Praktiski
Dārzs

Augi, kuriem patiks ēnainās vietās0

“Praktiskais Latvietis”

Kādus skujkokus un košumkrūmus var stādīt mājas ziemeļu pusē, ēnā? 
ILZE Jēkabpils novadā

Izvēle ir plaša, jo daļa augu labi jūtas gan saulainā, gan ēnainā vietā. Ir arī tādi, kuri lieliski aug, zied un parāda savu skaistumu tieši izkliedētā gaismā, nevis saulgozī.

Sāksim ar labi zināmajiem filadelfiem, ko lielākoties dēvē par jasmīniem. Jebkurus no tiem var stādīt mājas ziemeļu pusē ēnā, izņemot parastā filadelfa šķirni ‘Aurea’, kam ir dzeltenas lapas. Dzeltenlapu un sarkanlapu augus labāk stādīt saulainā vietā, jo ēnā krāsas zūd un sāk dominēt zaļie toņi. Savukārt augi ar zaļi balt­raibām lapām (piemēram, parastais filadelfs ‘Variegata’) vairāk piemēroti tieši ēnas pusei.

Ļoti skaisti noēnotā vietā izskatās melnais plūškoks ‘Pulverulenta’, tāpat baltā grimoņa šķirnes ‘Elegantissima’, ‘Argenteomarginata’ un citas ar zaļi balt­raibām lapām.

Ēkas ziemeļu pusē var stādīt arī ceriņus – ziedu gan būs nedaudz mazāk kā pilnā saules apgaismojumā. Nelielu noēnojumu itin labi piecieš zelta jāņoga, tas nekaitēs arī spirejām ar zaļām vai baltraibām lapām – zarojums gan nebūs tik biezs kā saulainā vietā, taču ziedu netrūks. Ēnu labi pacieš parastā irbene ‘Roseum’, tāpat Altaja sibirejas, dāsni ziedēs un smaržos Mosanas abēlija, pīlādžlapu holodisks.

Tur var stādīt arī Japānas vai Sahalīnas sūrenes. Sudrabotais eleagns parasti ir elegants gan saulē, gan ēnā. Krāšņi zied hortenzijas (kokveida, skarainās, liellapu), pie sienas var stādīt vīteņhortenziju, aristolohijas, aktinīdijas, citronliānas. Lieliski augi ēnas pusei ir visi mūžzaļie rododendri, pīeras, leikotejas, kalmijas.

No skujkokiem ēnainai vietai der gandrīz visas egles, sevišķi pateicīga par šādu patvērumu būs Kanādas egle ‘Conica’ un ‘Sander’s Blue’, kam saulē apdeg skujas. Ēnas pusē var ierādīt vietu Japānas patūjai ‘Variegata’ un ‘Nana’, mikrobiotai, daudzajām zirņu paciprešu un Losona paciprešu šķirnēm, tāpat kadiķiem ar zaļām un zilganām skujām.

Tur var stādīt arī Paksistima kanbiju, ložņu goltjēru, hemlok­egles, Rietumu tūjas un milzu tūjas šķirnes ar zaļām skujām. Korejas tūjas (ar skaistām zilām skujām) un visas īves ar zaļām skujām stādāmas tikai ēnā.

Skujkoki ar dzeltenām skujām un visas priedes jāstāda saulainā vietā!

LA.lv