Praktiski
Dārzs

Avenes cītīgi laista. Padomi, kā pareizi tās kopt un ievākt ziemas krājumiem0

Foto-bondvit/Shutterstock

Aveņu audzētāja Biruta no Iecavas puses priecājas par bagātīgo ražu, jo pērn krūmi pamatīgi uzņēma mitrumu un ieriesa ražu. Taču šogad vēl tagad daudziem augiem lietus ticis par maz, jāturpina laistīšana.

Ja augam ir kupls un blīvs lapojums, ūdens līdz saknēm nemaz netiek. Kā labāko metodi aveņu stādījumos Biruta iesaka izveidot pilienlaistīšanas sistēmu. Daudziem šī metode būs par dārgu. Viņa savā piemājas saimniecībā izlīdzas ar smidzinātāja tipa laistītāju, ko ik pa laikam pārsprauž uz priekšu.

!!! Dienā, kad laista, avenes nelasa (var nolasīt pirms tam). Avenes lasa, kad ūdens vai rasa nožuvusi, citādi tās strauji bojājas.

Avenes pēc novākšanas glabājas īsu laiku. Istabas temperatūrā tās būs glītas tikai dienas divas. Aveņu mūžu pagarina, ogas ievietojot ledusskapī. Ja visas nepagūst apēst, uzber mazliet cukuru.

Pēc nolasīšanas avenes ir saulē uzsilušas. Vēlams tās neglabāt groziņā, bet izbērt plānā kārtā uz paplātes un novietot vēsumā, lai ogas atdziest.

Avene ir gatava, kad tā labi nāk nost no serdītes. Skaistāk izskatās un transportējot nesaspiežas, ja avenes kniebj ar visiem kātiņiem (sevišķi lielās ogas). Taču tas nav praktiski izdevīgi, ja lasa savām vajadzībām.

Avenes ziemas krājumiem izdevīgi lasīt uzreiz kārbiņās, kuras pēc tam liek saldētavā.

Turpina appļaut zāli rindstarpās. Tagad var izraut arī nezāles, ko nebija vēlams darīt sausumā.

Pēc lielāko izrauto nezāļu saknēm var pateikt, vai augam mitruma ir gana. Avenēm tā vēl aizvien trūkst.

Patlaban atstāj jaunos dzinumus, kas nākamgad ražos ogas. Šogad noražojušos zarus vasaras avenēm rudenī izgriezīs. Lai jaunie stādi nelīstu uz celiņa un stādījums nepārvērstos mežā, dobju apmales regulāri izbrauc ar kultivatoriņu. Mazā dārziņā malas varētu atcirst ar lāpstu.

Dobes malās noskata glītākos stādus, un vasaras beigās, rudenī tos atdala jauniem stādījumiem. Stādus pa ziemu pierok. Stāda pavasarī.

Aveņu dzinumus retina. Dzinumiem labi jāvēdinās. Pavasarī atstāj apmēram desmit augus uz kvadrātmetru.

Pārbauda balstus, vai tie noturēs ogu pilnos dzinumus. Tādēļ izdevīgi avenes stādīt rindās, malās liekot stabus un abās pusēs augu pieturēšanai novelkot stieples.

LA.lv