Praktiski
Dārzs

Amarants – daudzsološs nākotnes augs. Kā to pareizi audzēt 0

Foto – Shutterstock

Kā audzēt amarantus, sējot atklātā laukā? AINĀRS BAUSKAS NOVADĀ

Amarants ir viengadīgs balandu dzimtas augs. Tam ir vairāki desmiti veidu, bet uzturam kultivē tikai dažus, piemēram, Amaranthus cruentus, Amaranthus hypochondriacus, Amaranthus caudatus. Tūkstošiem gadu seno augu dēvē par spēka graudiem, proteīna noliktavu, šodienas un nākotnes kultūru, kas savas uzturvērtības dēļ pasaulē kļūst arvien populārāka. Vairākās valstīs amarants kļuvis par komerckultūru – no sēklām iegūst augstvērtīgus miltus maizes cepšanai, spiež eļļu, ražo granulas. Tas satur daudz olbaltumvielu, vitamīnu, makroelementu un mikroelementu un noder zaļmēslojumam un lopbarībai. Viens augs veido 30–40 kg biomasas.

Parasti augs ir platlapains, zaļš vai purpurkrāsā. Pamatstiebrs ir zeltains, sarkans vai oranžs, apmēram 3–4 cm resns, ar krāšņām skarām galā. Stalta auguma – līdz 2 m augsts. Labvēlīgos apstākļos tas pastiepjas līdz 5 cm dienā. Viens augs var svērt pat 5 kg, un no hektāra iespējams iegūt 30 t sēklu. Tās saglabā dīgtspēju līdz pieciem gadiem.

Amarantam labākie priekšaugi ir ziemāji. Augsnes ziņā nav izvēlīgs, nīkuļo tikai ļoti skābā un neauglīgā zemē. Vispiemērotākās ir smagākas mālsmilts augsnes. Smilšainas augsnes jāielabo. Rudenī mēslo ar kūtsmēsliem (40 t/ha). Agri pavasarī zemi trīsreiz apstrādā ar augsnes frēzi.

Sēj ar sējmašīnu 1–2 cm dziļi pēc 10. maija, kad augsnes temperatūra ir ap +5 °C, un augsni uzreiz pieblīvē, lai neiežūst. Sēkliņas ir smalkākas nekā magonēm, un izsējas norma ir 200–300 g uz hektāru. Starp augiem ieteicams 8–10 cm, starp rindstarpām 45–70 cm attālums. Dīgsti parādās pēc 4–6 dienām. Pirmās 20 dienas amaranti aug ļoti lēni, jo veido spēcīgu sakņu sistēmu, tāpēc šajā periodā tos kopj līdzīgi bietēm. Augšanai optimāla ir +22…+30 °C temperatūra, taču pietiekami labi attīstās arī +17 °C. Ja lauks nezāļains un audzētājs nevēlas lietot herbicīdus, rindstarpas regulāri jāirdina, lai nedīgst nezāles. Pēc tam nekāda kopšana nav vajadzīga, jo, strauji augot un attīstot lielo biomasu, amaranti nomāc nezāles. Sēklu skaras novāc septembrī un žāvē plānā kārtā nojumēs, tad attīra.

LA.lv
AG
Aija Geida
Praktiski
Karamelizēti āboli. Bērniem ļoti garšos!
18 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Ķirbju salāti ar papriku. Nevajag sterilizēt!
19 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Lai vēlziedes parādītu sevi visā krāšņumā. Kad tās ir jāpārstāda un kā jākopj?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
10 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
8 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Boeing” nav sniedzis ziņas par potenciālu tās jaunākās lidmašīnas bīstamību
8 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
9 stundas