Dārzs, Kaitēkļi

Bumbieru lapu pangērce ir grūti apkarojams kaitēklis. Vai tiešām nav iespēju to uzveikt?

Foto - Baiba Lāce

Kuri augu aizsardzības līdzekļi ir efektīvāki bumbieru lapu pangērces apkarošanai? DAIGA BAUSKAS NOVADĀ

Bumbieru lapu pangērce (Eriophyes pyri) ir grūti apkarojams kaitēklis, tomēr ne tik bīstams kā bumbieru lapu blusiņa (ja tā savairojas masveidā, vairs nav iespējams tikt vaļā). Pēc Latvijas Augu aizsardzības pētniecības centra Entomoloģijas grupas vadītājas Lauras Ozoliņas-Poles teiktā, bumbieru lapu pangērce visbiežāk ieviešas jaunajās bumbierītēs, retāk tā posta ražojošus dārzus.

Kaitēklis bojā gan lapas, gan augļus. Gadā attīstās divas paaudzes. Pieaugušas ērces ziemo bumbieru pumpuros. Pavasarī, tiem plaukstot, pangērces kļūst aktīvas, dēj olas lapu apakšpusē. Izšķīlušies kāpuri visu laiku uzturas pangās un barojas. Pangas sākumā ir dzeltenas, vēlāk kļūst brūnas. Lapas priekšlaikus nobirst. Ja ir silts rudens, pangērces izēd arī ziedu un lapu aizmetņus.

Latvijā nav reģistrēts neviens insekticīds akaricīds, kas ierobežotu bumbieru lapu pangērci bumbieru stādījumos. Kaitēkļa kāpuri attīstās un barojas pangās, tāpēc apstrāde ar Fastaku vai citu insekticīdu būtu tikai lieka naudas izšķērdēšana. Mazdārzos kaitēkli iespējams daļēji ierobežot, vasarā no maziem kociņiem noplūcot un sadedzinot pangērces bojātās lapas.

Pievienot komentāru