Praktiski
Mājas mīluļi

Aristokrātiskais francūzis Burbonē putnusuns: ļoti mīl cilvēkus un ir draudzīgi0

Foto no Irmas Širmenienes privātā arhīva

Audzētājas Irmas Širmenienes ģimenē un audzētavā “Mažas Brolis”, kas atrodas pavisam netālu no Latvijas – kaimiņos Paņevēžā (Lietuva), dzīvo seši suņi – trīs ungāru īsspalvainās vižlas un trīs Burbonē putnusuņu meitenes Megi, Rousi un Hanna. Lai arī Irma jau sen nodarbojas ar putnusuņiem, pirmais Burbonē putnusuns, saukts arī par pointeru, viņas ģimenē ienāca tikai 2010. gadā.

Uzskata, ka Burbonē putnusuns vai pointers (Braque du Bourbonnais) ir cēlies no senām franču suņu šķirnēm – brakiem, kas radušies Francijā, Burbonē apkaimē, no kurienes arī aizgūts šķirnes nosaukums. Tieši šīs šķirnes suņi esot attēloti senatnīgos franču mākslas priekšmetos, kuru izcelsme datēta ap 16. gadsimtu. Spriežot pēc šiem attēliem, suņi ļoti līdzinājušies mūsdienās zināmajiem. Lielu apdraudējumu šķirnes eksistencei sagādāja gan Pirmais, gan Otrais pasaules karš, taču, pateicoties entuziastiem, šķirne tomēr tika saglabāta. Mūsdienās Burbonē putnusuns tiek uzskatīts par vienu no labākajiem kontinentālajiem putnusuņiem jeb pointeriem, kas uzrāda lieliskus rezultātus medībās.

“Tā kā es jau nodarbojos ar citu putnusuņu šķirni – ungāru īsspalvainajām vižlām –, mani ļoti ieinteresēja šī mazpazīstamā šķirne, kad es to pirmo reizi pamanīju Pasaules suņu izstādē Bratislavā (Slovākijā) 2009. gadā. Mani visvairāk pārsteidza, ka viena sieviete izstādē bez īpašām grūtībām tika galā ar astoņiem šīs šķirnes suņiem. Dzīvnieki izskatījās ļoti nosvērti, inteliģenti un paklausīgi. 2010. gadā es no Somijas jau atvedu savu pirmo Burbonē putnusuni,” stāsta Irma.” Vēlāk iepazinos ar šo suņu audzētāju no Francijas Marku Sudretu – viņš bija viens no tiem, kurš bija strādājis pie šīs šķirnes atjaunošanas, kad tai draudēja iznīcība. Viņš bija ārkārtīgi laipns, un, godīgi jāsaka, ka visas zināšanas, ko esmu ieguvusi par šiem suņiem, esmu iemācījusies no viņa, par ko esmu ļoti pateicīga.”

Irma stāsta, ka mājās šie suņi ir ļoti patīkami un maigi raksturā. Ļoti mīl cilvēkus, tāpēc nav piemēroti dzīvei kaut kur vienatnē, piemēram, voljērā vai kādā mājas nodalījumā, jo vislabāk viņi jūtas tikai kopā ar savu saimnieku. Burbonē putnusuņi lieliski sadzīvo ar citiem mājdzīvniekiem, tāpat arī citiem suņiem. “Mums mājās ir arī ungāru īsspalvainās vižlas – šie suņi patiešām sadzīvo lieliski, nav ne mazāko problēmu. Viņi ir ļoti draudzīgi,” saka Irma un piebilst, ka tikpat labvēlīgi šie dzīvnieki ir arī pret bērniem un iecietīgi izturas pret svešiem cilvēkiem, piemēram, ciemiņiem.

“Svarīgākais, kas jāatceras, ka Burbonē putnusuns, tāpat kā citi putnusuņi, ir maigas dabas, tāpēc pret viņiem nedrīkst izturēties pārāk stingri vai rupji. Apmācībā jāizmanto tikai pozitīvas metodes, lai nostiprinātu dzīvniekā vēlmi strādāt ar prieku. Tāpat kā visiem citiem putnusuņiem, arī Burbonē ir jāveltī pietiekami daudz laika fiziskajām aktivitātēm. Šos dzīvniekus var turēt arī dzīvoklī, bet ar nosacījumu, ka veltīsiet suņa pastaigām nepieciešamo laiku un viņš būs fiziski noslogots. Šie suņi ir lieliski kompanjoni un būs gatavi kopā ar savu saimnieku darīt visu – sākot ar tādiem sporta veidiem kā adžiliti un beidzot ar medībām,” stāsta audzētāja.

Burbonē putnusuņi arī mūsdienās medībās uzrāda lieliskas darba spējas un asu prātu. Tāpat šie suņi viegli pielāgojas dažādiem apstākļiem, piemēram, dzīvesvietas maiņai, ceļojumiem utt., jo viņiem vissvarīgākais ir būt kopā ar savu saimnieku.

Burbonē putnusuņi dažkārt izpelnās papildu uzmanību ar to, ka diezgan maz met apmatojumu. Turklāt rūpēties par viņiem ir ļoti viegli – regulāri nepieciešams apgriezt nagus un iztīrīt ausis.

Burbonē putnusuņi

  • Sastopami divās nokrāsās – “liver” (ar brūniem plankumiem) vai “fawn” (ar zeltainiem plankumiem).
  • Nepieciešams pastāvīgs kontakts ar cilvēku.
  • Nepieciešamas regulāras fiziskās aktivitātes
  • Īsā apmatojuma un nelielās pavilnas dēļ nav piemērots dzīvei ārā Latvijas klimatiskajos apstākļos.
  • Šie suņi var piedzimt ar garu, īsu asti vai vispār bez astes (angļu valodā “bobtail” – dzimis bez astes). Ja aste ir īsa, tā nedrīkst būt garāka par 15 cm.
  • Suņiem pieļaujamais augums ir no 51 līdz 57 cm skaustā, bet kucītēm – no 48 līdz 55 cm. Parasti šo suņu svars nepārsniedz 26 kg (suņiem).
  • Veselīga šķirne. Vidējais dzīves ilgums 13 līdz 15 gadi.
LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Pensijā – tikai 70 gadu vecumā? Klīst tādas runas…
18 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Biešu salāti ar grauzdētām ķirbja sēklām
18 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Dārzeņus ēdam par maz. Vairākas receptes ēdienkartes dažādošanai
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
Uz aptieku ne tikai pēc zālēm: aptiekās paplašinās pakalpojumu klāstu
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Baldonē atrod mucas ar aizdomīgu vielu. Teritorija norobežota
1 stunda
Uldis Šmits
Pasaulē
Ievēlēta, bet…
9 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: Priekšnieks aizmirsis solījumu? Versijas par JKP reakciju
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Septiņas dienas valdīs vasarīgi silti laika apstākļi: jaunākā prognoze
17 stundas