Praktiski
Mājas

Audumi āra mēbelēm – spilveni, galdauti, pledi. Kā izvēlēties?0

Foto no firmas “Sunbrella” arhīva

Ja vēlamies, lai tekstila izstrādājumi – spilveni, gald­auti, pledi utt. –, ko paredzēts lietot āra apstākļos, labu izskatu saglabātu visu sezonu, ieteicams izvēlēties piemērotus audumus.

Āra apstākļiem paredzētie audumi atšķirībā no citiem ir ļoti izturīgi, nebaidās ne no lietus un mitruma, ne no saules stariem un jūras ūdens sāļajām šļakatām. Šos audumus ražo no sintētiskām šķiedrām, visbiežāk no akrila, turklāt tos piesūcina ar īpašām vielām, kas piešķir ūdeni un netīrumus atgrūdošas īpašības. Tādi audumi, kas saulē neizbalē nemaz, iegūstami, tikai izmantojot sarežģītas tehnoloģijas. Šim nolūkam izmanto īpašus akrila pavedienus, ko krāso vēl šķīduma stadijā. Līdz ar to šādi audumi ir izturīgāki gan pret saules stariem, gan balinātājiem. Tiesa, tādi materiāli maksā salīdzinoši dārgi un vairāk tiek izmantoti rūpnieciski ražotu produktu apdarē – āra žalūzijām, saulessargiem, āra mēbelēm.

Tie laiki, kad āra apstākļiem paredzētie audumi asociējās tikai ar brezentu, ir pagājuši. Tagad šie audumi pieejami plašā krāsu gammā – gan vienkrāsaini, gan raibi: ar dažādu zīmējumu un faktūru. Speciālie audumi vislabāk kalpos āra mēbeļu tapsējumā, spilvenu un matraču pārvalkos, saulessargos, tentos. Ja audums tiek iegādāts veikalā vai salonā, kur tam pievienots arī ražotāja sertifikāts, tad to var izmantot arī iekštelpās. Ja audumam sertifikāta nav un nav arī īstas pārliecības, kur tas ražots, var gadīties, ka pārklājums, ar ko piesūcināts audums, iekštelpu apstākļos var izdalīt kaitīgas vielas.

Atšķirībā no parastajiem audumiem šiem kopšanā nav nekādu ierobežojumu – tos var mazgāt, tīrīt, ķīmiski, balināt un, ja nepieciešams, gludināt. Nelielus traipus var iztīrīt ar ziepjūdeni un sūkli. Profesionālie āra audumu ražotāji speciālajiem audumiem dod garantiju no diviem līdz pieciem gadiem (par krāsas saglabāšanu un izturību), bet ražotāji, kas piedāvā parastus audumus, ko iespējams izmantot arī āra apstākļos, nekādu garantiju nedod.

LA.lv