Augļu dārzs, Dārzs

Bīstamais bumbieru kraupis

Foto - Baiba Lāce

Dārzā aug veca bumbiere, kas zied ik pavasari, arī augļi aizmetas, bet nenobriest. Tie sažūst un nobirst. Vai vainojama kāda slimība? ILZE DOBELES NOVADĀ

Tas ir bumbieru kraupis – Latvijā izplatīta un postoša slimība, kas bojā bumbieru lapas, augļus un dzinumus. Uz inficētajām auga daļām izveidojas plankumi ar tumšu, samtainu apsarmi. Agri inficējušies augļi ir kropli, bojājuma vietā sacietē, pārkorķojas un saplaisā. Plaisās parasti ieviešas augļu puves sēņotne. Slimības ieņēmīgākajām šķirnēm uz jauno dzinumu mizas parādās kraupja pustulas. Mizas plaisas aizkavē dzinumu augšanu, tie nīkuļo. Slimības ierosinātājs pārziemo ar sēņotni un ziemojošiem augļķermeņiem nobirušajās lapās un inficētajos dzinumos.

Ja bumbiere ir liela un veca, pilnībā no kraupja atbrīvoties neizdosies. Aprīļa sākumā izgriež un sadedzina sausos un bojātos zarus. Ja kokā ik gadu ir daudz kraupja bojātu augļu, pavasarī īsi pirms ziedēšanas to nepieciešams apstrādāt ar kādu no kraupja ierobežošanai domātiem fungicīdiem. Var izmantot, piemēram, Score 250, deva 2 ml/10 l ūdens. Atkārtoti koku apsmidzina pēc 10 dienām. Augļu veidošanās un nogatavošanās laikā regulāri iznīcina tos, kas nobiruši. Rudenī novāc un sadedzina lapas.

Pievienot komentāru