Praktiski
Manas tiesības

Automašīnas apdrošināšana – kad ir vērts iegādāties KASKO, un kad pietiek ar OCTA?0

Foto: Shutterstock.com

Ikvienam automašīnas īpašniekam ir pazīstami burtu salikumi KASKO un OCTA, un arī atšķirības starp tām (vismaz virspusēji) ir zināmas – OCTA apdrošināšana ir obligāta, maksā mazāk un pasargā tikai no izdevumiem, ko esi nodarījis citai personai, savukārt KASKO apdrošināšana ir brīvprātīga un salīdzinoši dārgāka, taču tai ir virkne priekšrocību. Turklāt – reizēm arī KASKO ir obligāta nepieciešamība. Uzzini par abiem polišu veidiem vairāk raksta turpinājumā!

Ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock.com

Bez OCTA neiztikt nevienam automašīnas īpašniekam
Ja Tu ikdienā izmanto automašīnu, noteikti esi iegādājies OCTA polisi. Kā jau iespējams spriest pēc tās nosaukuma (obligātā civiltiesiskā transportlīdzekļa apdrošināšana), šīs polises iegāde ir obligāts pasākums. OCTA polises pasargā no šādiem izdevumiem:
* Ārstēšanās izdevumi;
* Kompensācija par darba spēju zudumu;
* Darba nespējas dēļ radušies zaudējumi;
* Kompensācija, ja bojā gājis apgādnieks;
* Transportlīdzekļa bojājumu novēršana;
* Transportlīdzekļa bojāeja vai evakuācija;
* Kaitējums, kas nodarīts dabai, ceļiem vai ēkām.

Taču pats būtiskākais – OCTA kompensē izdevumus tikai ceļu satiksmes negadījumā (CSN) cietušajam, kurš šo negadījumu nav izraisījis (tas gan neizslēdz iespēju saņemt atlīdzību pasažierim, kurš atradies transportlīdzeklī, kuru vadījis CSN izraisītājs). Pēdējā laikā gan aktuālākais temats saistībā ar OCTA polisēm bijusi to cena – līdz ar tās palielināšanos, aktuāls kļuvis jautājums par to, kā atrast nepieciešamo polisi ar izdevīgākajiem nosacījumiem. Šajā procesā lieliski var noderēt apdrošināšanas kalkulators – tajā ievadot būtiskākos personas datus un informāciju par transportlīdzekli, iespējams pāris minūšu laikā ērti salīdzināt, kurš no piedāvājumiem ir Tev piemērotākais.

Foto: Shutterstock.com

KASKO – apdrošināšanas polise ar pievienoto vērtību
Ja vēlies, lai mašīnas apdrošināšana sniegtu maksimālu drošību, bez KASKO neiztikt. Atšķirībā no OCTA polises, šeit izvēles iespējas un variācijas ir plašākas, jo katra KASKO polise sevī var iekļaut dažādus segumus – tos izvēlēties varēsi pats.
Daži no KASKO noderīgākajiem segumiem ir šādi:
* CSN izraisījušā autovadītāja transportlīdzekļa remonts;
* Zādzība vai laupīšana;
* Ugunsgrēka gadījumā radušies zaudējumi;
* Bojājumi, ko automašīnai ļaunprātīgi veikusi trešā persona;
* Bojājumi, ko radījušas dažādas dabas stihijas, piemēram, zibens, nokrišņi vai vētra.
Arī KASKO polises iegādei lieti noder attiecīgs kalkulators, kurā, tāpat kā OCTA kalkulatorā, ievadot nepieciešamo informāciju, iespējams atrast tieši Tavām vajadzībām piemērotākos pakalpojumus.

Kādos gadījumos KASKO automašīnas apdrošināšana ir obligāta?
Lai gan tiek uzskatīts, ka KASKO polise, pretēji OCTA apdrošināšanai, ir tikai un vienīgi brīvprātīga, izrādās, ka tā gluži nav. KASKO kā obligāta prasība ir tiem cilvēkiem, kuri automašīnu grasās iegādāties ar kredīta vai līzinga palīdzību. Tāpat KASKO polise nepieciešama, ja automašīnu esi nolēmis ieķīlāt – tādējādi kredītdevējs varēs būt drošs, ka automašīnas vērtība nekritīsies.

