Daiļdārzs, Dārzs

Burvīgās un mūžam modernās peonijas. Kā izvēlēties labākās šķirnes?

Ikviens, kurš mīl un kopj savu dārzu, vēlas tam atrast skaistākās puķu šķirnes. Protams, katrs izvēlēsies sev tīkamākās puķu kultūras: vienam tās būs rozes, citam tulpes, gladiolas… Daudziem dārza favorīte ir peonija. Ja vajadzīgi tikai pāris peoniju ceri, šķirnes izvēlē lielākoties ņem vērā vēlamo ziedu krāsu un principu patīk vai nepatīk.

Taču, ja padomā iegādāties lielāku peoniju kolekciju, ar patīk– nepatīk vien nepietiek. Tad pirms stādu iegādes diezgan nopietni jāpastudē specializētā peoniju literatūra, jāieskatās interneta piedāvājumos, jāapmeklē peoniju izstādes un kolekciju dārzi. Jāapsver arī savas finansiālās iespējas, jo dažu jaunu un izcilu šķirņu stāds var maksāt pat 100 un vairāk eiro! Daži ieteikumi, kā izvēlēties skaistāko peoniju šķirni, kur smelties informāciju un kādus kritērijus ņemt vērā.

Literatūra
Pasaulē un arī Latvijā pieejamas gan grāmatas, gan daudz žurnālu rakstu, kas vispusīgi iepazīstina ar peoniju šķirnēm un to kvalitātēm. Bez atsevišķām grāmatām īpaši uzmanību vajadzētu pievērst APS (The American Peony Society) biļeteniem, ko biedrība izdod četras reizes gadā.

Pēc Starptautiskā Dārzkopības kongresa nolēmuma, šai biedrībai uzticēta visas pasaules peoniju dzīves vadīšana: izdot biļetenus, reģistrēt jaunās šķirnes, rīkot kongresus un izstādes, publicēt svarīgākos rakstus par peonijām no visas pasaules u. c. APS arī regulāri novērtē labākās peoniju šķirnes, piešķirot vairākus apbalvojumus. No tiem visnozīmīgākā ir Zelta medaļa, ko katru gadu piešķir tikai vienai peoniju šķirnei. Zelta medaļu piešķir ļoti kompetenta komisija – APS Direktoru padome (tajā ir 11–13 locekļi).

Reizēm Direktoru padome par ZM piešķiršanu nevar vienoties pat vairākas dienas, lai gan pat Romas pāvestu kardināli tagad ievēl jau pirmajā dienā! Zelta medaļai vienmēr tiek izvirzīti vairāki pretendenti, bet to saņem tikai viena šķirne. ZM kandidātšķirne tiek vispusīgi apspriesta un izvērtēta: vērā tiek ņemts zieda skaistums un izturība, ziedu bagātība, ziedēšanas ilgums, ziedneša stingrība, cera pievilcība, šķirnes veselīgums u. c.

Tikai pēc tam, kad šķirne izgājusi šim nesaudzīgajam sietam un daudzu gadu pārbaudei audzētāju dārzos, tā var cerēt uz augsto balvu. Atzīmēsim dažas šķirnes, kas saņēmušas ZM (iekavās gadu skaits pēc šķirnes reģistrācijas līdz balvas ieguvei): ‘Garden Treasure’, ‘Miss America’, ‘Red Charm’ un ‘Elsa Sass’ (12–13), ‘Bartzella’ (20), ‘Mother’s Choice’ (44), ‘Do Tell’ (58), ‘Mahogany’ (78) u. c. Tātad ceļš līdz zeltam nav bijis rozēm kaisīts! Savā kolekcijā esmu audzējis un audzēju vairāk nekā 30 šķirnes, kas saņēmušas ZM, un varu droši apgalvot, ka nevienā no tām neesmu vīlies. Lielās čempiones tituls ir otrs augstākais apbalvojums, kuru var saņemt peoniju šķirne. Šo titulu kopš 1923. gada šķirnes iegūst gada lielākajā izstādē, ko ASV mērogā rīko APS. Arī par šo apbalvojumu lemj ļoti kompetenta komisija, kuru biedrība apstiprina katrai izstādei. Katrā izstādē šim apbalvojumam izvirza tikai vienu šķirni.

Pievienot komentāru