Praktiski
Mājas

Atsperu matracis ziemas guļai. Un kuru izvēlētos tu? 16

Foto – Shutterstock

Gultā cilvēks pavada trešo daļu no sava mūža. Naktsmiers ietekmē cilvēka darba spējas, tāpēc tik svarīgas ir gultas relaksējošās īpašības.

Vienkārši matrači

Tradicionālos atsperu matračus, kuros visas atsperes cita ar citu ir savienotas vienā blokā, pieskaita pie ekonomiskās klases un sauc par atkarīgo atsperu matračiem. Atsperes ir ar vienādu spriegumu, kopā sasaistītas un izvietotas pa matraci vienmērīgi. Šāda konstrukcija nodrošina to, ka spiediens uz vienu atsperi daļēji tiek nodots uz blakus esošām atsperēm, veidojot tā saukto guļamtīkla efektu. Tomēr vienam gulētājam tas nav īpaši nozīmīgi. Matracim ir tendence deformēties tajās vietās, kur lielāka slodze. Vienkāršs līdzeklis ir matraci reizi nedēļā apgriezt un gulēt uz “svaigām” atsperēm. Standarta matraci var apgriezt uz otru pusi un mainīt galus, tātad to pakāpeniski var novietot četrās pozīcijās, uzlabojot komfortu un pagarinot matrača kalpošanas laiku.

Atsperu paketes

Neatkarīgo atsperu blokā katra atspere ir ievietota speciālā, izolētā kabatā – paketē, ko ražo no izturīga, neausta materiāla. Šāda sistēma ļauj matracim sadalīt slodzi, līdz ar to atsperes plūdeni atkārto cilvēka ķermeņa kontūras, atbalsta mugurkaulu un noņem saspringumu muskuļos. Uzskata, ka ar pakešu atsperēm iesākās tā saukto ortopēdisko matraču ražošana, jo mūsdienīgais atsperu veids sniedz drošāku mugurkaula atbalstu gulēšanas laikā. Pakešu atsperu matracis netrokšņo, tas ir, nečīkst. Tā kā tam nav izteikta guļamtīkla efekta, matracis nodrošina lielāku autonomiju starp vairākiem gulošajiem. Pakešu atsperu matračus raksturo atsperu skaits uz kvadrātmetru un stieples resnums. Piemēram, matracis “Vernestet”, kas piemērots arī lielāka svara indivīdiem, aprīkots ar 296 atsperēm uz kvadrātmetru. Atsperes augstums ir 180 mm, stieples diametrs 2 mm. Turklāt šim matracim atsperes izvietotas pēc bišu šūnu principa. Tas samazina “brīvās vietas” starp atsperēm, palielina to skaitu kvadrātmetrā, paaugstina ortopēdisko efektu un palielina pieļaujamo slodzi. Toties mikropakešu atsperu blokiem ir pazemināts augstums – 8 cm –, kas padara to piemērotu plānāku matraču ražošanai. Šādus matračus izmanto bērnu un pusaudžu guldīšanai divstāvu gultās vai bērnu gultās, kam nepieciešami matrači ar nelielu augstumu. Daudzi šos matračus izvēlas, lai atjaunotu dīvāna guļamvietu.

Multipaketes

Izmēros krietni smalkākas ir multipakešu elites sērijas matraču atsperes (420 gab./1 m2, stieple 1,8 mm), kas nodrošina paaugstinātu komforta līmeni. Šādas atsperes atšķiras ar labu elastību un darbojas tieši spiediena punktos. Pateicoties mazajam atsperu diametram un paaugstinātam bloka blīvumam, matracis faktiski saplūst ar guloša cilvēka ķermeni, nodrošinot vieglu masāžas efektu. Matracis noder dažādu svara kategoriju cilvēkiem un rada pilnīgu neatkarību starp gulošajiem. Sistēma pilnveidojas un tirdzniecībā ir matrači, kuros ir divi atsperu pakešu slāņi. Vēl smalkākas ir atsperu paketes, kurās iekšā atrodas vēl viena atsperu pakete.

Matraču ortopēdisko efektu ražotāji mēģina sasniegt dažādos veidos, un katrs ražotājs pamato, kāpēc tieši šis matracis skaitās ortopēdiskāks. Piemēram, septiņu zonu matrači sastāv no septiņām dažādām stingruma zonām: galvas apgabals, plecu zona, jostas vietas zona, iegurņa apgabals, ceļi, stilbi un pēdas. Septiņu zonu bloka īpatnība ir pastiprināta kakla un jostasvietas zona un atslogota zona kājām.

LA.lv