Praktiski
Mājas

Atsvaidzini apnikušu interjeru ar sienas uzlīmēm. 10 piemēri fotogrāfijās0

Daudzi uz sienas līmējamos dekorus uztver tikai kā iespēju noformēt bērn­istabas. Tomēr der zināt, ka plašajā interjera apdares un aksesuāru tirgū iespējams atrast arī ļoti kvalitatīvas un stilīgas dizaineru radītas uzlīmes dažāda veida interjeram. Pirmoreiz šādas uzlīmes tika izgatavotas Francijā, šobrīd Francijas dizaina studiju radītie līmējamie dekori ir vieni no kvalitatīvākajiem un daudzveidīgākajiem dekoru tirgū. Interesantus risinājumus piedāvā arī Spānija un Skandināvijas valstis. Piedāvājumā ir gan liela izmēra dekori, ko līmē gandrīz pa visu sienas plakni un kas paredzēti, lai telpā ienestu kādu ainavu vai radītu ilūziju, ka līdzās atrodas, piemēram, dzīvi augi, atvērtas durvis utt., gan nelieli atsevišķi dekori, kas vizuāli imitē priekšmetus, kas it kā varētu atrasties konkrētajā vietā. Īpašu vietu ieņem arī dekori ar humora piesitienu. Izvēloties uzlīmes, pats galvenais ir pievērst uzmanību tam, cik viegli tās uzlīmēt un arī noņemt no sienas. Tāpēc pirms iegādes derīgi izlasīt pamācību. Vidējas kvalitātes uzlīmes kalpos apmēram trīs gadus, kvalitatīvi izstrādājumi – pat piecus gadus, turklāt tos viegli varēs noņemt un uzlīmēt atkārtoti kaut kur citur. Turpretim nekvalitatīvi izstrādājumi nolietosies un sāks atlupt jau pēc pusgada.

Katrai telpai ir sava noskaņa, funkcionālais iekārtojums un krāsu palete. Tāpēc nav viena veida vai ieteikuma, kādas uzlīmes izvēlēties un kur tās līmēt. Viss atkarīgs no telpas veida un tās īpašnieku fantāzijas. Galvenais ir ideja, ko vēlas panākt. Pēc tam jau sienas dekoram iespējams piemeklēt visdažādākās uzlīmes, ko var arī savā starpā kombinēt. Ieteicams vien mazām telpām izvēlēties neliela izmēra dekorus vēsākos toņos – zilā, violetā, zilzaļā vai dažādos pasteļtoņos. Savukārt guļamistabā noderēs rozā, zilie, persiku vai gaiši zaļie toņi.

Viesistabā var izmantot košākus lielāka izmēra dekorus ar dinamiskākiem zīmējumiem, koku, lapu, ziedu motīviem. Savukārt noformējot bērnistabas sienas, nevajag koncentrēties tikai uz mīļu zvēriņu vai pasaku varoņu tēliem. Sienas uzlīmēm vienlaikus var būt arī izglītojoša un bērna prātu attīstoša funkcija. Piemēram, alfabēts vai skaitļi, kas attēloti dažādās figūrās, pasaules karte vai saules sistēmas attēlojums utt.

Uz sienas ar zīmuli atzīmē vietas, kur tiks līmēti dekori, un pārbauda, lai pamatne būtu tīra un sausa. Lielākoties uzlīmes izgatavo no vinila, bet pieejami arī citi materiāli. Līmējot uzlīmi, vislabāk izlīdzināt to no centra uz malām un uz leju, vienlaikus pamazām atbrīvojot to no apakšējās plēves (nevajag atbrīvot uzreiz visu uzlīmi no apakšējās plēves). Pēc pilnīgas pielīmēšanas uzlīmi vēlams vairākas reizes nogludināt ar rullīti. Ja uzlīmi nepieciešams noņemt, vienu no tās stūrīšiem jāmēģina aizķert ar kāda asa priekšmeta (naža, šķēru utt.) galu. Lai atlīmēšana būtu vieglāka, sienu iespējams pasildīt ar fēnu.

LA.lv