Mājas, Sadzīves tehnika

Cepsim maizīti paši! Kas jāzina, izvēloties maizes cepšanas krāsniņu?

Publicitātes foto

Kā maizes krāsniņa darbojas?
Krāsns sastāv no darba kameras, kurā ievieto nepiedegošas formas spainīti ar tajā stiprinātu vienu vai divām maisāmajām lāpstiņām. Kameras iekšējā daļā atrodas sildelements un motors.
Kamera ir slēgta ar vāciņu, uz kura atrodas vadības panelis ar podziņām. Dažreiz vāciņā ir lodziņš, caur kuru var redzēt (vai arī saskatīt kaut ko ir ļoti grūti) ierīces iekšpusi. Ikdienas cepēji teic, ka lodziņš nav svarīgs. Labāk pat, ja tā nav – maizīte iznākot kraukšķīgāka.
Lai pagatavotu maizi, precīzi nomēra sastāvdaļas (miltus, cukuru, sāli, ūdeni, raugu, sviestu, pienu vai piena pulveri) un ieber cepamajā formā/spainītī; to ievieto maizes mašīnas kamerā. Mašīna pati samaisa, uzraudzē mīklu un izcep maizi.
Lai pagatavotu mīklu un izceptu maizi, nepieciešamas aptuveni pāris stundas (ātrajā režīmā – stunda). Kad maizīte izcepusies, par to paziņo skaņas signāls.
Produktu ievietošanas kārtība dažādām ierīcēm atšķiras – vienās vispirms jālej šķidrās sastāvdaļas, bet pēc tam beramie produkti, citās – otrādi. Tie, kas šādas krāsniņas lieto regulāri, piefiksējuši, ka ilgāk kalpo tās krāsniņas, kuros kā pirmās ievieto beramās sastāvdaļas. Tas tāpēc, ka gumijas, kas izolē spainīša sieniņas, ilgstoši saskaroties ar šķidrumu, nodilst ātrāk.

Kādu maizīti var izcept?
Pārdošanā ir modeļi ar kukulīša svaru līdz 900 g, 1000 g, 1250 g un 1500 g. Atkarībā no izvēlētā modeļa maizes kukulīti var variēt divos vai trīs izmēros. Horizontāli nedaudz izstieptas formas krāsnīs var cept arī garās maizes – bagetes 500/900g vai 500/750/ 1000g un tml. Šo informāciju var atrast uz konkrētās ierīces displeja. Dažām ierīcēm komplektā ir arī kūku forma.

Kuri ir svarīgākie parametri?
* Jauda – no 400 W līdz 900 W, maksimāli – 1650 W. Maize labāk izcepas mašīnā ar lielāku jaudu. Speciālisti iesaka izvēlēties ierīci ar jaudu ne mazāku par 600 W.
* Programmas – informāciju par tām var iegūt, izlasot ierīces pamācību, jo uz vāciņa norādīts tikai programmu skaits; arī stilizētie apzīmējumi daudz neko neizsaka, turklāt dažādiem zīmoliem tie atšķiras. Programmu skaits ir +/-  14. Tās atšķiras galvenokārt  ar receptēm, mīklas sagatavošanas laiku un iestādīto temperatūru.  Atsevišķās ierīcēs kā papildu receptes ir vēl arī iespējas, piemēram, sagatavot mīklu pelmeņiem, picai vai makaroniem.
* Svarīgākās papildfunkcijas – lai maizes cepšanas brīdī visu laiku nevajadzētu pavadīt līdzās krāsniņai, ieteicams izvēlēties ierīci ar atlikto darbības laiku un automātisko atmiņu. Ja plāno cept maizi ar sēkliņām, graudiem, riekstiem u. tml., izdevīga būs arī automātiskā sēkliņu pievienošana.
Atliktais darbības laiks nozīmē, ka produktu var sagatavot un ielikt ierīcē jau iepriekš, bet cepšanas sākuma laiku ieprogrammēt, piemēram, uz agru svētdienas rītu, lai ģimeni modinātu svaigi ceptas maizītes smarža.
Automātiskā atmiņa nodrošina ievadītās programmas atjaunošanu arī tad, ja pēkšņi bijis elektropadeves pārtraukums.
Automātiskā sēkliņu pievienošana – visas piedevas tiek pievienotas automātiski, noteiktā laikā no speciāla nodalījuma. Pašiem nekas nav jāuzmana.

Par ko jāpadomā pirms krāsniņas iegādes?
1) Cik cilvēkiem maizīte paredzēta – diviem ēdājiem pietiks ar 400–500 g kukulīti, bet kuplākai saimei izdevīgākas būs mašīnas ar ietilpību virs 1 kg;
2) kādu maizi ceps un kas svarīgāks – ietilpība, ērtības vai programmu klāsts – atbildes palīdzēs izvēlēties optimālāko komplektāciju;
3) vai maizīti ceps regulāri vai tikai svētku reizēs, vai vienmēr ēdāju skaits būs vienāds – ja cilvēku skaits mainīsies, izdevīgāk pirkt ierīci ar iespēju variēt kukulīša izmēru;
4) cik lielu naudas summu paredzēts tērēt iegādei – nelielu maizes krāsni internetā var pasūtīt par aptuveni 45 eiro, ierīces ar lielāku jaudu, ietilpību un vairāk programmām no aptuveni 70 eiro.

Kam pievērst uzmanību iegādājoties un ko pārbaudīt?
* Cik ietilpīga ir ierīce un vai kukulīša izmērus var variēt.
* Kādu maizi var izcept, vai ir arī papildu programmas mīklas sagatavošanai, kūku cepšanai utt.
* Vai ierīcei ir arī ērtās funkcijas – atliktais laiks, automātiskā piedevu pievienošana u.c., kas saimniekošanu padara patīkamu un ērtu.

Svarīgi, cik izturīgs un ērts ir spainīša rokturītis – vai tas piestiprināts cieši, neslīd, negriežas plaukstā. Cik smaga ir ierīce – tas svarīgi, ja krāsniņai nebūs noteiktas vietas virtuvē, bet tā katru reizi būs jāceļ ārā no skapja. Par šiem parametriem iespējams pārliecināties tikai tad, ja ierīci iegādājas parastā veikalā. Iepērkoties internetā, būs vien jāpaļaujas uz aprakstu, kas bieži vien ir maldinošs (jāmeklē prece, kuras nosaukums ir maizes cepšanas krāsns, jo nereti pie šīs sadaļas tiek piedāvāti arī taukvāres katli un citas ierīces) vai nepilnīgs.

Maizes krāsniņu + un –
Ar ietilpību līdz 1 kg
+ mazāki gabarīti, vieglāk atrsat vietu, kur novietot, mazāks svars.
–  mazāka jauda, var izcept nelielu kukulīti, bieži mazāk programmu un papildiespēju

Ar ietilpību virs 1 kg.
+ lielāka jauda, kvalitatīvāka cepšana; vadības panelis un dažādas papildu iespējas.
–  lielāki gabarīti, smgākas, patērē vairāk elektroenerģijas (virs 600 W). maksā dārgāk.

1 komentārs

Pievienot komentāru