Praktiski
Mājas

Guļamistabas apgaismojumam jāpievērš vislielākā uzmanība. Kādus gaismekļus izvēlēties?0

Foto: Santiago Cornejo/Shutterstock

Ierīkot apgaismojumu guļamistabā: pirmajā mirklī šķiet – kas tur sevišķs, taču tieši guļamistaba ir vieta, kuras apgaismojumam jāpievērš vislielākā uzmanība. Jo guļamistaba ir telpa, kur mēs atpūšamies. Izvēloties gaismekļus, guļamistabai piemērotāki būs siltie gaismas toņi, jo tie uz cilvēku, kurš nolēmis atpūsties, iedarbojas nomierinoši. Aukstākas gaismas iedarbība ir pretēja. Tāpat guļamistabā nav vēlama liela gaismas toņu dažādība.

 

Jānovērtē telpa kopumā

Lemjot par gaismekļu dizainu un izmēru, speciālisti iesaka vispirms novērtēt guļamistabas platību – jo tā lielāka, jo izvēlēties sarežģītāk.

Lustru, stāvlampu, naktslampiņu izmēram jābūt proporcionālam telpas mērogiem. Gaismekļu dizainam jāatbilst telpas stilam un iekārtojumam. Liela, masīva lustra neiederēsies nelielā guļamistabā vai kas iekārtota, piemēram, minimālisma stilā.

Būtiska ir arī telpas sadalīšana ar gaismu zonās, kaut gan jāpastāv iespējai apgaismot visu telpu kopumā, izmantojot vairāk vai mazāk intensīvu apgaismojumu. Tieši virs gultas jābūt atsevišķam apgaismojumam, kas piemērots lasīšanai pirms miega.

Tāpat atsevišķiem gaismas ķermeņiem jāatrodas darba vietā, blakus kosmētikas galdiņam. Nevarēs iztikt bez gaiša spoguļa apgaismojuma, gaismekļiem skapim, plauktiem vai nišām. Noderīgs ir arī atsevišķs apgaismojums lasīšanas vietai vai vietai, kur paredzēts nodoties rokdarbiem. Šim mērķim piemērotākās ir galda lampas, stāvlampas vai sienas lampas.

 

Griestu apgaismojums

Par guļamistabas rotu var kļūt gaumīgs griestu apgaismojums, īpaši, ja izveidots vairākos līmeņos un katram no tiem ir cita gaismas intensitāte. Tas ļauj ierīkot dažāda tipa gaismekļus, izmantot gaismas diožu lentes, radot telpā noskaņu atkarībā no situācijas.

Piemēram, centrālajā griestu daļā var izveidot zonu, kas imitē zvaigžņotas debesis, kad izslēgti visi pārējie gaismekļi.

Šim mērķim izmanto lielāku daudzumu sīku nelielas jaudas punktveida gaismekļu uz tumšāka fona. Tomēr dizaineri neiesaka aizrauties ar tumšu krāsu izmantošanu griestu apdarei, jo tumšas krāsas uz mūsu prātu iedarbojas nomācoši. Tāpat neiesaka izmantot masīvas griestu lustras, kuras turklāt piestiprina tieši virs gultas. Tas ir neestētiski, turklāt nedroši.

Ja nu tomēr paredzēta griestu lustra, labāk izvēlēties plafonu, kas izkliedēs gaismu pa gaišajiem griestiem, kuri savukārt to atstaros telpā. Tā var iegūt maigu apgaismojumu un ieekonomēt elektroenerģiju, lietojot mazākas jaudas spuldzes. Griestu apgaismojums var būt apvienots ieslēgšanai ar vienu slēdzi vai sadalīts daļās, katru no tām ieslēdzot atsevišķi

Ja telpu plānots sadalīt zonās ar aizkariem vai vieglām šķērssienām, piemēram, norobežojot darbam paredzēto zonu, griestu apgaismojuma intensitāte katrai zonai jāizvēlas atsevišķi. Darbam paredzētajā zonā vēlama mazliet aukstāka gaisma, kas motivē strādāt, nevis atpūsties. Savukārt šķērssiena ļaus vienlaikus otram cilvēkam atpūsties.

 

Apgaismojums lasīšanai un citām vajadzībām

Foto: Bacho/Shutterstock
Ar atsevišķu nelielu gaismekli vēlams aprīkot katru guļvietu tā, lai gaisma otram gulētajam īpaši netraucētu.

Visbiežāk izmanto nelielas naktslampiņas, kas var būt novietotas uz naktsgaldiņa vai piestiprinātas pie sienas. Dizaineri piedāvā ar maigu gaismu izgaismot sienu aiz gultas. Tas gan izskatās skaisti, taču ne vienmēr ir praktiski, turklāt neveicina vēlmi atpūsties.

