Praktiski
Dārzs

Augi ar odziņu. Kuras ziemcietes dārzā labi izskatās ziemā? 0


Burga zilpodze
Burga zilpodze
Foto – Shutterstock

Kuras ziemcietes labi izskatās ziemā? EVIJA TUKUMA NOVADĀ

Stādu audzētavas Saulesķirši vadītāja Velta Breidaka spriež, ka ziemas ainavā nelielā dārzā visvairāk izceļas zemo šķirņu pacipreses, egļu pundurformas un citi skujkoki, to skaitā mūžzaļie rododendri. Sniegotās ziemās uzmanību piesaista arī liela auguma zāļveida ziemcietes, piemēram, miskantes, sasietas kūlīšos. To stublāji, lapojums un ziedkopas saglabājas līdz pat pavasarim. Miskantes pārziemo bez piesegšanas. Agri pavasarī pēc sniega nokušanas ceru nepieciešams uzreiz apgriezt. Jaunos dzinumus, salīdzinot ar citām zāļveida ziemcietēm, miskantes dzen samērā vēlu.

Ir arī atsevišķas ziemcietes, kas var daiļot, atdzīvināt dārzu šajā gadalaikā, ja vien atstāj nenogrieztas augu virszemes daļas. Tās ir zemās Ķīnas astilbes (tām vēl ilgi pēc noziedēšanas saglabājas dekoratīvas ziedkopas), Burga zilpodze (veido galviņveida ziedkopas zaroto ziednešu galos), parastā čīkstene ‘Herbstfreude’ (blīvas vairogveida skaras zaru galā). Vienīgās, kas saglabā skaistu lapojumu ziemā, ir efejas un bergēnijas. Velta Breidaka iesaka efejas izmantot kā sedzēj­augus. Šīs liānas ir ar tumši zaļām, trīsdaivainām, piecdaivainām vai lielām sirdsveida lapām un vijīgiem, gariem dzinumiem. Nav jēgas efejas audzēt kā vīteņus pie vertikāliem balstiem, piemēram, priedēm, jo tām ir viduvēja ziemcietība. Kailsalā augi regulāri apsalst vai nosalst pilnībā un labākajā gadījumā pakāpeniski atjaunojas no spēcīgāko nenosalušo stumbru dzinumiem. Tāpat mūsu klimatiskajos apstākļos nav ziemcietīgas dekoratīvās efejas ar baltraibām un dzeltenraibām lapām – tās ir audzējamas podos un ziemā uzglabājamas vēsā pagrabā.

Skaista rota mierā dusošajam dārzam var būt pumpurziedu virši, kam ziediņi neatveras, bet paliek pumpurā, saglabājot savu košo krāsu, līdz pat pavasarim. Ādažnieces dārzā aug šķirne ‘Moulin Rouge’ – tās krūmiņi izskatās kā rozā ziediem ziedoši.

Vairākām maijā ziedošām ziemcietēm (obrētām, Portenšlāga pulkstenītēm u.c.) zem sniega lapiņas neredz, taču, pavasarī mostoties, tās strauji sakuplo, t.i., nav jāgaida, līdz augi lēnām salapos, kā tas ir, piemēram, hostām.

Galerijas nosaukums
LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Teļa gaļas rulete ar dārzeņiem
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gruboto ar bietēm un kazas sieru
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Svētku burkānkūka ar dzērvenēm
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 3
8 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
9 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
11 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
7 stundas