Praktiski
Manas tiesības

Auto izvēle – vai iespējams zelta vidusceļš?0

Foto-Shutterstock

Vai tas būtu Tavs pirmais auto vai nākamais, kas nomainīs veco spēkratu, automašīnas iegāde ir nopietns ilgtermiņa ieguldījums, tāpēc piemērotākā modeļa izvēle ne vienmēr ir viegla un ātra. Šajā rakstā centīsimies izvērtēt auto iegādes tendences Latvijā un sniegt padomus, kas palīdzēs atvieglot Tavām vajadzībām piemērotākā auto meklējumus!

Kādas automašīnas iecienījuši Latvijas autobraucēji
Kā zināms, tas, ka vairākums autobraucēju izvēlas kādu noteiktu automašīnas modeli, nebūt nenozīmē, ka tas būs piemērotākais tieši Tev. Tomēr statistiku nevar ignorēt, jo, ja kādu konkrētu auto marku vai modeli iecienījis mūsu autobraucēju vairākums, tam noteikti ir arī kāds praktisks pamatojums.

Jauni auto
Līdz ar Valsts ekonomikas pakāpenisku atkopšanos un iedzīvotāju maksātspējas paaugstināšanos, CSDD pieejamā informācija liecina, ka pēdējos gados vērojams mērens tomēr stabils pieaugums jaunu auto reģistrēšanā. Lai arī 2017. gads Latvijā nepiedzīvoja tik strauju lēcienu jaunu auto reģistrācijā kā 2016. gadā, kad 16712 reģistrētais spēkrats uzrādīja 9,3% kāpumu salīdzinot ar 2015. gadu, 17055 jaunu auto reģistrācija pērn, joprojām norāda uz pozitīvu tendenci reģistrēto jauno vieglo automobiļu kāpumā, kas procentu izteiksmē ir par 2,1% augstāks kā gadu iepriekš.
Šī tendence daļēji skaidrojama ar izdevīgākiem dīleru līzinga piedāvājumiem salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Tādi piedāvājumi kā auto uz nomaksu bez pirmās iemaksas un zemāki ikmēneša maksājumu plāni tiek piedāvāti daudz biežāk, kas pat autobraucējam ar mēreniem ienākumiem, ļauj savā īpašumā iegūt pilnīgi jaunu spēkratu.
Populārāko jauno auto TOP3 2017. gadā pie mums pērn veidoja Volkswagen, Toyota un Nissan ražotāju spēkrati, aiz sevis atstājot Ford un Škoda markas automašīnas. Šajā ziņā, pie mums iecienītāko auto ražotāju zīmolu tops, salīdzinot ar 2015. un 2016. gadu, palicis nemainīgs.

Lietoto auto tirgus
Arī lietoto auto reģistrāciju skaita ziņā vērojams pieaugums – pērn ieilgusī reģistrācijas apjoma lejupslīde, šķiet ir beigusies un CSDD 2017. gadā reģistrētas gandrīz 54 000 lietotas vieglās automašīnas, kas ir par 16% vairāk nekā gadu iepriekš. CSDD un Auto Asociācijas sagatavotā informācija par lietoto auto tirgu Latvijā 2017. gadā arī liecina, ka  vērojamas tendences palielināties ievesto auto vidējam vecumam – no 9,8 gadiem 2016. gadā, līdz 10,8 gadiem 2017. gadā.
Latvijā iecienītāko lietoto automašīnu zīmolu sadalījums ir bijis praktiski nemainīgs pēdējos divus gadus. Pirmajā vietā ar vairāk nekā 7800 reģistrētiem automobiļiem atrodas Volkswagen koncerns, kas savas pozīcijas stabili ieņem jau vairākus gadus. Otrajā vietā atrodas Audi ar vairāk kā 7000 reģistrētiem spēkratiem. Trešajā vietā ar gandrīz 6950 reģistrētiem lietotiem automobiļiem atrodas zviedru Volvo. Attiecīgi ceturtajā un piektajā vietā ir BMW un Opel ražotie spēkrati. Jāpiebilst, ka šos piecus zīmolus droši var saukt par populārākajiem, jo tie sastāda 63% no visiem Latvijā ievestajiem lietotajiem automobiļiem.

Jauns vai lietots auto – kuru izvēlēties?
Ja līdzekļi atļauj, jauns auto, protams, ir visdrošākā izvēle, jo nav jāsatraucas par tā tehnisko stāvokli vēl daudzus gadus uz priekšu, turklāt saņemsi ražotāja garantiju. Ja finansiālās iespējas neļauj samaksāt automašīnas pilnu summu, vienmēr iespējams iegādāties auto uz nomaksu, ko izmanto liela daļa jauno auto īpašnieku.
Runājot par lietoto auto tirgu, daudz pieejamākās cenas ir viens no galvenajiem motivātoriem, taču vēl viens spēcīgs arguments par labu neiegādāties pilnīgi jaunu, bet apsvērt mazlietota vai lietota auto iegādi, ir automašīnu vērtības krišanās. Brīdī, kad jaunā automašīna izbrauc no salona, tā momentāni zaudē apmēram 10% no savas vērtības. Atkarībā no konkrēta jaunā auto vērtības, ja pēc 4 gadiem vēlēsies to pārdot, rēķinies, ka būsi zaudējis jau 40% – 60% no sākotnēji ieguldītās naudas – ja būsi iegādājies auto uz nomaksu, zaudēsi vēl uz līzinga procentu rēķina. Šādā gadījumā ekonomiski izdevīgāk ir būt automašīnas otrajam īpašniekam, jo būsi izvairījies no lielākās vērtības krišanās un būsi ieguvis auto, ar kuru varēsi nobraukt vēl simtiem tūkstošu kilometru.

