Praktiski
Mājas

Cik daudz tu vari atļauties aizņemties?0

Foto-Fotolia

Kredīta ņemšana var uzlabot tavu finansiālo situāciju un palīdzēt tikt galā ar grūtībām, kas pēkšņi radušās, tomēr jebkura kredīta ņemšanu nevajadzētu uztvert vieglprātīgi, jo izvēlētā kredīta nosacījumi var ietekmēt tavu finansiālo situāciju pat vairākus gadus. Pats svarīgākais, ko vajadzētu atcerēties, ir tas, ka neatkarīgi no izvēlētā kredīta veida – vai tā būs kredītlīnija, patēriņa kredīts, ātrais kredīts – tas būs jāatmaksā pilnā apmērā. Labākais veids, kā nodrošināt to, ka uzņemtās kredītsaistības būs veiksmīgas, ir aizņemties tikai tik lielu summu, kāda patiesībā ir nepieciešama un kādu tu vispār vari atļauties. Tieši lēmums par to, cik lielu summu es varu atļauties, lielai daļai cilvēku ir pats grūtākais, bet to var atvieglot, ievērojot 4 soļus.

Pirmais solis – saproti aizdevuma nepieciešamību

Pirms tu esi izlēmis ņemt kredītu, uzdod sev jautājumu – vai man tas tiešām ir nepieciešams? Kāds ir kredīta ņemšanas mērķis? Vai tas ir pamatots? Varbūt tu vari iegūt nepieciešamos līdzekļus kādā citā veidā, piemēram, aizņemoties no ģimenes vai draugiem?
Ja tomēr tev ir nepieciešams ņemt kredītu, izvērtē, cik liela naudas summa tev ir nepieciešama. Aizņemoties tikai tik, cik tev reāli vajag, tu izvairīsies no pārlieku lielām kredītsaistībām, kas var negatīvi ietekmēt tavu finansiālo situāciju ilgtermiņā.

Otrais solis – izvērtē savu ikmēneša budžetu

Tavs budžets būs tas, kas noteiks, cik lielus ikmēneša maksājumus tu vari atvēlēt izvēlētā kredīta atmaksai. Galvenais nosacījums ir tas, lai šie ikmēneša maksājumi tev nerada pārlieku lieku stresu, tādēļ neizvēlies tādu aizdevumu, kur ikmēneša maksājumi pārsniegs 30% no taviem ikmēneša ienākumiem. Šajā ziņā labāka izvēle būtu patēriņa kredīts vai kredītlīnija, jo ātrā kredīta gadījumā tev jau nākamajā mēnesī būs jāatdod visa paņemtā summa.

Trešais solis – pamēģini kredītu kalkulatorus

Šobrīd lielākajai daļai kreditoru mājaslapās ir pieejami kredītu kalkulatori, kas var tev palīdzēt dažādos veidos:
* noteikt, cik lieli ikmēneša maksājumi būs jāveic salīdzinājumā ar izvēlēto kredīta summu un, balstoties uz to, izvēlēties sev piemērotāko kredīta summu;
* noteikt, kā procentu likmes ietekmēs tavus ikmēneša maksājumus;
* salīdzināt dažādu kreditoru piedāvājumus un izvēlēties sev izdevīgāko.

Ceturtais solis – izvērtē, cik lielu summu tu esi gatavs aizņemties

Pēc tam, kad tu esi sapratis, ka tev ir nepieciešams, piemēram, patēriņa kredīts, un cik liela summa tev ir nepieciešama, ir laiks izvērtēt to, cik lielu summu tu vispār esi gatavs aizņemties. Šeit ir nepieciešams izvērtēt, cik lielus ikmēneša maksājumus tu vispār vari atļauties veikt tā, lai tas būtiski neietekmē tavu ikdienu, pretējā gadījumā paņemtais patēriņa kredīts vēl vairāk pasliktinās tavu finansiālo situāciju.

Aizņemies atbildīgi!

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
No mantojuma var arī atteikties? 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sagatavo auto ziemai – viss, kas jāzina par riepu maiņu
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Ieziemot telpaugus, gādāt par apgaismojumu un citi darbi, kas oktobrī vēl jāpaspēj
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits 1
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
7 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
9 stundas