Praktiski
Mājas mīluļi

Angļu buldogs – miermīlīgs un īpaši aprūpējams3

Foto no Ramonas Cēderes personiskā arhīva

Mūsu ģimenē ir bijuši tikai mazie dekoratīvie sunīši. Tagad esam nolūkojuši angļu buldoga kucēnu. Kas jāņem vērā, to audzējot?
 Dagnija Stepanova Rīgā

Ekskluzīvie buldogi


Latvijas Kinoloģiskās federācijas prezidente Vija Klučniece uzskata, ka buldogi ir visai ekskluzīva šķirne, jo šā suņa ķermeņa uzbūves dēļ kucēni dzimst grūti, pārsvarā ar ķeizargriezienu. Tāpēc dzīvnieki ir reti pieejami un dārgi (Baltijas valstīs maksā aptuveni 1000 eiro). Kucēns noteikti jāiegādājas labā audzētavā, kārtīgi izpētot ciltsrakstus. Vēlams noskaidrot, vai mazuļa vecāki ir ilgdzīvotāji. Jāskatās, vai kucēns smagi neelpo, vai uz deguna tam nav pārāk liela kroka, kā arī atkārušies plakstiņi.

Buldoga Bena (Nostradamuss Gamtos Išdaiga) saimniece Ramona Cēdere stāsta: “Ja piedāvā lētu kucēnu, tas, visticamāk, nāk no nelegālas audzētavas. Par to vajadzētu ziņot savam kinoloģiskajam klubam. Buldoga šķirnes cienītājiem katra mazuļa dzimšana Latvijā ir notikums. Viņi ir īpašā statusā – ne velti tos dēvē mīļvārdiņā par bērņukiem.”

Uzturēšanas pamatprincipi


Audzējot Benu, Ramona ir uzkrājusi vērā ņemamu pieredzi angļu buldoga uzturēšanā. Pirmām kārtām viņa iesaka uzmanīt, vai suns lieto pietiekami daudz šķidruma. Piemēram, Bens ne vienmēr atceroties, ka nepieciešams padzerties. Tāpēc, līdzko suņa mēle maina krāsu – kļūst viegli violeta, dzīvniekam jāpiedāvā padzerties. Buldogu nepieciešams pieskatīt, arī dodoties peldēt, jo ķermeņa uzbūve nav tam īpaši piemērota. Vieni angļu buldogi peldas bez bažām, savukārt citi var noslīkt. Karstā laikā īpaši ir jāuzmana dzīvnieki ar īsiem deguniem (tas attiecas uz angļu buldogiem, pekiniešiem, japāņu hiniem), lai tie nepārkarstu un varētu atveldzēties. Daži buldogi paši to saprot un, pastaigājoties mežā, iegāžas dubļu peļķē, citi savukārt to nejūt… Līdzīgi ir ar braukšanu mašīnā. Salonā nedrīkst būt vairāk par +20 °C un suni nekad nevajag atstāt vienu!

Rūpīga kopšana nepieciešama arī buldoga ādai. Īpaši jāuzmana ādas krokas, tās tīra reizi dienā, vasarā – biežāk. Lai āda neiekaistu, izmanto, piemēram, cinka ziedi. Tāpat regulāri tīra ausis un pirkstu starpas.

Lai buldogs būtu vesels, to vajag atbilstīgi barot. Barību sunim piemeklē testējot, un par tās iedarbību var spriest jau nedēļas laikā. Ir divu veidu ēdināšana, izmantojot naturālo (ēdienkartē iekļauta gaļa) un sauso barību. Pilnīgi nepareizs ir uzskats, ka buldogs drīkst ēst to pašu, ko cilvēks. Dzīvniekam var iedot gabaliņu ābola, burkāna un ķirbja, bet ar citrusaugļiem nedrīkst cienāt. Jo mazāk buldogam maina barību, jo labāk. Piemēram, Benam sauso barību piemeklēja diezgan ilgi. To aplej ar kefīru, jo sunim reti izgāja vēders, bet nesagremots ēdiens kuņģī mēdz saglabāties līdz astoņām stundām.

Miermīlīgs un vienlaikus dinamisks


– Neraugoties uz nopietno izteiksmi, buldogs ir jautrs, un tam patīk spēlēties, – stāsta Vija Klučniece.

Tā ir viena no nedaudzajām suņu šķirnēm, kuras pārstāvji cilvēkus mīl vairāk nekā savus sugas brāļus. Tomēr, ja mājas platība atļauj, sunim sasniedzot trīs četru gadu vecumu, vajadzētu iegādāties kompanjonu – otru buldogu. Dažu gadu starpība neļaus vecākajam sunim novecot – buldogu dzīve diemžēl ir nežēlīgi īsa, aptuveni 8–11 gadi.

Buldogiem ir ļoti nepieciešams cilvēcisks kontakts, pieķeršanos suns atdara ar tādu pašu mīlestību.

Buldogā ir veiksmīgi apvienots mājas miers un izcila dinamika. To varētu raksturot kā nelielu automašīnu ar spēcīgu motoru. Buldogs vienīgi ātri piekūst. Izskrienas, izdauzās un noliekas atpūsties uz dīvāna, izstiepjot priekšķepas abpus galvai. “Suns ir svētlaimīgi iegrimis buldogu nirvānā…” smaidot saka Ramona.


UZZIŅA› Buldoga apmatojums var būt jebkurā krāsā.

› Agrākā buldogu mode ar izteiktu ķermeņa krokojumu zema auguma suņiem un kucītēm radīja veselības problēmas. Tagad sāk atgriezties pie 30., 40. gadu angļu buldoga standarta ar nedaudzām ādas krokām un atlētisku augumu. Jauno laiku buldogs ir dinamiskāks, ļoti veikls un apveltīts ar ātru reakciju. Īsts angļu buldogs augstu lec un ātri skrien.

LA.lv
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Pikantie kabaču salāti
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Bērtuļa dienas gadatirgu kalendārs visā Latvijā 24. – 25. augustā
1 diena
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Kā tīrīt mīkstās mēbeles – no košļenēm, traipiem un smakām
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Kultūra
FOTO: Spēcīgām emocijām pildīts izskan Baltijas ceļa 30. gadadienas koncerts Likteņdārzā
3 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
FOTO: Gar Peipusu pa Sīpolu ceļu. Top jauns pārgājienu maršruts no Rīgas līdz Tallinai
2 stundas
LE
LETA
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš iekļūst Jūrmalas trīs zvaigžņu posma finālā
3 stundas
DJ
Dace Judina-Nīmane
Kultūra
Vija bija kā lampiņa, uz kuru visi tiecās. Saruna ar Dairu Āboliņu par filmas tapšanu 3
7 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Baznīca vēlas runāt par politiku
2 stundas