Praktiski
Manas tiesības

Bonus malus klases – viss, kas tev par tām jāzina0

Foto: Unsplash.com

Ja tev ir motorizēts transportlīdzeklis, tev noteikti ir OCTA polise. Ja tev ir OCTA polise, tevi, visticamāk, interesē, kas veido tās cenu (bet, ja tomēr ne, vari pārtraukt lasīt šo rakstu un noskatīties kādu smieklīgu kaķu & suņu video).

Tieši Bonus malus klase ir viens no tiem aspektiem, kas OCTA cenu var ievērojami ietekmēt. Tev droši vien ir aptuvena nojausma par to, kas slēpjas zem vārdu savienojuma Bonus-malus klase, taču šajā rakstā par to varēsi uzzināt visu – sākot ar to, kā Bonus-malus ietekmē OCTA cenas, un beidzot ar to, kur iegūt detalizētu informāciju par tavu Bonus malus klasi. Bet par visu – pēc kārtas!

Kas ir Bonus malus klase?
Sāksim ar interesantu faktu:
Termins Bonus-malus ir aizgūts no latīņu valodas (bonus – labs; malus – slikts), un to nereti izmanto gan apdrošināšanā, gan cituviet, ar bonus apzīmējot kādu balvu, priekšrocību, savukārt ar malus – apgūtinājumu, arī sodu.

Bonus malus ir arī Obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļu apdrošināšanas sastāvdaļa, lai spētu objektīvi noteikt OCTA cenas. Kopumā ir 17 Bonus malus klases, no kurām 1. līdz 5. klase ir augstāka riska jeb Malus klase, kas nozīmē, ka OCTA polises cena Tev būs augstāka, savukārt 7. līdz 17. klase (Bonus) tiek piešķirta tiem autobraucējiem, kuri uz ceļa uzvedas prātīgi un regulāri iegādājas OCTA polises.

Atsevišķs stāsts ir Bonus malus 6. klase – tā tiek piešķirta visiem tiem transportlīdzekļu vadītājiem, kuri OCTA polisi iegādājas pirmo reizi – tai nav nedz paaugstināta, nedz pazemināta cena.

Kā tiek veikta BM klases noteikšana?
Kā iespējams redzēt Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja jeb LTAB Bonus malus aprakstā, BM klases tiek aprēķinātas, ņemot vērā šādus aspektus:
* Apdrošināšanas dienu skaitu – lai varētu aprēķināt augstāku BM klasi, OCTA polisei jābūt spēkā vismaz 275 dienas gadā;
* Iestājušos apdrošināšanas gadījumu skaitu – Bonus malus klasi būtiski ietekmē tas, cik daudz apdrošināšanas gadījumi tās laikā iestājušies. Loģiski, ka tiem autovadītājiem, kuri uz ceļa izraisījuši ceļu satiksmes negadījumus, Bonus malus klase tiks pazemināta, un līdz ar to OCTA cena, tieši otrādi, kļūs augstāka.

Foto: Pixabay.com

Tāpat liela nozīme ir arī tam, cik ilgi OCTA polisi tu jau izmanto, jo, veicot BM klases aprēķinu, tiek ņemta vērā tava apdrošināšanas vēsture pēdējo 11 gadu laikā.

Kā es varu paaugstināt savu Bonus malus klasi?
Atbildēt uz šo jautājumu ir pavisam vienkārši – izrietot no atbildes uz iepriekšējo jautājumu, tev uz ceļa jāpārvietojas uzmanīgi, neizraisot ceļu satiksmes noteikumus, kā arī OCTA polise jāiegādājas regulāri, vismaz 275 dienas kalendārajā gadā. Ja to ievērosi, Bonus malus klase ar laiku kļūs arvien augstāka, bet OCTA cena, gluži otrādi, samazināsies.

Bonus malus klases pārbaude: kur to iespējams veikt?
Nav tā, ka, lai saprastu savu Bonus malus klasi, tev nepieciešams rūpīgi pierakstīt dienu skaitu, kurās OCTA polise bijusi aktīva un atcerēties visus ceļu satiksmes pārkāpumus un negadījumus, ja tādi atgadījušies. Bonus malus pārbaude pavisam ērti var tikt veikta vietnē ltab.lv, kur ar portāla Latvija.lv palīdzību, izmantojot kādu no daudzajām autentifikācijas iespējām (eID, eParaksts, internetbanka), vari pavisam vienkārši saņemt informāciju par visu, kas attiecas uz tavu BM klasi.

Kad tiek veikts Bonus malus klases pārrēķins?
Lai atjaunotu BM klases, to pārrēķins tiek veikts vienu reizi gadā visiem transportlīdzekļu īpašniekiem vienlaicīgi, proti, 15. septembrī. Tas tiek veikts par laika periodu no iepriekšējā gada 1. septembra līdz tekošā gada 31. augustam.

Vai BM klase katram transportlīdzeklim tiek piemērota atsevišķi?
Pie šī jautājuma atbilde jau būs nedaudz sarežģītāka. Katram transportlīdzeklim netiek piešķirta sava Bonus malus klase, taču tas tiek darīts katrai transportlīdzekļu kategorijai, un Transportlīdzekļu kategorijas ir šādas:
* vieglie automobiļi V1 – V6 (vieglie transportlīdzekļi);
* kravas automobiļi K1 – K2 (kravas transportlīdzekļi līdz 12000 kilogramiem);
* kravas automobiļi K3 – K6 (kravas transportlīdzekļi virs 12000 kilogramiem);
* autobusi A1 – A2 (autobusi līdz 12000 kilogramiem);
* autobusi A3 – A4 (autobusi virs 12000 kilogramiem);
* motocikli M1 – M2 (motocikli, mopēdi);
* traktortehnika TR1 – TR2 (traktortehnika).
Visi tev piederošie transportlīdzekļi, kas atrodas vienā kategorijā, saņem vienotu Bonus malus klasi.

