Praktiski
Manas tiesības

Atlaide ceļa nodoklim: kam tiek piemērota, cik mašīnām ģimenē tā pienākas?0

Foto – Shutterstock

Esam daudzbērnu ģimene. Vai taisnība, ka varam saņemt 50% atlaidi ikgadējam ceļa nodoklim, ko obligātā kārtā iekasē CSDD, kad veicu tehnisko apskati savai automašīnai. Kāda ir kārtība, kā es varu saņemt šo atlaidi? Ja ģimenē ir divas automašīnas, viena reģistrēta uz vīra, otra uz sievas vārda, vai atlaide pienākas abām? LIGITA G. OGRĒ

CSDD sabiedrisko attiecību speciālists Rolands Rumba skaidro, ka atbilstīgi Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumam daudzbērnu ģimene par vienu savā īpašumā, turējumā vai valdījumā reģistrētu spēkratu transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli maksā tikai 50% apmērā. Šāds nodokļa atvieglojums pieejams personai, kurai pašai vai laulātajam apgādībā vai aizbildnībā ir trīs vai vairāk bērnu. Kā arī ģimenei, kura pati vai kopā ar laulāto veido audžuģimeni, kurā ir ievietoti trīs vai vairāk bērnu. Par bērniem likuma izpratnē šajā gadījumā tiek uzskatīti ne tikai bērni līdz 18 gadu vecumam, bet, ja viņi turpina iegūt vispārējo, profesionālo vai augstāko izglītību, līdz pat 24 gadu vecumam skaitās bērni.

Šādu atlaidi daudzbērnu ģimenei piemēro, ja minētais transportlīdzeklis reģistrēts kā:

* vieglais pasažieru vai plašlietojuma;

* kravas transporta kaste vai furgons, ja attiecīgā automobiļa pasažiera sēdvietu skaits pārsniedz četras vietas;

* autobuss ar pasažieru sēdvietu skaitu līdz 16 vietām;

* vieglais, kravas vai speciālais dzīvojamais autobuss.

Ja ģimenes īpašumā ir reģistrēti vairāki transportlīdzekļi, laulātie var izvēlēties, par kuru saņemt likumā paredzēto ekspluatācijas nodokļa atvieglojumu.

To piemēro, pamatojoties uz CSDD pieejamo informāciju no Iedzīvotāju reģistra, vai arī pie kases jāuzrāda derīga Sabiedrības integrācijas fonda izsniegta Latvijas Goda ģimenes apliecība 3+ Ģimenes karte.

Der zināt

Normatīvie akti nosaka, ka ekspluatācijas nodoklis nav jāmaksā par vienu vieglo automobili, motociklu, triciklu vai kvadriciklu, kas ir īpašumā, turējumā vai valdījumā cilvēkam ar invaliditāti. Tāpat no nodokļa maksājuma atbrīvoti vecāki, kuru apgādībā ir bērns ar invaliditāti.

LA.lv