Mājas, Remonts un būvniecība

Aptieka koka mājām – renovācijas centrs palīdz māju saimniekiem

Foto - Andris Ozoliņš

Lai saglabātu un palīdzētu atjaunot koka apbūvi, Rīgā darbojas koka māju renovācijas centrs “Koka Rīga”, kas konsultē un palīdz māju saimniekiem.

Latvijas pilsētu ielās redzam daudz brīnišķīgu vecu koka māju, kas ir interesanti sava laika kultūrvēsturiski pieminekļi. Tik plašs saglabājies vēsturiskās koka arhitektūras mantojums ir unikāla parādība Eiropā, kur pilsētu koka apbūve masveidā aizvietota ar jaunceltnēm. Vēsturnieks Vladimirs Eihenbaums min, ka Rīgā apzināts ap 4000 koka ēku, kamēr milzīgajā Maskavā tikai 42. Mājas saglabājušās pat no 19. gs. sākuma, paletē ietilpst strādnieku mājas, turīgu ļaužu mājas, muižu un pusmuižu ēkas, vasarnīcas un dziednīcas. Izrādās, Rīga un tās apkārtne kādreiz bijusi populāra dziedniecības vieta, par ko netieši liecina arī koka māju raksturīgais Šveices stils.

Rietumeiropā pilsētas koka namus nomainījusi moderna apbūve. Tagad modē ir restaurētas koka ēkas, tāpēc citas pilsētas ar zināmu skaudību raugās uz Rīgas plašo vēsturisko koka apbūvi. Protams, veco namu skaits samazināsies, tomēr svarīgi ir iespēju robežās koka apbūves vērtīgāko daļu saglabāt, jo tā ir ne tikai kultūrvēsturisks piemineklis, bet arī īpaša rozīnīte pilsētas ainavā. Sakārtotas koka ēkas pilsētu dažādo, piešķir bieži vien bezpersoniskajām ielām individualitāti. Diemžēl koka māju lielākā daļa ir stipri nolietota un prasās pēc pamatīgas restaurācijas. Koka ēku galvenā problēma ir īsta saimnieka trūkums. Tādēļ interesantu ēku saglabāšana un izmantošana pilsētas kultūras dzīves vajadzībām ir viens no racionālākajiem koka ēkas izmantošanas veidiem.

Lai veicinātu koka māju atjaunošanu, Rīgas dome pirms vairākiem gadiem izveidojusi renovācijas centru “Koka Rīga”, kas atrodas Krāsotāju ielā 12. Ēkā darbojas konsultāciju centrs, muzejs, tur notiek izstādes un kultūras pasākumi.

Pievienot komentāru