Praktiski
Dārzs

Balzamīņu miltrasa – kā ar to cīnīties?0

“Siltumnīcā no sēklām audzēju balzamīņu dēstus pārdošanai. Tagad apakšējām lapām maliņas rullējas uz augšu. Ko neesmu pareizi darījusi? Vai balzamīnes vajag apstrādāt ar retardantiem?” KRISTĪNE B.

– Spriežot pēc minētajām pazīmēm, balzamīnes inficējušās ar neīsto miltrasu. Bojātajiem augiem lapu apakšpusē attīstās apsarme. Laikus nepamanot slimības pirmās pazīmes, tā nedēļas laikā var nopostīt visas balzamīnes, – uzsver zemnieku saimniecības “Bites” vadītāja Agita Bite.

Neīstās miltrasas izplatību veicina nepiemēroti augšanas apstākļi – mitrs un auksts laiks, pārmērīgi augsts gaisa mitrums, tāpēc siltumnīcas obligāti jāvēdina. Puķu dēsti saslimst arī tad, ja tos pienācīgi nebaro, jo, dzīvojot noslēgtā telpā (podā), augiem tikai ar ūdeni vien nepietiek. Augi pret miltrasu jāmiglo. Balzamīnēm ir reģistrēts Bordo maisījums 0,5–1% koncentrācijā.

Saistītie raksti

Pret neīsto miltrasu ļoti uzņēmīgas ir Vallera balzamīnes, tāpēc puķkope iesaka to vietā audzēt jaunās, pret miltrasu izturīgās Jaungvinejas balzamīnes ‘Divine’ un ‘Florific’. Abas šķirņu grupas var pavairot ar sēklām. Augi bagātīgi zied lieliem ziediem daudzās krāsās. Piemēroti audzēšanai podos un dobēs. Šīs balzamīnes ir kompaktas, tās nevajag apstrādāt ar augšanas regulatoru.

Izvēloties 20–35 cm augstas balzamīnes, tās nav nepieciešams apstrādāt ar retardantiem. Lai krūmiņi būtu daudzzaraini un kupli, podos iestādītie augi siltumnīcā laikus jāizretina (pretējā gadījumā dzinumi izstīdz), kā arī jāuztur optimāla temperatūra. Nevajag audzēt balzamīnes, kas veido pusmetru augstu krūmu, jo tādam var izgāzties dzinumi.

LA.lv