Augļu dārzs, Dārzs

Bumbierēm vainagu nedrīkst griezt rudenī. Kad visdrošāk to darīt?

Foto-Shutterstock

Dārzā ir vairāki lieli bumbieru koki. Laikam tos nepareizi apgriezu, jo tagad vertikāli saauguši ūdenszari – kā mežs. Vai var kokus apgriezt rudenī? AINA SMILTENĒ

– Visticamāk, kokiem zari tika īsināti agri pavasarī. Tas veicinājis ūdenszaru veidošanos, augšanu, – secina Dārzkopības institūta vadošais pētnieks Edgars Rubauskis.

Bumbieres aug spēcīgāk nekā ābeles, tāpēc katra zara īsināšana provocē koku uz pārāk stipru jauno dzinumu veidošanos un zarošanos. Pēc augļkopja teiktā, bumbierēm vainaga retināšana jāveic vasarā, t.i., jūlija beigās, augustā (nav nozīmes, kurā mēness fāzē šo darbu dara). Tad izgriež vai noplēš vadzara (tas ir stumbra turpinājums, uz kura izvietojas skeletzari un klājzari; vadzara augšējā daļa ir koka galotne) vai skeletzaru galotņu konkurentdzinumus. Nogriež arī citus uz vadzara vai skeletzariem izveidojušos, uz vainaga vidu vai vertikāli augošos spēcīgākos zarus. Veidojot vainagu vasarā, papildus noplēš pārāk spēcīgos jaunos dzinumus, kas noēno augļus. Tas nodrošina augļiem labāku apgaismojumu.

Nedrīkst bumbierēm vainagu kopt rudenī, jo ziemā tās var apsalt.

UZZIŅA

Ūdenszari ir visi vertikāli augošie dzinumi, kuri veidojas pēc koka vainaga pazemināšanas ap griezumu brūcēm, celmiņiem un no horizontāli augošiem vecākiem zariem vainaga augšpusē.

4 Komentāri

  1. Nu traki.Mums ari dārzniece veidoja vainagu bumbierem pavasarī,un tagad vairs nezinām,ko iesākt.Apgrieza daudz,jo uz iepriekšējā pavasara grieztajās vietās uzmetās kaut kāda brūna puve,togad ari lapas visas bija slimas.Tagad jau otro gadu dzen tikai ūdenszarus bez pārtraukuma,ja nolauž jūlijā,vēl 2 reiz izdzen līdz rudenim.Ziedpumpura vairs neviena,kāds pie stumbra kkur.Pirms tam ražot jau kādus 3 gadus bij sākusi.,katru gadu pilna.,tagad nekā,dzen tkai ūdenszarus kā aptrakusi un viss.Tagad jau maijā atkal kā slota,šopavasar negriezām neko,žēl,koks izcūkots,mēģināsim tagad atkal jūlijā griezt.Nez varbūt kāds zin,ko lai iesāk….sapratu tik vienu,jo mazāk viņas griezt,jo labāk,tagad izskatās,ka 10 gadi audzinājām un jāzāģē vispār nost.Tik žēl,nezinu,kas par šķirni,bet bija ļoti lieli,saldi sulīgi vidēji agri.

Pievienot komentāru