Praktiski
Dārzs

Balti, violeti un pat dzelteni… Iznākusi noderīga tematiskā avīze “Ceriņi un filadelfi”0

Iznākusi jūnija Tematiskā Avīze “Ceriņi un filadelfi”, kuras autore ir bioloģijas doktore, Dobeles Dārzkopības institūta vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa.

Pavasaris Latvijā nav iedomājams bez neprātīgās ceriņu ziedēšanas, kas sajūsmina ar reibinošo smaržu un niansētajām krāsām – gan laukos, gan pilsētās, gan pie lepnām savrupmājām, gan sen pamestu māju vietās. Tie bez šaubām ir vieni no mūsu iecienītākajiem košumkrūmiem.
Runājot par ceriņiem, vispirms nāk prātā Latvijā visizplatītākais parastais ceriņš, taču, iestādot dārzā arī citu sugu pārstāvjus, kas ziedus raisa vēlāk, krāšņo ziedēšanas laiku iespējams pagarināt līdz pat jūlija pirmajai dekādei.

Vienam patīk balti ceriņi, citam violeti, dažam vienkāršiem ziediem, citam – pildītiem… Selekcionāriem izdevies panākt lielu krāsu dažādību un radīt arī dzeltenas krāsas ceriņu. Retāk sastopami arī zilgani šo košumkrūmu ziedi. Līdztekus jaunajām šķirnēm no modes nav izgājušas arī vairākas sen pazīstamas.

Patsakņu ceriņi, loloti un iestādīti tiem tīkamā augsnē, var pārsniegt pat simt gadu mūžu, paliekot mantojumā nākamajām paaudzēm, tādēļ speciāliste iesaka izvēlēties vislabākos ceriņu stādus.

Autore sniedz nelielu ieskatu vēsturē un selekcijas jautājumos, apraksta ceriņu daudzveidību, sniedz pārskatu par ceriņu šķirnēm, dod padomus, kā izvēlēties vislabākos ceriņu stādus, kā kopt un audzēt, kā apkarot slimības un kaitēkļus. Daļa izdevuma veltīta neīstajiem jasmīniem jeb filadelfiem.

LA.lv