Praktiski
Rokdarbi

Bērnu rotaļlietām jābūt no dabiskiem materiāliem. Ciemojamies pie Baibas Matīsas, kura darina mīļmantiņas 0

Bērnu rotaļlietām jābūt ne vien skaistām un izturīgām, bet arī attīstību veicinošām un izgatavotām no dabiskiem materiāliem. Šāda pārliecība ir madonietei BAIBAI MATĪSAI, kura jau vairākus gadus darina lelles, putnus, zirdziņus, saulītes un citas mīļlietiņas.

Jāuzticas bērniem

Saulīte bija pirmā ekoloģiskā auduma mantiņa, ko jaunā sieviete uzšuva, gaidot sava dēliņa piedzimšanu. – Uzskatu, ka bērniem vajag piedāvāt pašu labāko, arī rotaļlietas, kas tapušas no cilvēkam un videi draudzīgiem materiāliem. Sintētika nav tā vērta, lai izmantotu bērnu audzināšanā! – ir pārliecināta Baiba.

Teorētiskās zināšanas par bērnu attīstošajām rotaļlietām viņa ieguva, studējot sociālās zinātnes Latvijas Universitātes Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātē, kā arī lasot speciālo literatūru, savukārt praktisko pieredzi uzkrāja, audzinot nu jau deviņgadīgo Aleksandru un piecgadīgo Aurēliju Annu, kuri pirmie vērtē mammas gatavotās rotaļlietas. Diezgan liela ietekme bija arī četriem gadiem Francijā, kurus Baiba ar dzīvesdraugu un pirmdzimto vadīja Pireneju kalnu apvidū, patālu no lielpilsētu un lielveikalu vilinājumiem. Tur viņi paši darināja savam bērnam spēļmantiņas. Tas padevās viegli, jo Baiba jau 11 gadu vecumā iemācījās šūt auduma lellītes un citas rotaļlietas, apmeklējot Ilonas Brīliņas vadītās nodarbības Bērnu un jauniešu centrā Madonā. Viņas dzīvesbiedrs nodarbojās ar koka un ādas apstrādi.

– Bērni ir mani lielākie palīgi un ideju devēji. Dēls un meita ik pa laikam ierosina – uzšuj to un to! Tad man jāpadomā, kā viņu vēlmes īstenot. Mēģinu, līdz sanāk. Bērnu ieteiktās rotaļlietas parasti ir vienas no pieprasītākajām.

Turpinot Baiba saka – bērnam ir tīrs un viengabalains, apkārtējo nesabojāts pasaules redzējums. Tāpēc mazajiem jāuzticas daudz vairāk, nekā pieaugušie to dara.

Pēc dēla un meitas ieteikuma tapis kumeliņš Timotiņš, suns Duksis, kaķis ar grozāmu galvu, arī atraktīvā puķīte, kur katrai ziedlapiņai ir savs pildījums. Tās taustot, mazulis iepazīst materiālu daudzveidību. Lai rotaļlietu uztvertu personiskāk, autore, apspriežoties ar savām atvasēm, dod tām vārdu un izdomā stāstu.

Darbina pirkstiņus un plaukstiņas

Speciālisti uzskata, ka mazulim līdz trīs mēnešu vecumam mantiņas nevajag, jo vislabākā rotaļlieta ir māmiņa. Zīdainis vēro apkārtni, māmiņu, viņas kustības, mīmiku, ieklausās balsī, tādējādi gūstot pirmos priekšstatus par pasauli. Lai mazulim būtu vairāk ko aplūkot, gultiņā var ielikt lupatu lelli. Vēlams, lai tā būtu kādā no pamatkrāsām – zila, sarkana, zaļa vai dzeltena, jo zīdainis neuztver pasteļtoņus. Var arī izmantot kontrastējošas krāsas, piemēram, melnu ar baltu, sarkanu ar baltu u.tml. Lupatu lellītei vajadzētu būt ar sejiņu, jo zīdainim patīk to vērot.

Kad mantiņa aplūkota, rodas vēlme to aptaustīt. Saskare ar auduma priekšmetu mazulim rada patīkamas sajūtas, jo tas atšķirībā no vēsā un cietā plastmasas grabuļa ir mīksts un nerada troksni, turklāt lupatu lelli ir daudz vieglāk satvert. Zīdaiņiem bieži novēro paaugstinātu muskuļu tonusu, kas plaukstu sarauj dūrītē. Ar mīkstu lupatu lellīti vai tikai auduma gabaliņu masējot plaukstiņu, tonusu iespējams mazināt.

