Praktiski
Mājas mīluļi

Suns, kurš nerej. Basendži0

Foto: no Līvas Urtānes krājuma

Šie suņi nerej. To izskats ir neparasts un unikāls. Raksturs – spēcīgs. Mīlestība pret tuvākajiem – liela un patiesa. Līvas Urtānes ceļi pirms astoņiem gadiem krustojās ar basendži šķirnes suņuku, vārdā Ayo.

Mīlestība no pirmā acu skatiena

Kopš pirmās dienas viņu starpā valda pilnīga uzticēšanās un mīlestība, neiztiek arī bez kurioziem gadījumiem, kurus rada Ayo. Līva stāsta, ka viņas suns līdzinās mazam, spītīgam un mīļam cilvēciņam.

Līva, kopš sevi atceras, vienmēr bijusi īstena dzīvnieku mīle. Īpaši mīļi viņai ir tieši suņi. Kad Līvas iepriekšējais foksterjera šķirnes suņuks devās uz citiem medību laukiem, viņa izjutusi izteiktu tukšuma sajūtu un zinājusi, ka viņas dzīvē kādreiz noteikti atkal ienāks suns.

“Apzinājos daudzpusīgo pozitīvo ietekmi, kāda bijusi man pašai, augot ģimenē, kurā bija suns. Laikam ejot, aizvien biežāk pieķēru sevi pie domas par suni, tāpēc periodiski sāku interesēties par konkrētām suņu šķirnēm.

Sākotnēji ļoti iepatikās faraonu suņi, kuri piesaistīja ar savu neparasto izskatu un reto sastopamību Latvijā, bet šis variants atkrita, jo uzskatu, ka augumā tik lielam sunim turēšana dzīvoklī tomēr nebūtu piemērota. Tad no paziņām dzirdēju par šādu suņu sugu – basendži – un aplūkoju to internetā. Tā bija mīlestība no pirmā acu skatiena,” stāsta Līva.

Neilgi pēc tam Līva ar sludinājuma starpniecību tika pie sava basendži šķirnes suņu puikas, kuram deva vārdu Ayo – tulkojumā no kādas afrikāņu valodas tas nozīmē “Laimīgais”.

Tīrīgi kā kaķi

Basendži piesaista ar savu unikālo izskatu un īpašībām. “Man patika neparastais izskats, kompaktais izmērs, arī fakts, ka basendži nerej, ir gudri un tīrīgi. Man viņš šķita unikāls it visā! Tas, ka šie suņi nerej, bet gan izdveš dažādas citas melodiskas skaņas, ir viena no lielākajām atšķirībām no citiem suņiem.

Kopumā arī izturēšanās, kustības, sevis apkopšana vairāk līdzinās kaķim. Viņi met spalvu tikai vienreiz gadā, un basendži nepiemīt suņiem raksturīgās smakas. Ļoti pedantiski un tīrīgi. Varētu pat teikt – aristokrātiski, bet reizē arī ļoti aktīvi, ar spēcīgu mednieka instinktu. Kopumā diezgan atšķirīgi no tipiska suņa.”

Šīs šķirnes suņiem nepatīk mitrs un lietains laiks. Līva novērojusi, ka basendži netīk peldēties, vismaz viņas Ayo nav nekāds peldētājs. Basendži mīl siltumu – mājās šie suņi vienmēr atradīs vissiltāko vietiņu.

Ayo saimniece brīdina, ka noteikti jāuzmanās no Fankoni sindroma, kas īpaši raksturīgs tieši šīs šķirnes suņiem. Šī slimība izpaužas kā nieru funkciju traucējumi.

“Kopumā basendži ir veselīgi suņi, bet pirms to iegādes būtu jāpainteresējas, vai kāds no suņa vecākiem nav slimojis ar Fankoni sindromu, jo tā ir ģenētiski pārmantojama slimība.”

Izvēlīgi uzticības personās

Ayo un citiem šīs šķirnes pārstāvjiem ļoti patīk būt uzmanības centrā. Basendži ir ļoti zinātkāri un draudzīgi, tomēr, kā jau inteliģenti suņi, viņi izvēlas, kuram uzticēties, kuram ne.

“Pret tuvākajiem viņš ir mīļš, vienmēr sēdēs blakus, cieši piespiedies, ierāpsies klēpī vai vismaz uzliks savu ķepu uz kājas. Viņam ļoti nepieciešama fiziska un emocionāla saikne ar tuvākajiem. Saskarsmē ar citiem suņiem ir līdzīgi – sākumā var šķist, ka nekas nesanāks no draudzēšanās, bet pēc brīža jau metas rotaļās,” pauž suņa saimniece.

“Esmu ievērojusi dažas likumsakarības, ka Ayo atšķirīgi komunicē ar dažādu šķirņu suņiem, piemēram, lielākoties viņš nedraudzēsies ar haskijiem vai malamutiem, bet viņam noteikti patiks Stafordšīras terjeri, kaut arī ar gadiem tas var būt mainīgi.

Basendži var sadzīvot arī ar kaķiem, bet par komunikāciju ar grauzējiem es gan šaubos suņa mednieka instinkta dēļ. Basendži noteikti ir piemērots ģimenei un bērniem, viss atkarīgs no suņa audzināšanas un dresūras,” piebilst Līva.

Kuriozi gadījumi ar Ayo ir viņas ikdiena – ar šo suni nekad neesot garlaicīgi: “Ar basendži, manuprāt, vienmēr būs interesanti tieši viņu neparastās dabas dēļ. Dažreiz šķiet, ka blakus ir mazs, spītīgs cilvēciņš ar savām domām, viedokli un raksturu.

Ayo vienmēr izteikti izrādīs, ja viņam kaut kas patiks vai nepatiks. Viņš ir lielisks aktieris. Dažkārt mēdz apvainoties. Ja apvainojos es, viņš visādi centīsies savu vainu izpirkt.”

Saistītie raksti

Basendži šķirnes suņukam Ayo šobrīd ir astoņi gadi. Līva atceras, ka savulaik, kad viņš vēl bija tikai kucēns, uz ielas viņa neredzēja gandrīz nevienu šīs šķirnes suni. Šobrīd gan šādu suņu ir daudz vairāk – to popularitāte pavisam noteikti aug.

Foto: SHUTTERSTOCK

FAKTI

Vidējais mūža ilgums 10–16 gadi

Suņa izmēri: puikas 41–43 cm, meitenes 38–41 cm

Basendži ir veselīgi suņi

Nepieciešamas fiziskas aktivitātes

Labi saprotas gan ar cilvēkiem, gan citiem dzīvniekiem

Cena: 300 līdz 700 eiro

Piemēroti turēšanai dzīvoklī

LA.lv