Īpaša uzmanība jāpievērš kosmētikas galdiņa un spoguļa apgaismojumam. Jāizvēlas pietiekami gaiši gaismekļi, kas neizmaina redzamās krāsas un tajā pašā laikā nežilbina acis. Tāpēc šim mērķim domātās lampas stiprina pie sienas abās pusēs blakus vai apkārt spogulim. Labs risinājums var būt gaismeklis, kam iespējams mainīt gaismas virzienu, namamātei atvieglojot kosmētikas uzklāšanu.

Iekārtojot vietu rokdarbiem vai laikrakstu lasīšanai, tajā jāparedz ne tikai ērts krēsls un neliels galdiņš, bet arī atbilstīga stāvlampa.

 

Dekoratīvais apgaismojums

Šo apgaismojuma veidu izmanto, lai telpā radītu kādu īpašu noskaņu. Var izmantot gaismekļus, kas uz sienām rada noteiktu ēnu rakstu. Visbiežāk tās ir galda lampas ar atbilstīgu abažūru. Tāpat mēdz izgaismot nišās novietotos telpaugus, dizaina priekšmetus. Te atkal iederēsies nelieli punktveida gaismas ķermeņi. Ja iespējas atļauj, interesants risinājums ir izgaismots akvārijs. Peldošas zivis uz cilvēka prātu iedarbojas ļoti nomierinoši.

Neparastu noskaņu guļamistabā var radīt gaismas diožu lentes, kas izgaismo grīdu zem gultas. Šādai lentei iespējams mainīt gaismas toņus, un vizuāli telpa šķiet apjomīgāka. Ja šādu sistēmu papildināsiet ar kustības sensoru, tai būs arī praktiska nozīme – izceļot kājas no gultas, gaisma ieslēgsies automātiski, un tumsā nevajadzēs meklēt slēdzi.

 

Kur izvietot slēdžus un rozetes

Induļa Burkas zīmējums

Vispirms jāsaprot, kāds būs telpas dizains un cik elektroierīču izmantosiet guļamistabā. Iegūtajam skaitlim vēlams pievienot vēl vismaz divas trīs rozetes. Vēlams arī apsvērt ierīkot rozetes, kurās jau paredzētas USB ligzdas ar atbilstīgu strāvas spriegumu planšetes vai mobilā telefona uzlādēšanai.

Parastās rozetes jāierīko blakus gultai, lai pievienotu naktslampiņas vai stāvlampas. Vairākas rozetes arī nepieciešamas kosmētikas galdiņa un atpūtas krēsla tuvumā. Vislabāk tās izvietot tā, lai vēlāk būtu paslēptas, piemēram, aiz krēsla.

Guļamistabā ierīkojot darba vietu, vajadzēs rozešu kompleksu, lai pievienotu, piemēram, datortehniku, citas biroja iekārtas.

Lai arī guļamistabā neiesaka novietot televizoru, kas liedz baudīt pilnvērtīgu mieru, šī ierīce visbiežāk savu vietu atrod tieši tur. Tāpēc jāpadomā arī par tālrādes pievienošanai nepieciešamajām rozetēm – gan strāvai, gan datu pārraides kabeļiem domātajām.

Saistītie raksti

Papildu rozetes, ko ikdienā neizmanto, nepieciešamas, lai guļamistabā ieslēgtu, piemēram, ventilatoru, kamīnu, gaisa mitrinātāju, arī putekļsūcēju…

Slēdžus un rozetes ierīko tā, lai to izmantošana būtu ērta un tie netraucētu kopējam telpas iekārtojumam. Rozetes parasti ierīko ap 30 centimetru augstumā no grīdas, savukārt slēdžus – 90 cm augstumā. Slēdžus ierīko pie ieejas durvīm, durvju roktura pusē. Aptuveno slēdžu un rozešu izvietojumu var aplūkot zīmējumā.

LA.lv
LA
LA.LV
Praktiski
Pieci būtiski soļi sava pirmā īpašuma iegādē
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Bietes zupām un salātiem. Garšīgas receptes ziemas krājumiem
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Zemesvēžu nāves gulta: kā izlikt lamatas dārza kaitēklim? 1
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZE
Zane Eniņa
Latvijā
Pipara burgeri labdarībai. Roju Puķi piesaka “Latvijas lepnumam” 2
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Dienas Biznesam” par slēptu politisko reklāmu draud 100 000 eiro sods
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kāda filma stundā matemātikas skolotājam Rīgā maksā darbu 1
1 stunda
LE
LETA
Sports
Bukša uzaicināta piedalīties pasaules čempionātā vieglatlētikā
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Uz Arktiku pētīt klimatu dodas “vēsturē lielākā polārā ekspedīcija”
1 stunda