Vēl jāņem vērā, ka ikviens mazulis piedzimst ar tveršanas refleksu, kam pirmajos trīs dzīves mēnešos jāizzūd. Kad tas notiek, zīdainim attīstās apzināta tveršana. Ieliekot rokā cietu grabuli, viņš to notur nevis apzināti, bet saskaņā ar iedzimto tveršanas refleksu. Mazulis no šīs mantas pēc savas gribas nespēj atbrīvoties. Mīksts audums vai lupatu lellīte masē plaukstiņu, mantiņa ir viegli satverama un atlaižama, tāpēc bērns pats apzināti atver plaukstu un satver lietu.

! Spēlējoties ar attīstību veicinošām rotaļlietām, mazulis iepazīst priekšmetu formas, krāsas, attīsta pirkstu sīko motoriku. Katra plaukstas un pirkstu darbība sekmē smadzeņu attīstību, viņš ātrāk iemācās runāt, trenē arī rak­stīšanai nepieciešamās iemaņas.

Maza konkurence

Atgriežoties Latvijā, Baiba turpināja darināt auduma rotaļlietas saviem, kā arī radu, draugu un paziņu bērniem. Sākumā par komercdarbības uzsākšanu neesot domājusi, taču situācija mainījās, kad pirms trim gadiem Baiba veiksmīgi startēja projektu konkursā “Madona var labāk”. Par piešķirtajiem 2000 eiro viņa iegādājās šujmašīnu, overloku, gludekli un materiālus. – Pirms pieteikšanās konkursā papētīju, kāds vietējā tirgū ir ekoloģisko rotaļlietu piedāvājums. Sapratu, ka šajā segmentā ir maza konkurence, tāpēc varu droši spert nākamo soli. Turklāt Latvija ir vieta, kur var izplest spārnus.

Tagad Baiba ir individuālā komersante, kas savus darinājumus piedāvā gadatirgos, pilsētu svētkos, uzņēmēju dienās, kā arī vietējos un starptautiskajos internetveikalos: www.perkamkopa.com, www.eatsy.com, www.pinterest.com un www.ebay.com.

Sperot pirmos soļus komercdarbībā, nauda bijusi ierobežotā daudzumā, tāpēc otro roku veikalos pirkusi lietotas drēbes no dabiskiem materiāliem (vilnas, kokvilnas, lina, velveta), tās ārdījusi un no auduma gabaliņiem šuvusi sedziņas, paklājiņus un mantiņas. Baiba atzīst, ka tas bijis vērtīgs laiks, jo varēja labāk iepazīt audumu īpašības. Tagad materiāli tiek izmantoti lietpratīgāk.

Baiba stāsta, ka kvalitatīvus dabiskās šķiedras audumus, lentītes un aukliņas iespējams nopirkt tekstilizstrādājumu veikalā “Mežezers”. Rotaļlietu pildījumam viņa izmanto aitu vilnas kārsumu, ko pasūta un piegādā no Pāces vilnas fabrikas, kā arī kastaņus, pupiņas, zirņus, grūbas, putraimus, čaukstošus konfekšu papīriņus, akmentiņus un koka sprunguļus.

! Lai bērns pasauli iepazītu ne vien ar redzi un tausti, bet arī ar ožu un dzirdi, Baiba rotaļlietu pildījumā iepilina pāris pilienu lavandas eļļas (nedrīkst pārspīlēt!) un ieliek zvārgulīti. Savukārt, lai piešūtās detaļas turētos stingri, izmanto apavu šūšanai paredzēto diegu.

Galerijas nosaukums

Uzšuj ēzelīti!

Lai taptu lupatu ēzelītis vai cita mantiņa, vajag dabiskās šķiedras audumus, kokvilnas vai lina mežģīnes, izturīgu diegu, adatas, zvārgulīti, šķēres un kartona piegrieztnes.

1. Piegrieztni liek uz auduma un apvelk kontūru.

2. Detaļu piegriež, pieskaitot 0,5 cm vīlēm.

3. Lina audumam, kas nav blīvs, vīles sašuj ar šujmašīnu. Pārējiem materiāliem to var darīt arī ar rokām. Ēzelīša astes galu atstāj neaizšūtu, lai var ielikt pildījumu.

4. Baiba pildījumam izmanto vilnas kārsumu. Lai rotaļlietu piepildītu, izmanto koka irbuli.

5. Sašuj austiņas, atstājot 0,5 cm vīļu tiesai.

6. Izvērš uz otru pusi un iepilda vilnas kārsumu.

7. Aizšuj auss galu, apakšdaļu savelkot tūtiņā.

8. Ausi nostiprina, lai tā neslietos stāvus, bet piegulētu ēzelīša ķermenim.

9. Acs atrašanās vietu vispirms ievelk ar zīmuli un tikai tad izšuj.

Galerijas nosaukums

IDEJA

Pildījumam var izmantot arī audumu atgriezumus, vilnas dziju, papīru, pupas u.tml.

Lai rotaļlieta arī skanētu, pildījumā ieliek zvārgulīti.

LA.lv