Foto: Unsplash.com

Lūk, piemērs:
Tev ir divas vieglās automašīnas, kurām ir 5. BM klase, savukārt motociklam noteikta 7. BM klase. Ja būsi izraisījis ceļu satiksmes negadījumu, izmantojot kādu no vieglajām automašīnām, vieglo automobiļu kategorijā BM klase samazināsies, savukārt motociklam tā paliks nemainīga.

Cik lielā mērā Bonus malus dati jeb klase ietekmē OCTA polises cenu?
Pārbaudīt OCTA polises cenu – tas ir aktuāli ikvienam automašīnas īpašniekam, un šo cenu, kā jau minējām, lielā mērā ietekmē arī Bonus malus klase. Taču ar kādu ietaupījumu vai sadārdzinājumu iespējams rēķināties?

Tas, protams, atkarīgs no dažādiem faktoriem, taču, nonākot zemākā BM klasē, sadārdzinājums var būt visai iespaidīgs; tā, piemēram, nonākot no 6. klases 5. klasē, polise var kļūt par aptuveni 50% dārgāka, savukārt, 4. klasē maksāt, visticamāk, nāksies jau divas reizes vairāk. Ir tā vērts pacensties ievērot ceļu satiksmes noteikumus un pārvietoties uzmanīgi, vai ne?

Savukārt, nonākot augstākā BM klasē, OCTA lētāka paliek ļoti pakāpeniski un ne tik strauji – pat nonākšana vairākas klases augstāk var nozīmēt vien pāris procentu zemāku cenu. Taču ietaupīt arī nelielu summu vienmēr ir patīkamāk nekā maksāt vairāk.

Dažkārt iespējams dzirdēt arī jautājumu par to, vai Bonus malus klases dati var ietekmēt arī KASKO polises cenu, un atbilde uz šo jautājumu ir apstiprinoša – jā, var! Ja apdrošinātājs redz, ka tava BM klase ir zema, viņam uzreiz būs skaidrs, ka esi izraisījis ceļu satiksmes negadījumu/-us un tas likumsakarīgi paaugstinās polises cenu, kas, ņemot vērā KASKO cenas, pa kabatu var iesist vēl spēcīgāk.

OCTA polises pārbaude internetā – ērtākais veids tās iegādei
OCTA polisi iegādāties vari dažādos veidos – sākot ar došanos pie apdrošinātājiem uz to filiālēm un beidzot ar apdrošināšanas kalkulatoru izmantošanu, un tieši šis, ļoti iespējams, ir ērtākais uz izdevīgākais risinājums polises iegādei. Priekšrocības šādam risinājumam (apdrošināšanas kalkulatoram) ir vairākas, piemēram:
* Visi piedāvājumi acu priekšā pāris minūšu laikā – izmantojot apdrošināšanas kalkulatoru, visus datus vajadzēs ievadīt vienu vienīgu reizi, līdz ar to ļaujot ievērojami ietaupīt laika resursus. Protams, nemaz nepieminot, ka ar kalkulatora palīdzību polisi vari iegādāties, neizejot no mājas;
* Iespēja iepazīties ar visiem piedāvājumiem jebkurā diennakts laikā – atšķirībā no apdrošināšanas speciālistiem, ar kuriem sazināties vari noteiktos darba laikos, kalkulators ļauj redzēt visus piedāvājumus 24 stundas diennaktī, septiņas dienas nedēļā;
* Labākā cenas un kvalitātes attiecība – OCTA cenas aprēķināšana ar kalkulatora palīdzību galvenokārt tiek izmantota tieši šī iemesla dēļ, proti, tādējādi iespējams pamatīgi ietaupīt, jo polišu cenas pie kāda no apdrošinātājiem var būt pat vairāk nekā divas reizes augstākas nekā pie cita, neņemot vērā to, ka OCTA polises segumi ir vienādi.

Foto: Unsplash.com

Tāpat ar kalkulatora palīdzību vari arī pārbaudīt OCTA termiņu, ja nu gadījumā tas pēkšņi aizmirsies.

Kur iespējams iegūt papildu informāciju par Bonus malus klasi un OCTA polisēm?
Ja Tev radies kāds specifisks jautājums par transportlīdzekļu apdrošināšanu, iespējas ir vairākas.

Pirmkārt, vari doties uz mājaslapu www.ltab.lv (Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs), kur atradīsi gan biežāk uzdoto jautājumu sadaļu, gan normatīvos aktus un daudz citu noderīgu informāciju. Vietnē atrodami arī LTAB kontakti, ja nu uz kādu no jautājumiem atbildi atrast nevarēsi vai gluži vienkārši dod priekšroku personiskai saziņai.

Otrkārt, palīdzību vari meklēt pie pašiem apdrošinātājiem, ielūkojoties to mājaslapās vai arī sazinoties ar klientu apkalpošanas speciālistiem.

Un treškārt – apdrošināšanas brokeri. Apmeklējot apdrošināšanas brokera mājaslapu, noteikti pamanīsi apdrošināšanas kalkulatoru, ar kura palīdzību OCTA pārbaude var tikt veikta īpaši ērti (par to jau runājām iepriekšējā paragrāfā). Turklāt arī brokeri tev noteikti neliegs padomu, ja tādu vēlēsies saņemt.

Tagad tu pavisam noteikti zini, kā veicama Bonus malus klases noteikšana un kā OCTAs pārbaude apdrošināšanas kalkulatorā var tev palīdzēt ietaupīt. Ienāc octacenas.lv un noskaidro, kur pieejama izdevīgākā OCTA polise tieši tev!

LA.lv