv