Augļu dārzs, Dārzs

Bumbierēm vainagu nedrīkst griezt rudenī. Kad visdrošāk to darīt?

Foto-Shutterstock

Dārzā ir vairāki lieli bumbieru koki. Laikam tos nepareizi apgriezu, jo tagad vertikāli saauguši ūdenszari – kā mežs. Vai var kokus apgriezt rudenī? AINA SMILTENĒ

– Visticamāk, kokiem zari tika īsināti agri pavasarī. Tas veicinājis ūdenszaru veidošanos, augšanu, – secina Dārzkopības institūta vadošais pētnieks Edgars Rubauskis.

Bumbieres aug spēcīgāk nekā ābeles, tāpēc katra zara īsināšana provocē koku uz pārāk stipru jauno dzinumu veidošanos un zarošanos. Pēc augļkopja teiktā, bumbierēm vainaga retināšana jāveic vasarā, t.i., jūlija beigās, augustā (nav nozīmes, kurā mēness fāzē šo darbu dara). Tad izgriež vai noplēš vadzara (tas ir stumbra turpinājums, uz kura izvietojas skeletzari un klājzari; vadzara augšējā daļa ir koka galotne) vai skeletzaru galotņu konkurentdzinumus. Nogriež arī citus uz vadzara vai skeletzariem izveidojušos, uz vainaga vidu vai vertikāli augošos spēcīgākos zarus. Veidojot vainagu vasarā, papildus noplēš pārāk spēcīgos jaunos dzinumus, kas noēno augļus. Tas nodrošina augļiem labāku apgaismojumu.

Nedrīkst bumbierēm vainagu kopt rudenī, jo ziemā tās var apsalt.

UZZIŅA

Ūdenszari ir visi vertikāli augošie dzinumi, kuri veidojas pēc koka vainaga pazemināšanas ap griezumu brūcēm, celmiņiem un no horizontāli augošiem vecākiem zariem vainaga augšpusē.

3 Komentāri

Pievienot komentāru