Populārākie auto modeļi Latvijā un to specifikācija
Statistika rāda, ka pie mums viennozīmīgi dominē vācu autoparks, kas galvenokārt izskaidrojams ar mūsu auto īpašnieku ilgstošo uzticību vācu autobūves kvalitātes augstajam līmenim, prestižam, braukšanas komfortam un vieglajai rezerves daļu pieejamībai. Runājot par konkrētiem skaitļiem, pēc Auto Asociācijas datiem, pērn pirktāko lietoto auto Top 5 izskatījās šādi:
1. Audi A4 ar gandrīz 2900 reģistrētām vienībām;
2. Audi A6 ar nedaudz vairāk nekā 2400 vienībām;
3. VW Passat ar 2080 reģistrētām vienībām;
4. BMW 3. sērijas modeļi ar 2060 reģistrētām vienībām;
5. VW Golf ar gandrīz 2050 reģistrētām vienībām.

Populārākie dzinēji
Vērtējot pēc dzinēju tipiem 2017. gads pagājis dīzeļa dzinēju zīmē, jo 82% no pērn reģistrētajiem auto bijuši aprīkoti ar dīzeļdzinējiem. Ņemot vērā šo ievērojamo pārsvaru, piedāvājam ieskatīties dažos iepriekšminētā TOP 5 pirktāko automašīnu sastopamajos dzinējos, lai Tu zinātu, kurš no tiem ir labāks, un no kura labāk izvairīties:


1.9Tdi – šis dzinējs, ar dažādām modifikācijām, tirgū ir pieejams jau vairāk kā 20 gadus, kas ir nepārprotams pierādījums veiksmīgam dzinēja tehniskajam dizainam. Ar šo dzinēju aprīko gan Audi, gan Volkswagen markas automašīnas
3.0D M57 sērijas dzinēji. 3.0D dzinējs ir ar leģendāru izturību un ilgmūžību. Tieši vecāka izlaiduma dzinēji, kas ir vienkāršāki uzbūvē ir visizturīgākie. Šis dzinējs ir atrodams BMW un Land Rover automašīnās.


2.0Tdi – iepriekšminētā 1.9 TDi dzinēja pēctecis, kas diemžēl nav spējis sekot priekšteča veiksmes stāstam. Dzinējam bieži sastopamas plaisājošās dzinēja galvas, turbīnas un eļļas sūkņa padeves sistēmas problēmas. Ar šo dzinēju tiek aprīkotas Audi un Vokswagen markas automašīnas.

Lietota auto iegāde – vai vienmēr bez garantijas?
Galvenās bažas, kas piemeklē teju ikvienu lietota auto pircēju ir konkrēta auto stāvoklis. Nevienam negribas nopirkt “kaķi maisā” un tērēt lielas naudas summas slēpto defektu novēršanai. Defektēts auto uz nomaksu, šādā gadījumā, ir dubulta bēda – jāturpina maksāt par nelietojamu spēkratu.
Labās ziņas ir tādas, ka daudzi no vadošajiem lietoto auto tirgotājiem savus auto pirms pārdošanas rūpīgi apseko un defektus novērš. Piemēram, viens no lielākajiem auto tirgotajiem Baltijā, BRC Autocentrs, saviem auto pat piedāvā garantiju, tāpēc var secināt, ka, izvērtējot piedāvājumu, arī lietoto auto tirgū iespējams drošs ilgtermiņa pirkums.
Tāpat lietotām automašīnām ir brīvi pieejams auto līzings bez pirmās iemaksas t.i. auto uz nomaksu bez banku starpniecības, kuru mēneša maksājumi būs ievērojami zemāki kā jaunām automašīnām. Lietoti auto uz nomaksu daudziem ir ekonomiski vispieejamākais veids kā tikt pie personīgā spēkrata, sevišķi jauniešiem, kuriem vēl nav lielu naudas līdzekļu uzkrājumu.
Protams, neviens nevarēs pilnībā garantēt to, cik ilgi ar lietotu varēsi braukt bez bēdu, taču, ir svarīgi izdarīt pareizo izvēli, ja runa ir par auto ražotāju un modeli, sevišķi ja Tu iegādāsies auto uz nomaksu un uzņemsies ilgtermiņa saistības. Jebkurā gadījumā populārāks spēkrats parasti būs ekspluatācijā izdevīgāks, jo atšķirībā no retiem modeļiem, to rezerves daļas un apkopes servisos būs lētākas.

LA.lv