Praktiski
Manas tiesības

Cigaretes skapī, cenas – sarakstā. Spēkā stājušies jauni grozījumi0

Foto: Doomu/SHUTTERSTOCK

Vairāki būtiski grozījumi ieviesti tabakas apriti regulējošā likumā. Turpmāk mazumtirdzniecības vietās tabakas izstrādājumus, piemēram, vairs nevarēs izlikt brīvai pircēju apskatei. Tos varēs iegādāties tikai pēc speciālas cenu lapas.

Stingrākus tabakas izstrādājumu aprites ierobežojumus paredz grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā. Šādi grozījumi bija nepieciešami, jo Pasaules Veselības organizācijas Vispārējā konvencija par tabakas uzraudzību nosaka – smēķēšanas produktu un ierīču popularizēšana ir viena no reklāmas un produktu lietošanas veicināšanas formām, kas jāaizliedz.

Grozījumi paredz, ka mazumtirdzniecībā smēķēšanas produktus būs aizliegts izvietot tā, ka pircēji tos var redzēt. Šī norma attieksies uz visiem tabakas izstrādājumiem, augu smēķēšanas produktiem, elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm un to uzpildes tvertnēm, kā arī šo produktu preču zīmēm. Lai nodrošinātu pircējiem informāciju par šo produktu pieejamību, veikalā pēc pircēja pieprasījuma būs pieejama informācijas lapa, kurā norādīts izstrādājuma nosaukums, tā cena un daudzums vienā iepakojuma vienībā. Līdzīgi tabakas pieejamības ierobežojumi jau ieviesti vairākās citās Eiropas valstīs.

Jaunā norma neattieksies uz beznodokļu tirdzniecības veikaliem, starptautiskajos reisos iesaistītajiem kuģiem, kā arī specializētajiem smēķēšanas produktu veikaliem, kas atrodas konstruktīvi nodalītās telpās un aprīkoti ar atsevišķu ieeju, kuros preces un preču zīmes ārpus šīs tirdzniecības vietas nav redzamas.

Vienlaikus likuma grozījumi paredz, ka tabakas izstrādājumu un citu smēķēšanas produktu un ierīču iepakojuma noformējumā nedrīkstēs izmantot Latvijas valsts simbolus, piemēram, valsts karogu, kā arī atpazīstamu fizisku personu un animācijas filmu varoņu tēlus.

UZZIŅA

Izmaiņas likumā stājās spēkā šā gada 1. jūlijā, bet norma par tabakas izstrādājumu iegādi tikai pēc cenu lapām – 2020. gada 1. oktobrī.

LA.lv
Inita Šteinberga
Praktiski
Siltumnīcā pēkšņi sākuši vīst tomāti. Kas par iemeslu un kā glābt augus?
7 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Deserts ar rīvmaizi, saldējumu un medu
10 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Kā pagatavot garšaugu sāli. Recepte
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Pirmspensijas cilvēki stājas augstskolās. Kas ir pieprasītas programmas?
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Negaisā Polijas Tatros dzīvību zaudējuši četri cilvēki, bet 30 ievainoti
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Jūrmalas restorānā tikušies Šlesers un Rīgas domnieks Bergmanis 2
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Divi puikas vieni paši izdzīvo trīs dienas: paglābj veiksmīga sakritība
1 stunda
LA
LA.LV
Dabā
Sinoptiķi pavēsta, kad gaidāms karstākais laiks: prognoze 7 dienām
5 stundas