Daiļdārzs, Dārzs

Cik ilgi ekovasks spēj aizsargāt jaunos eglīšu stādiņus pēc iestādīšanas?

Foto - Valdis Semjonovs

Cik ilgstoša ir baltā vaska iedarbība pēc eglīšu iestādīšanas? RAIMONDS TUKUMA NOVADĀ

Pēc AS “Latvijas valsts meži” Meža aizsardzības un ugunsdzēsības vadītāja Edija Leišavnieka teiktā, ekovasks spēj aizsargāt jaunos kociņus pret priežu lielā smecernieka (Hylobius abietis) bojājumiem vienu līdz divas veģetācijas sezonas (kokam augot un stumbram plešoties resnumā, vasks sāk plaisāt). Simtprocentīgu efektu šis bioloģiskais preparāts nedod, taču ir diezgan laba alternatīva ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem. Kaitēklis apgrauž egļu, priežu, reizēm arī bērzu stādus, visintensīvāk kaitē pirmos divus gadus – pirmajā gadā skuju koku stādījumos barojas vecās vaboles, bet nākamajā sezonā uz kociņiem parādās jaunā paaudze, turpmākajos gados priežu lielais smecernieks paliek nenozīmīgs.

Kaitēkļa attīstība no olas līdz vairoties spējīgām pieaugušām vabolēm parasti ilgst divus gadus. Lai samazinātu smecernieku populāciju, stādīšanu vajadzētu atlikt par 1–2 gadiem, kur vien tas iespējams. Tātad pirmajā gadā kokus nozāģē, otrajā gadā kailcirti atstāj mierā, bet pēc tam sagatavo augsni pirms stādīšanas. Lielāks risks ir bagātās augtenēs, savukārt, piemēram, silā vai mētrājā atliekot stādīšanu uz vienu sezonu, no kukaiņiem iespējams tikt vaļā.

! Pasūtot iepriekš, “Latvijas valsts mežu” Podiņu un Strenču kokaudzētavā pašlaik nopērkami priedes un egles ietvarstādi, kam stumbri ir noklāti ar karsto ekovasku. Mežkopjiem tos labāk iegādāties, tuvojoties stādīšanas laikam. Jāņem vērā, ka nedrīkst iestādīt sasalušus skuju koku ietvarstādus (kokaudzētavās tos glabā -4 °C temperatūrā). Pēc iegādes vaskotos meža stādus vajag turēt nevis spilgtā saulē, bet gan ēnā, līdz tie 1–2 nedēļu laikā ir kārtīgi atkausēti.

Diezgan līdzvērtīga ķīmijai ir Coniflex karstā tehnoloģija. Pašlaik “Latvijas valsts meži” vēl attīsta jauno stādu aizsardzības līniju Mazsilu kokaudzētavā (kociņu stumbri tiks aizsargāti ar smilts un līmes maisījumu, kas turēsies uz kociņa 1–2 gadus, līdz ar laiku kļūs trauslāks). Ar šo aizsardzības līdzekli apstrādātos stādus varēs iegādāties, sākot ar 2018. gadu.

Privāto mežu īpašniekiem vairāk darba būs jāiegulda, izmantojot mehānisko aizsardzības metodi, t.i., stādot egļu (nevis priežu) stādus, katram jāuzmauc vaskoti kartona ietvariņi, lai priežu lielais smecernieks no apakšas nevarētu uzrāpties līdz stādam.

Pievienot komentāru