Dārzs, Telpaugi

Ciklamena: kā kopt un lolot augu, kas atgaiņā ziemu?

Foto - Shutterstock

Lai sniegpulkstenītes un citi agri ziedošie augi nebūtu vienīgie, kas novērš uzmanību no ziemas pustumsas un drēgnuma, palīgā dodas ciklamena jeb alpu vijolīte. Lielākoties tās ir atrodamas podiņos uz palodzēm, lai gan dažas aukstumizturīgākās ciklamenu sugas (cyclamen hederifolium un cyclamen coum) ir iespējams sastapt arī dārzā. Šis ziedaugs ir īpaši pievilcīgs ne tikai sava ziedu toņu karnevāla dēļ, bet arī kopšanas viegluma ziņā: tas aktīvi attīstās pusgadu, otru daļu pavadot ziemas miegā un ļaujot savam ziedkopim nedaudz atpūsties. Lielākajai daļai sugu šis ziemas miegs parasti gan ir vasarā… Iepazīsimies ar daiļās alpu vijolītes dzīvesstilu!

No Dienvideiropas un Vidusjūras reģiona nākusī ciklamena (Cyclamen sp.) ir daudzgadīgs augs ar bumbuļveida sakni. Galvenās auga māju valstis ir Turcija, Izraēla, Sīrija un Grieķija. Savvaļā tās labprāt aug tuvu lielu koku saknēm un starp akmeņiem – tas ir arī nodrošinājums pret lielo draudu – spēcīgiem vējiem un stiprām lietavām. Lai arī ciklamenas lielākoties ir diezgan aukstumizturīgas, Latvijas klimata apstākļi tām ir pārāk vēsi, jo te ilgstoši var saglabāties temperatūra zem nulles, ko augs spēj paciest vien pāris dienas. Tamdēļ vislabāk ciklamenu audzēt ir podiņos. Praktiski visām ciklamenu sugām kopšanas prasības ir vienādas, taču atšķiras attīstības un miera periodi. Vidusjūras reģiona sugas zied pavasarī, taču vasarā augs “iemieg”, savukārt jau minētajai cyclamen hederifolium ziedēšanas laiks ilgst no augusta beigām līdz pat oktobrim.

Ciklamenas lapotne jau vien ir acis priecējoša – parasti tumšzaļā krāsā, var būt sudrabaini raksti. Tomēr noslēguma akcents ir apburošie ziedi, kas ir sastopami dažādos rozā toņos, balti vai gaišsārti violeti, dažām selekcionāru radītām šķirnēm – sarkani vai lillā. Dažiem hibrīdiem piemīt arī īpaši izteikta smarža. Ziedēšanas laikā ciklamena var būt līdz pat 20 cm augsta. Ziedi saglabās savu krāšņumu līdz martam vai pat aprīlim, un vēlāk nevajag satraukties par ziedlapu vīšanu un lapotnes dzeltēšanu – augs vienkārši sāk pāreju uz miera periodu. Vecos ziedus un lapas jānorauj tuvu pie bumbuļa. Podiņu vajadzētu novietot gaišā un vēsā istabas vietā, izvairoties no tiešas saules. Ziemā augu drīkst turēt arī tiešā saulē, jo tā nav tik intensīva, savukārt miera periodā – tumšākā un sausā vietā. To var guļus stāvoklī novietot arī ēnā uz terases.

Pievienot komentāru