Praktiski
Dārzs

Augsnes maiņa siltumnīcā: cik bieži jāmaina, lai nebūtu slimību0

Foto-Fotolia

Man laukos ir stacionārā plēves siltumnīca. Cik bieži jāmaina augsne, lai tajā nerastos slimības un kaitēkļi? Vai tā jāapstrādā ar kādiem speciāliem līdzekļiem? SILVIJA KRĀSLAVAS NOVADĀ

Pēc Valsts augu aizsardzības dienesta Integrētās augu aizsardzības daļas vecākās inspektores Vijas Graubes teiktā, ideāli būtu augsni mainīt katru gadu, īpaši, ja tā ir apkurināmā (nevis sezonālā) siltumnīca vai arī zem seguma gadu no gada audzē vienus un to pašus kultūraugus. Zemi drošāk nomainīt pavasarī, jo pirms ziemas siltumnīcā var ieviesties augiem kaitīgi organismi. Iepriekš (rudenī) siltumnīca jādezinficē, lai iznīcinātu kaitēkļus: izvāc visas augu atliekas kopā ar saknēm un auklām, tad konstrukcijas mazgā ar siltu ūdeni, kam pievienots dezinfekcijas līdzeklis. Pēc tam stiklu vai plēvi no iekšpuses un ārpuses noskalo ar ūdens strūklu.

Veco augsni norok augu sakņu zonā, t.i., 20–40 cm, to izved no siltumnīcas un vietā iestrādā jaunu. Nekādi līdzekļi augsnes dezinfekcijai Latvijā nav reģistrēti, savukārt citās valstīs, audzējot rūpnieciskos apjomos, atļauts veikt ķīmisko augsnes apstrādi cīņā ar nematodi.

LA.lv