Praktiski
Dārzs

Plūmes: to kopšana un jaunākās šķirnes0

‘Ance’. Foto – Baiba Skrebele

“Dārzā aug trīsgadīgi plūmju koki. Tiem izauguši 1,5 m gari jaunie zari, kas stiepjas uz sāniem. Vai garos zarus drīkst apgriezt?” DAINA OGRĒ

 

No senajām, labi zināmajām mājas plūmju šķirnēm dārzos bieži stāda ‘Viktorija’, ‘Ulena Renklode’, ‘Lāse’, ‘Vengerka Zarečnaja’, ‘Narač’, ‘Opal’, ‘Pedrigon’. Jaunākās Dārzkopības institūtā izveidotās mājas plūmes ir ‘Ance’, ‘Adele’, ‘Sonora’ un ‘Lotte’.

Dārzkopības institūta pētniece Dzintra Dēķena skaidro: – Ja mājas plūmēm pirmajos gados dzinumi izaug garāki par metru, tas nozīmē, ka koki ir labi samēsloti, pat pārāk labi kopti. Pavasarī tos nepieciešams saīsināt apmēram par 1/3 no garuma. Apgriežot jāraugās, lai koka galotne būtu garāka par sānzariem un kociņa augstākie zari pāraugtu apakšējos. Pirmajos gados ļoti svarīgi, lai koka zari nebūtu ar šauru leņķi. Ja nepieciešams, tos atliec, izmantojot knaģi vai auklu. Vēlāk izlabot būs grūti. Vasarā šādi veidotam kociņam jāizgriež vertikāli augošie zari un vainaga vidū augošie dzinumi, kas samazina gaismas daudzumu.

No diploīdajām jeb hibrīdplūmēm Latvijā populārākās ir ‘Komēta’ un ‘Skoroplodnaja’. Tām garie, jaunie dzinumi noteikti jāīsina katru pavasari, jo uz tiem spēcīgi veidojas ziedpumpuri. Ja neapgriež, zari bagātas ražas gados stipri noliecas un vējā var nolūzt. Īsinot labāk veidojas jaunie dzinumi, koks tik ātri nenoveco. Veidojot izgriež arī zarus, kas vainagā krustojas.

Jaunākās plūmju šķirnes

Katru gadu gribas dārzā izaudzēt kaut ko jaunu, vēl nebijušu un noderīgu. Īpaši svarīgi eksperimentēt, ja domā uzsākt augļu biznesu. Lūk, četras jaunas pašmāju plūmju šķirnes – katra ar savu krāsas un garšas noti. Izveidotas Dārzkopības institūtā Dobelē. Dārzkopji jauno šķirņu stādus varēs iegādāties jau šopavasar.

‘Sonora’ – labās ražības un veselīgā koka dēļ šķirne perspektīva bioloģiskajos un piemājas dārzos. Veido plašu, izvērstu vainagu ar nedaudz noliektiem zariem. Koks nav augsts, tāpēc var viegli veidot vainagu un vākt ražu. Nepieciešams regulāri apgriezt zarus. Zied vidēji agri. Augļi ir lieli, sver 45–60 g, ir violeti sarkanīgi ar violetu apsarmi. Gataviem ir laba līdz teicama garša un kauliņš atdalās vidēji labi. Piemēroti desertam un konservēšanai. Ienākas vidēji vēlu (augusta beigās, septembra sākumā). Maz cieš no lapu sausplankumainības un rūsas.

‘Lotte’ izceļas ar izteikti saldiem, tumšiem augļiem. Koks vidēja auguma, veido plašu un noturīgu vainagu ar nedaudz nokareniem zariem. Pēc līdzšinējiem novērojumiem, drošāk audzēt labākās dārza vietās. Zied vēlu. Augļi sver 30–45 g, ir tumši violeti ar pelēki zilu apsarmi. Gataviem kauliņš atdalās labi. Mīkstums ir piesātināti dzeltens, sulīgs, ar labu līdz teicamu garšu. Ienākas vēlu. No lapu sausplankumainības un rūsas cieš maz, bet nepietiekama ir stumbru ziemcietība.

‘Ance’ – perspektīva šķirne audzēšanai bioloģiskajos un piemājas dārzos. Diezgan spēcīga auguma kokam zari aug plaši izvērsti. Labi ražo uz divgadīgiem, trīsgadīgiem augļzariem. Lai veidotos vairāk augļzariņu, pavasarī vēlams saīsināt viengadīgo dzinumu galus. Zied vidēji agri. Augļi sver 30–45 g, ir dzintardzeltenā krāsā ar nedaudz sārtu vaidziņu. Gataviem ir medaina garša, kauliņš atdalās labi. Mīkstums ir dzeltens, vidēji blīvs, ar labu garšu. Ienākas 7–10 dienas pēc šķirnes ‘Komēta’.

‘Adele’ – perspektīva, ātrražīga un ražīga šķirne bioloģiskajiem un piemājas dārziem. Diezgan spēcīga auguma kokam veidojas stāvi zari. Zied vidēji agri. Augļi ļoti skaisti – ar dzintardzeltenu, sārtu virskrāsu, sver 40–65 g. Gataviem kauliņš atdalās labi. Mīkstums mēdz būt caurspīdīgs, dažos gados nedaudz miltains, garša – laba līdz teicama, ar nelielu mango piegaršu. Augļi ienākas augusta beigās, septembra sākumā.

Kur nopirkt stādus

• Dārzkopības institūtā (Dobelē, Graudu ielā 1) pašlaik var iegādāties šķirņu ‘Adele’, ‘Sonora’ un ‘Ance’ kailsakņu stādus par 8,50 eiro. Šķirnei ‘Lotte’ stādi pagaidām nav pieejami, jo plūme nav īpaši ziemcietīga visos reģionos, bet tos var iegādāties pēc iepriekšēja pasūtījuma.

Saistītie raksti

• Dārzu centrā “Sprogas” (Alūksnē, Latgales ielā 6) pārdošanā ir ‘Adele’, ‘Sonora’ un ‘Ance’ kailsakņu stādi par 9 eiro, bet konteinerstādi – par 10 eiro.

• Stādaudzētavā “Pīlādži” (Siguldas pagastā) šopavasar tirgo šķirnes ‘Ance’ kailsakņus par 8 eiro un konteinerstādus – par 10 eiro.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
No mantojuma var arī atteikties? 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sagatavo auto ziemai – viss, kas jāzina par riepu maiņu
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Ieziemot telpaugus, gādāt par apgaismojumu un citi darbi, kas oktobrī vēl jāpaspēj
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits 1
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
6 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
9 stundas