Augļu dārzs, Dārzs

Atrast labākās ķiršu šķirnes. Speciālistu padomi ķiršu audzētājiem

‘Vytenu Juodoji’. Foto - Valdis Semjonovs

Saldo ķiršu šķirņu ir daudz, tāpēc atrast īsto nemaz nav tik viegli. Šie kauleņkoki īpaši ieteicami tiem, kuri nevēlas dārzā lietot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus. Ražu apdraud vienīgi putni. Smārdes pagasta piemājas saimniecības “Kurciņi” saimnieki MAIJA un ANDRIS VECMAŅI ar ķiršu audzēšanu nodarbojas jau divdesmit gadu. Viņu ierīkotajā hektāru lielajā dārzā saldie un sulīgie augļi ienākas no Jāņiem līdz Jēkabiem. Pārbaudot un izbrāķējot nederīgos, augļkopji atlasījuši šķirnes, ko paši uzskata par vislabākajām. Veiksmīgi izvēloties šķirnes, ar ķiršiem varēs mieloties 3–5 nedēļu garumā.

Šķirņu salīdzinājums 

SARKANIE

‘Meelika’ – agra, spēcīgi augoša šķirne. Tumši sarkani, sulīgi augļi, tie maz plaisā. Salda, nedaudz rūgtena garša. Var stādīt komercdārzā sortimenta dažādošanai, bet ne daudz, jo augļiem nav labs tirgus preces izskats – ir mazi (sver 3–3,5 g). Tie vairāk piemēroti pārstrādei, saldēšanai.

‘Kompaktnaja Venjaminova’ – tumši sarkani, diezgan blīvi augļi, kas sver ap 5 g, diemžēl plaisā, bet kompensē ar to, ka šķirne agra, ražo viena no pirmajām. Ja ap Jāņiem nav lietains, ķirši izaug normāli, neplaisā. Koki ir maza auguma, pat 10–15 gadu vecumā augļus var nolasīt, nekāpjot uz trepēm. Var stādīt ciešāk rindā, jo veido kompaktu vainagu.

‘Krupnoplodnaja’ – tumši sarkani, lieli (sver virs 10 g), skrimšļaini, gaļīgi, garšīgi ķirši. Ja plīsums augļos ir sauss, svaigs (pastāvējis 1–2 dienas), augļus var droši tirgot un ēst, jo tos vēl nebojā puve. Šo vidēji agrīno Krievijas šķirni vērts audzēt lielo augļu dēļ, kaut gan tie stipri plaisā mainīgos laika ap­stākļos (ja lietus periodi mijas ar sausuma periodiem). Šķirne iztur līdz -20 °C. Kokiem nepatīk, ja ziemā atkušņi mijas ar salu. Ja ir krasas temperatūras svārstības un pūš auksts vējš, koki var aiziet bojā.

‘Tiki’ – agra, ziemcietīga Igaunijas šķirne. Tumši sarkanie, mīkstie augļi nav lieli (sver 4–4,5 g), toties agri nogatavojas, t. i., reizē ar ‘Kompaktnaja Venjaminova’. Augļu plaisāšana līdz šim nav novērota. Šķirnei daudz labu īpašību, vienīgi augļu izmērs varēja būt lielāks.

‘Lapins’ – vājās ziemcietības dēļ komercdārziem nepiemērota šķirne. “Kurciņu” ķiršu dārzā no simt stādītajiem kokiem ražo vairs tikai divi, bet pārējie iznīkuši. Šo glezno, vēlo šķirni var stādīt vienīgi piemājas dārzos Dobeles–Liepājas virzienā. Augļi ir tumši sarkani, blīvi, tikpat lieli kā šķirnei ‘Krupnoplodnaja’, bet plaisā. ‘Lapins’ ir pašauglīgs – apputeksnēšanai nevajag citu šķirni.

‘AM 10-6-12’ – visvēlākais tumši sarkanais ķirsis. Šķirne ir ziemcietīga, izaudzēta Iedzēnos. Augļi ir vidēji lieli, ar stingru miziņu, garšīgi, plaisā minimāli. Raža ienākas aptuveni 20. jūlijā.

‘Vytenu Juodoji’ – vidēji agrīna, ziemcietīga Lietuvas šķirne. Augļi ir nelieli (sver ap 5 g), tumši sarkani, mīksti, sulīgi, maz plaisā. Kvalitatīva tirgus prece. Koki ražo ļoti labi un regulāri. Kopšanas ziņā šķirne ir mazprasīga.

ROZĀ

‘Doņeckij 42-37’ – šo vidēji agrīno šķirni vērts stādīt dārzā, jo augļi ir ekskluzīva izskata, izmēra ziņā līdzvērtīgi šķirnei ‘Krupnoplodnaja’ – ļoti lieli (10–12 g), skrimšļaini, ar skābeni saldu garšu. Lietainā laikā plaisā. Koki ir vidēja auguma. Saimniecībā “Kurciņi” šī Ukrainā radītā šķirne aug septiņus gadus, pagaidām ziemā nav cietusi. Taču, ja uznāks spēcīgs sals (zem -30 °C), ķirši var aiziet bojā. Šķirnes lielākais pluss – tā piesaista pircējus ar lielajiem, gaļīgajiem augļiem.

DZELTENIE

‘U 144–50’ – agrākais no dzeltenajiem ķiršiem, izveidots Dobelē. Augļi ir ļoti saldi, neplaisā, jo ir ūdeņaini (nevis skrimšļaini).

Pievienot komentāru