Foto: Shutterstock.com

Kad KASKO iegāde nav iespējama?
Reizēm KASKO polisi iegādāties nemaz nav iespējams, un tas galvenokārt attiecas uz automašīnām, kas apdrošināšanas brīdī ir vecākas par astoņiem gadiem. Tiesa gan, katrs no apdrošinātājiem var noteikt savus automašīnas vecuma ierobežojumus un citus papildu kritērijus, tāpēc pirms polises pieteikšanas nepieciešams rūpīgi iepazīties ar konkrēto piedāvājumu.
Taču automašīnas vecums nav vienīgais šķērslis, kas var liegt KASKO polises iegādi. Lai KASKO mašīnas apdrošināšana tiktu izsniegta, apdrošināšanas kompānijas pieprasīs arī tādu automašīnas aprīkojumu kā:
* Skaņas signalizāciju;
* Imobilaizeri.
Apdrošinātāji var pieprasīt arī salona kustību sensoru, GPS uztvērēju, pretaizvilkšanas funkciju u.c. drošības līdzekļus.
Tāpat automašīnai jābūt labā stāvoklī – pieļaujamas vien nelielas skrambas uz automašīnas virsbūves.

Kas jāņem vērā, iegādājoties automašīnas apdrošināšanas polisi?
Esam iepazinušies ar galvenajām OCTA un KASKO atšķirībām, taču – kā atrast tieši Tavai situācijai (un automašīnai) piemērotāko polisi? Atbilde uz šo jautājumu patiesībā nav nemaz tik sarežģīta.

OCTA – daudz un dažādi apdrošinātāji, puslīdz vienāds piedāvājums
Lai gan OCTA apdrošināšanu piedāvā praktiski visi apdrošinātāji, polišu darbības princips ir praktiski identisks – atšķiras vien dažas nianses. Taču tas nenozīmē, ka OCTA polises iegādei iespējams pieiet nevērīgi – pirmkārt, izvēloties piemērotāko polisi un apdrošinātāju, iespējams būtiski ietaupīt, turklāt pēdējā laikā aktuālas kļuvušas arī OCTA polises ar dažādiem papildus segumiem, kas var lieti noderēt, ja neesi gatavs iegādāties KASKO apdrošināšanu.
Pašu ērtāko veidu, kā atrast piemērotu polisi, ja minējām iepriekš – nepieciešams izmantot OCTA kalkulatoru. Šāda opcija atrodama apdrošināšanas brokera IIZI mājaslapā. Kalkulatorā ievadot būtiskāko informāciju par transportlīdzekli, pavisam neilgā laika posmā saņemsi tieši Tev piemērotāko polišu piedāvājumu, ko kalkulators būs atlasījis, izmantojot īpašu algoritmu.
Ņemot vērā, ka pēdējā laikā viens no apspriestākajiem tematiem ir tieši OCTA polises cena, nepieciešams īsumā ieskicēt arī to, no kādiem parametriem atkarīgs, cik daudz (vai maz) attiecīgā polise izmaksās. OCTA cenu nosaka tādi parametri kā:
* Automašīnas vecums – jo tas lielāks, jo dārgāk polise var izmaksāt;
* Automašīnas pielietojums – ja transportlīdzeklis ikdienā tiek izmantots komerciāliem nolūkiem, arī šādos gadījumos OCTA polises cena var būt augstāka;
* Bonus-Malus klase – ikvienam automašīnas vadītājam tiek piemērota konkrēta Bonus-Malus klase – jo tā augstāka, jo mazāk polise izmaksās. Reizi gadā tiek veikts Bonus-Malus klases pārrēķins, un, ja nebūsi izraisījis ceļu satiksmes negadījumus, nokļūsi augstākā klasē, līdz ar to arī saņemot iespēju ietaupīt.
Vēl svarīgi atcerēties OCTA polises darbības teritoriju – tā ir gan Latvija, gan jebkura cita Eiropas Ekonomikas zonas valsts. Taču jāņem vērā, ka, dodoties ārpus mūsu valsts robežām, līdzi nepieciešams ņemt fizisku polises kopiju ar apdrošinātāja zīmogu uz tās, jo ārvalstīs nav pieejama OCTA polišu datu bāze.

