Praktiski
Dārzs

Trīs eksotiski augi ar krāsainām odziņām, ko tomēr varam audzēt paši0


Japānas skimmija
Japānas skimmija
Foto – Shutterstock

Japānas skimmija (Skimmia japonica)

Japānas skimmija
Foto – Shutterstock

Daudzveidīgo telpaugu vidū ir diezgan daudz augu, kuru dekorativitāte ir krāsainajās odziņās.

Tās uz tumši zaļo lapu fona ziemā izskatās sevišķi efektīgi. Šie ar svētkiem saistītie telpaugi lieliski atsvaidzina jebkuru interjeru un var aizvietot puķu pušķīti, tādēļ daudzi šos augus izvēlas tieši dāvināšanai.

Japānas skimmija ir mūžzaļš augs ar spīdīgām, tumši zaļām lapām. Šis rūtu dzimtas krūmiņš ir kupls, bet neizaug lielāks par 0,75 m. Katra zara galotnē attīstās ziedu vārpa. Daudzie sīkie ziediņi ir baltā krāsā. Zied maijā. Pēc noziedēšanas veidojas sarkanas ogas, kas ilgi saglabājas pie auga. Skimmijas vislabāk aug ziemas dārzā, maz apkurinātā verandā, kā arī citās vēsās telpās. Audzē dažādos substrātos – kūdrā vai labā dārza augsnē. Substrātam jābūt ar labu ūdens un gaisa caurlaidību (pH 5–6). Laista ar mīkstu ūdeni. Izmantojot cietu ūdeni, var mainīties augsnes reakcija, augs sāk nīkuļot. Augsnei jābūt vienmērīgi mitrai. No agra pavasara līdz vēlam rudenim skimmijas mēslo ik pēc divām nedēļām ar komplekso mēslojumu. Skimmijas var turēt uz balkona kopā ar citiem rudenī ilgi noturīgiem augiem. Sākoties salam, augus pārnes gaišā, vēsā telpā.

Skimmijas pašlaik var iegādāties lielveikalos “Depo” par 29,99 eiro (auga augstums 50 cm), veikalā “Flower Pitstop” – par 5,50 eiro (35 cm augstas, šķirnes ‘Rubella’, ‘Finchy’).

Robotā ardīzija (Ardisia crenata)

Robotā ardīzija
Foto – Shutterstock

Pievilcīgs mūžzaļš kociņš no Āzijas, kas izceļas ar savām spilgti sarkanajām ogām. Tās grezno augu kādu pusgadu vai ilgāk. Baltie vai sārtie ziedi ir gandrīz nemanāmi. Lapas tumši zaļas, spīdīgas. Ardīziju audzē gaišā un siltā telpā (taču sargā no tiešiem saules stariem), ziemā – nedaudz vēsākā vietā (temperatūra nevar būt zemāka par +8 °C). Sakņu kamolu vienmēr uztur mēreni mitru. No marta līdz augustam ik pēc divām nedēļām piebaro ar šķidro papildmēslojumu. Augs bieži jārasina. Pirms ziedēšanas jārūpējas par lielu gaisa mitrumu, citādi augļaizmetņu būs maz.

Šķirnes ‘Premium White’ cena veikalos 5 eiro (augs 35 cm augsts).

Nertera (Nertera granadensis) jeb koraļļ­sūna

Saistītie raksti
Nertera
Foto – Shutterstock

Zied sīkiem, bāli dzelteniem zvaigžņveida ziediņiem. Pēc noziedēšanas starp sīkajām lapiņām veidojas spilgti sarkanīgi oranži augļi zirņa lielumā. Parasti audzē kā viengadīgu augu. Tiklīdz spilgtās ogas zaudējušas savu dekorativitāti, augu izmet. Nertera zied no maija līdz jūnijam. Vislabāk jūtas gaišā vietā. Augs jāsargā no tiešiem saules stariem. Ziemā nerterai piemērotākas ir vēsas telpas (+12…+14 °C), tā labi jūtas uz rietumu vai austrumu puses palodzes. Telpauga cena – 2,20 eiro.

LA.lv