Praktiski
Manas tiesības

Cik ilgi var saņemt bezmaksas asistenta pakalpojumus? Atbilde lasītājai0

Foto: Africa Studio/Shutterstock

“Manam brālim pēc smagas traumas būs nepieciešami asistenta pakalpojumi. Cik ilgi šādus bezmaksas pakalpojumus sociālais dienests nodrošina?” ŽANNA Rīgā

Viss atkarīgs no konkrētā klienta, kam šādi pakalpojumi vajadzīgi. Asistenta pakalpojuma apjoms (stundas nedēļā) un ilgums (vienreizējs, uz vienu mēnesi, vairākiem mēnešiem, līdz kārtējā gada beigām vai vienu gadu) pašvaldības sociālajam dienestam būs jānorāda ne tikai lēmumā par asistenta pakalpojuma piešķiršanu, bet arī līgumā par asistenta pakalpojuma nodrošināšanu.

Taču, lai līguma slēgšanas laikā par pakalpojuma apjomu un ilgumu nerastos domstarpības, ir noteikts, ka pašvaldības sociālajam dienestam ar asistenta pakalpojuma pieprasītāju par optimālo pakalpojuma apjomu un ilgumu jāvienojas pirms lēmuma par pakalpojuma piešķiršanu pieņemšanas.

Labklājības ministrijā precizējām, ka sociālajam dienestam ar pakalpojuma pieprasītāju būs jāvienojas par optimālo un reālo laiku, kas pakalpojumam var tikt nodrošināts. Ja pakalpojuma pieprasīšanas dienā nav zināmas visas aktivitātes, kas būs nepieciešamas, un pastāv iespēja, ka pakalpojuma apjoms varētu kļūt lielāks, pašvaldības sociālais dienests pieņems lēmumu par maksimālo pakalpojuma stundu skaitu, kas paredzētas konkrētajām aktivitātēm.

Nosakot asistenta pakalpojuma ilgumu, pašvaldības sociālajam dienestam būs jāņem vērā arī praktiskie apsvērumi par prognozējamo finanšu līdzekļu izlietojumu. Lielākoties tiek izvērtēta iespēja piešķirt pakalpojumu līdz kārtējā gada beigām, jo tam plāno paredzētos valsts budžeta līdzekļus.

Jārēķinās arī ar to, ka tiks izvērtētas asistenta pakalpojuma saņēmēja objektīvās vajadzības un iespējas izmantot šo pakalpojumu. Nosakot pakalpojuma ilgumu, pašvaldības sociālajam dienestam lēmumā vēlams norādīt argumentus, kurus ņemot vērā, notikusi konkrētā izvēle (piemēram, klienta iesniegumā norādītais ilgums, mācību gads, darba līguma termiņš, dokumentu derīguma termiņš u.tml.).

!!! Pēc asistenta pakalpojuma uzskaites lapas (u.c. apliecinājuma dokumentu, ja noslēgtais līgums tos paredz) iesniegšanas, pašvaldības sociālais dienests apmaksās tikai reāli sniegtos asistenta pakalpojumus.

SVARĪGI

Slēdzot līgumus ar asistentu un asistenta pakalpojuma pieprasītāju, pašvaldības sociālais dienests ņems vērā Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) atzinumu par asistenta pakalpojuma nepieciešamību uz noteiktu vai nenoteiktu laiku. Taču līgumā ierakstītais laiks noteikti nepārsniegs VDEĀVK atzinumā noteikto.

LA.lv
Inita Šteinberga
Praktiski
Siltumnīcā pēkšņi sākuši vīst tomāti. Kas par iemeslu un kā glābt augus?
7 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Deserts ar rīvmaizi, saldējumu un medu
10 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Kā pagatavot garšaugu sāli. Recepte
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Pirmspensijas cilvēki stājas augstskolās. Kas ir pieprasītas programmas?
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Negaisā Polijas Tatros dzīvību zaudējuši četri cilvēki, bet 30 ievainoti
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Jūrmalas restorānā tikušies Šlesers un Rīgas domnieks Bergmanis 2
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Divi puikas vieni paši izdzīvo trīs dienas: paglābj veiksmīga sakritība
1 stunda
LA
LA.LV
Dabā
Sinoptiķi pavēsta, kad gaidāms karstākais laiks: prognoze 7 dienām
6 stundas