KASKO polise – plašākas iespējas, plašāka izvēle
Iegādājoties KASKO apdrošināšanas polisi, iespējas ir daudz plašākas – šī automašīnas apdrošināšana piedāvā ļoti dažādus segumus, ko iespējams izvēlēties katram autovadītājam atsevišķi. Arī KASKO iegādes gadījumā IIZI izveidotais KASKO kalkulators var lieti noderēt, lai atrastu tieši Tev piemērotāko apdrošināšanas piedāvājumu. Taču, atšķirībā no OCTA, iegādājoties KASKO polisi, Tev nepieciešams norādīt KASKO polises darbības teritoriju. Tā var būt Latvija, Baltijas valstis, Eiropas valstis vai arī Eiropas un NVS valstis. Ņem vērā, ka polise darbosies tikai Tevis izvēlētajā teritorijā, tāpēc arī tad, ja, piemēram, ikdienā pārvietojies tikai Latvijā, bet reizēm mēdz doties arī uz kādu no Baltijas vai Eiropas valstīm ar savu automašīnu, labāk izvēlies polisi, kurā iekļautas visas Eiropas valstis – tādējādi KASKO cena būs nedaudz augstāka, taču varēsi būt drošs, ka kādas negaidītas likstas gadījumā saņemsi palīdzību.
Ne mazāk svarīgi norādīt arī precīzu jaunākā vadītāja vecumu un mazāko vadītāja stāžu. Ja notiks ceļu satiksmes negadījums, bet pie stūres būs atradies autovadītājs, kurš ir jaunāks (vai kura vadītāja stāžs ir mazāks) par norādīto, atlīdzība netiks izmaksāta.
Vēl viens ļoti nozīmīgs aspekts ir arī transportlīdzekļa tirgus cena, kas jānorāda pirms KASKO polises iegādes. Arī šajā aspektā nepieciešams norādīt pēc iespējas precīzāku informāciju, jo, uzrādot pārāk augstu automašīnas cenu, polises izmaksas palielināsies, taču, ja notiks negadījums, vērā tiks ņemta patiesā automašīnas vērtība, savukārt, norādot pārāk zemu transportlīdzekļa cenu, Tu riskē ar to, ka pēc ceļu satiksmes negadījuma saņemsi mazāku atlīdzību.

Foto: Shutterstock.com

Taču arī tad, kad KASKO polise iegādāta, svarīgi ņemt vērā apstākļus, kuru iespaidā atlīdzība var tikt neizmaksāta. Lūk, daži no tiem:
* Ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanas brīdī ievērojami tika pārsniegts atļautais braukšanas ātrums;
* Pēc ceļu satiksmes negadījuma automašīnas vadītājs patvaļīgi pametis notikuma vietu;
* CSN izraisīts ar transportlīdzekli, kam nav atļauts piedalīties ceļu satiksmē;
* Ceļu satiksmes negadījums tika izraisīts alkohola vai narkotisko vielu iespaidā;
* Pēc CSN tā izraisītājs atsakās veikt alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu testu.
Taču, lai būtu pilnībā drošs par to, kad atlīdzību būs iespējams saņemt un kad – ne, rūpīgi iepazīsties ar apdrošinātāja līgumu, bet neskaidrību gadījumā sazinies, izmantojot apdrošinātāja mājaslapā esošo kontaktinformāciju!

IIZI – apdrošināšanas brokeris, kam vari uzticēties
Laiks, kad piemērotas polises iegādei Tev bija nepieciešams sazināties ar vairākām apdrošināšanas kompānijām, lai saņemtu piemērotāko piedāvājumu, un pēcāk gaidīt, kamēr tiek sastādīta polise, ir aiz muguras. Šobrīd par visu parūpējas apdrošināšanas brokeris IIZI – mājaslapā iizi.lv apkopoti dažādu apdrošinātāju piedāvājumi, un, aizpildot kalkulatoru, Tev tiek piedāvāta piemērotākā polise. Tādējādi ērti atrodama gan kvalitatīvākā, gan lētākā auto apdrošināšana internetā. Taču automašīnas apdrošināšana nebūt nav vienīgais pakalpojums, ko sniedz IIZI – šī apdrošināšanas brokera klāstā atrodami arī tādi apdrošināšanas veidi kā:
* Ceļojumu apdrošināšana;
* Mājokļa apdrošināšana;
* Negadījumu apdrošināšana, kā arī dažādi apdrošināšanas risinājumi uzņēmējiem.

Ja arī Tu esi apdrošināšanas meklējumos, ienāc iizi.lv un atrodi Tieši Tev sagatavotu piedāvājumu pāris minūšu laikā, izmantojot kādu no brokera sagatavotajiem apdrošināšanas kalkulatoriem. Būt apdrošinātam – tas ir IIZI!

LA.lv