Praktiski
Dārzs

Bonsai kociņš tikpat kā suns vai kaķis: kopšana prasa zināmas rūpes0

“Man uzdāvināja bonsai kociņu (ficus). Kā to pareizi kopt? Nupat tam parādījušies jauni dzinumi. Vai tos vajag apgriezt? Kociņš pirkts lielveikalā.” DĀVIS Rīgā

“Bonsai kociņa kopšana no citiem telpaugiem atšķiras ar to, ka tā ienākšana mājās gandrīz pielīdzināma suņa vai kaķa iegādei,” skaidro Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne. Bonsai kociņi ir telpaugu speciālistes aizraušanās, un viņai ir liela pieredze šo specifisko augu kopšanā.

Mitrums un gaisma

Šim fikusam teorētiski kopšana ir viegla – uzmana, lai būtu vienmērīgs mitrums augsnē (laista 1–2 reizes nedēļā), gādā gaišu vietu (vēlams no augšas vai divām pusēm), mēslo reizi nedēļā (ar bonsai kociņiem paredzēto mēslojumu). Taču praksē visu šo prasību ievērošana nav tik vienkārša.

Tradicionāli bonsai kociņiem podi ir nelieli salīdzinājumā ar to augumu. Tie ir no dažādiem materiāliem. Iesācējam kociņu vieglāk kopt, ja podam caurumi ir apakšā – ja gadīsies pārlaistīt, liekais mitrums notecēs. Ja podam caurumu nav, tad par mitrumu jārūpējas sevišķi rūpīgi.

!!! Uz mitruma pārbagātību un iekalšanu kociņš reaģē vienādi – tam nobirst lapas.

Dzīvokļos gaismas apstākļu izvēle ir ierobežota. Tāpēc, ja augam gaisma tiek tikai no vienas puses, to laiku pa laikam mazliet pagriež. Tad zarojums un lapojums veidosies vienmērīgs. Augam, kas būs novietots uz palodzes, viss skaistais zaļums būs vērsts pret logu. Nav arī vēlams augu novietot tiešā apkures radiatoru tuvumā.

Vainaga forma

Viens no bonsai kociņu formēšanas noteikumiem – tam jāizskatās kā lielam un vecam kokam, tikai samazinātā mērogā.

Ja vēlas saglabāt augam sākotnējo izskatu, tad ar augu vajadzēs kontaktēties katru dienu. Regulāri ar mazām šķērītēm nogriež dzinumus, kas izšāvušies no kopējās formas. Tas ir, kā filmās mēdz rādīt, – cilvēks stundu sēž un skatās uz kociņu, tad pieiet un nogriež vienu lapiņu. Bonsai audzēšana ir kā māksla. Tieši šīs meditācijas dēļ bonsai kociņiem ir daudz fanu. Ja jautājuma autoram radusies interese, tas var kļūt par hobiju. Sīkākus padomus bonsai veidošanā un kopšanā visvienkāršāk atrast interneta plašumos.

!!! Bonsai nevar uzticēt kaimiņiem, lai aplej, un aizbraukt ceļojumā uz mēnesi.

Dzīve brīvībā

Ja kociņa dzīvē ar mitrumu un gaismu viss būs kārtībā, tas turpinās priecīgi augt arī tad, ja to necirps. Tas drīz vien kļūs par kuplu, zaļu krūmu. Šādu augu pārstāda lielākā podā, fikusiem paredzētā augsnē un turpina audzēt kā parastu telpaugu. Taču savu estētisko vērtību, par ko maksāta liela nauda, tas būs zaudējis. Ja regulārā frizēšana šķiet par grūtu, savvaļā palaisto kociņu tik un tā laiku pa laikam vajadzētu apgriezt.

!!! Tā jārīkojas ar visiem fikusiem. Neapcirpti tie pāraug un kļūst nepievilcīgi.

LA.lv
Inita Šteinberga
Praktiski
Siltumnīcā pēkšņi sākuši vīst tomāti. Kas par iemeslu un kā glābt augus?
7 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Deserts ar rīvmaizi, saldējumu un medu
10 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Kā pagatavot garšaugu sāli. Recepte
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Pirmspensijas cilvēki stājas augstskolās. Kas ir pieprasītas programmas?
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Negaisā Polijas Tatros dzīvību zaudējuši četri cilvēki, bet 30 ievainoti
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Jūrmalas restorānā tikušies Šlesers un Rīgas domnieks Bergmanis 2
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Divi puikas vieni paši izdzīvo trīs dienas: paglābj veiksmīga sakritība
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sinoptiķi pavēsta, kad gaidāms karstākais laiks: prognoze 7 dienām
6 stundas