Praktiski
Rokdarbi

Ar krāšņu odziņu pret karstumu. Katla satvērēja vai paliktņa tamborēšanas apraksts0

Foto: Ināra Klauģe

Kad jāsatver karsts katls, bļoda, pannas rokturis vai jānovieto uz galda ar karstu ēdienu pildīts kāds trauks, tad vienmēr ir nepieciešams kāds paliktnis vai kāds cits satvērējs, un ne jau vienmēr tie ir šūti biezi cimdi.

Varam notamborēt satvērāju vai paliktni skaistas odziņas formas veidā.

Darba gaitai izvēlamies krāsainu dziju, te vislabāk izmantot akrila vai kokvilnas dziju un nepieciešama attiecīga izmēra tamboradata, kas piemērota dzijas resnumam.
Ja tamborēsim odziņu, tad sāksim ar zaļas krāsas dziju.

Uzmet 21 gaisa cilpiņu, savieno aplī. Pirmajā rindā tamborē 28 stabiņus bez apmetuma caur apli. Otrā rindā – katrā valdziņā iztamborē vienu stabiņu ar vienu apmetumu, sanāks 28 stabiņi ar vienu apmetumu, un savieno ar savienojuma stabiņu kopā rindas beigās.

Trešā rinda – divas gaisa cilpiņas pacēlumam, vienu valdziņu izlaiž. Sākot ar nākamo valdziņu, tamborē pēc kārtas trīspadsmit stabiņus ar vienu apmetumu, divas gaisa cilpiņas un atkal trīspadsmit stabiņus ar vienu apmetumu.

Tālāk – divas gaisa cilpiņas un katrā valdziņā divi stabiņi ar vienu apmetumu, sanāk 24 stabiņi ar vienu apmetumu. Atkal divas gaisa cilpiņas un divi stabiņi ar vienu apmetumu divpadsmit reizes. Tagad nogriež zaļās krāsa dziju nost un pievieno citas krāsas dziju.

Uzmet divas gaisa cilpiņas, redzamajās arkās tamborē trīs stabiņus ar vienu apmetumu, tā vienpadsmit reizes. Atkal divas cilpiņas, un gar otru pusi tāpat vienpadsmit reizes ar trīs stabiņiem un vienu apmetumu. Tālāk – divas gaisa cilpiņas, trīs stabiņi ar vienu apmetumu – desmit reizes, vēl divas gaisa cilpiņas un trīs stabiņi ar vienu apmetumu desmit reizes.

Katrā nākamajā rindā tamborējamo arku skaits samazināsies, līdz paliks viens motīvs – trīs stabiņi ar vienu apmetumu, katrā pusē. Iztamborē tad pēdējos un ar savienojuma stabiņu savieno kopā. Gar augšējo malu ar piecpadsmit gaisa cilpiņām pievienojas, lai var izstrādājumu pakarināt, ja ir tāda vēlme. Šī tamborētā odziņa gala rezultātā ir tapusi dubultā, tāpēc ir pietiekami bieza, lai droši būtu lietojama karstu trauku satveršanai.

Ja darinām paliktnīšus krūzītēm, tad var tos darināt vienpusējus, ne tik biezus. Pats vienkāršākais tad ir tamborēts aplis, kur uzmet slīdošo cilpu un caur to trīs gaisa cilpiņas, un vienpadsmit stabiņi ar vienu apmetumu, un savieno kopā. Nākamā rinda – trīs gaisa cilpiņas pacēlumam, tā vienmēr sākot jaunu rindu, un katrā valdziņā divi stabiņi ar vienu apmetumu. Sanāk kopā divdesmit četri stabiņi ar vienu apmetumu. Katru nākamo rindu pieaudzē par divpadsmit valdziņiem vairāk vienmērīgi pa visu apli. Tā var tamborēt tik lielu, cik gribat.

LA.lv