Praktiski
Rokdarbi

Apgleznojam dāvanu maisiņu rudenīgās noskaņās0

Tumšie un garie rudens vakari ir piemērotākais laiks vaļaspriekiem. Tekstildarbu meistarei Andai Plaumai tas jau vairākus gadus ir lina apgleznošana. Kopā ar “Praktisko Latvieti” tapa rudenīgs dāvanu maisiņš.

Andai Plaumai lins patīk tāpēc, ka tas ir dabisks un daudzveidīgi izmantojams materiāls. – Lins vienlaikus ir ļoti vienkāršs un dižciltīgs materiāls. Aukstā laikā silda, karstā – atvēsina, ļauj ķermenim elpot. Ne velti linu sauc par ziemeļu zīdu. Audumi var būt raupji un ļoti smalki. Ne katram patīk materiāla asais pieskāriens, bet tā ir laba mikromasāža. Ziemeļu zīds savu maigumu parasti iegūst tikai pēc vairākkārtējas mazgāšanas, – stāsta rokdarbniece.

Lins ir ļoti piemērots materiāls apgleznošanai. Dabiski pelēkie auduma toņi lieliski spēlējas ar citām krāsām. Viņas pašas mīļākā krāsu kombinācija – zilganzaļie un violetie toņi. Lina apgleznošanai parasti izmanto tekstil­izstrādājumiem domātās akrila krāsas. Vienam darbam izvēloties dažādus toņus, meistare iesaka dot priekšroku viena ražotāja krāsām. Taču nekas ļauns nenotiks arī tad, ja tā nebūs, vienīgi krāsas var mazliet atšķirīgi žūt un klāties. Anda pārsvarā strādā ar Krievijā ražotajām, tās ir lētākas un kvalitātes ziņā ne ar ko neatšķiras.

Šūtos lina izstrādājumus viņa vienmēr rūpīgi izgludina, jo tad tie izskatās glītāki un kārtīgāki, taču šīs pašas šķiedras apģērbos pēdējā laikā aizvien lielākā cieņā ir speciāli veidots burzījums.

Mūsdienās šķiedras audumos tiek jauktas, lai uzlabotu lietošanas un kopšanas īpašības. Tāpēc veikalos plašā klāstā nopērkami audumi, kuros lins kombinēts ar citiem materiāliem – kokvilnu, poliesteru, likru. Tos gludina zemākā temperatūrā vai uzklāj marli vai plānu audumu. Vieglāk gludināt nedaudz mitru linu, gludeklim ieregulējot maksimālo temperatūru un tvaika režīmu.

Dāvanu maisiņa apgleznošanai nepieciešams:

• vienkrāsains kokvilnas vai lina auduma maisiņš;

• interesantas kļavu, ozolu, rasaskrēsliņu, pīlādžu, papardes lapas (ziemai tās var sagatavot tāpat kā herbārijam – nospiežot starp avīžu lapām);

• tekstilizstrādājumiem piemērotas akrila krāsas apdrukai MARABU Textil, Tekstil plus (biezākiem audumiem), akrila krāsas audumiem OLKI, DEKOLA;

• palete, stikla plāksnīte vai plastmasas vienreizlietojamais šķīvītis krāsu uzlikšanai un jaukšanai;

• asu saru otas (var izmantot arī māk­slas un hobija preču veikaliņos nopērkamos porolona sūklīšus);

• kontūrkrāsa.

Darba gaita

1. Dāvanu maisiņam pa vidu ieliek starpkārtiņu (kartonu vai avīzi), lai nesūktos cauri krāsa. Galvenais, lai starpkārta ir gluda, pretējā gadījumā tā veidos savus rakstus.

2. Ja vēlas ierobežot zīmējumu, vēlamo laukumu no visām pusēm aplīmē ar saimniecības un būvmateriālu veikalos nopērkamo krāsotāju lenti – tas dos precīzu, asu kontūru.

3. Uz paletes uzliek nedaudz krāsas. Otiņu viegli pamērcē krāsā (otai jābūt tikpat kā sausai), izvēlētajā vietā uzliek lapu, to pietur un, it kā slaukot virzienā no iekšpuses uz āru, apiet apkārt lapām. Anda parasti lapas liek ar gludo pusi pret audumu. Ja vēlas dažādību, kādreiz ar krāsu var noklāt arī lapas negludo pusi un pēc tam to piespiest audumam: veidosies interesants nospiedums – lapas dzīslojums.

4. Darbiņu pabeidzot, zīmējumu var apvilkt ar kontūrkrāsu.

5. Krāsojumam ļauj pāris stundu nožūt (šo procesu var paātrināt ar fēnu). Kad krāsa nožuvusi, darbu vēlams pārklāt ar plānu audumu un 2–3 minūtes nogludināt, lai krāsa nostiprinās un audumu var droši mazgāt. Maisiņa augšdaļā iever lentīti.

LA.lv